Během letošních oslav 28. října bude státní vyznamenání udělovat již nově zvolený prezident Petr Pavel, který v březnu na Hradě vystřídá Miloše Zemana. Někteří politici očekávají, že v případě státních vyznamenání se postoj i preference nové hlavy státu výrazně změní. Starostové již prostřednictvím poslankyně Barbory Urbanové navrhli několik konkrétních jmen. Nechybí mezi nimi Jiří Brady, Věslav Michalik či Karel Kovář (lépe známý jako Kovy).
„V uplynulých letech jsme zažili mnoho promarněných příležitostí ocenit ty, kteří se podíleli na tom, abychom stále žili ve svobodné a demokratické zemi. Všichni asi cítíme, že máme historickou šanci, jak na tyto chvíle zapomenout a činy mnoha osobností připomenout. Na oslavy 28. října letošního roku se těším o to víc,“ uvedla Urbanová v prohlášení, které hnutí STAN zaslalo redakci CNN Prima NEWS.
Poslankyně STAN navrhla státní vyznamenání pro někdejšího českého premiéra za dob federace Petra Pitharta (KDU-ČSL), chartistu a bývalého senátora Daniela Kroupu, již zesnulého kanadského podnikatele českého původu Jiřího Bradyho, ale i pro youtubera Kovyho či pro bývalého místopředsedu STAN Věslava Michalika, který zemřel loni v červnu.
Urbanová na Twitteru potvrdila, že svůj „výběr“ již poslala na příslušný sněmovní podvýbor, který se navrhováním státních vyznamenání zabývá.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bartošek: Pavlem se zbavujeme prezidentské kocoviny
Věslav Michalik si v komunální politice získal obrovské uznání díky svému starostování v Dolních Břežanech. Ve vedení této středočeské obce nedaleko hlavního města stál nepřetržitě téměř 18 let. Podle mnoha lidí Michalik během svého působení změnil Dolní Břežany k nepoznání.
Mimořádně schopný člověk, svou obec změnil k nepoznání. Jak lidé vzpomínají na Michalika?
V neděli ve věku 59 let náhle zemřel místopředseda STAN Věslav Michalik. Lidé na něj vzpomínají jako na mimořádně schopného člověka, který během svého starostování v Dolních Břežanech změnil obec k nepoznání. Hnutí STAN Michalika prosazovalo jako možného ministra financí i průmyslu a obchodu. Dlouholetý komunální politik se nakonec členství v kabinetu vzdal, aby nezatěžoval vládní pětikoalici svými mediálními kauzami.
Urbanová Michalikovi navrhuje udělit medaili Za zásluhy. „Významně se zasadil o rozvoj svého domovského kraje i obce. Z ní vybudoval ‚české Silicon Valley‘, zasadil se o výstavbu výzkumných center minimálně evropského významu a propagaci českých vědců. Věnoval se také charitě,“ zmínila poslankyně.
Michalik se ke Starostům přidal coby člen v roce 2013, od března 2014 byl součástí předsednictva a v roce 2021 se stal místopředsedou. Před posledními sněmovními volbami i krátce po nich byl společně s Vítem Rakušanem nejžhavějším kandidátem hnutí STAN na člena vlády. Nejdříve se o něm mluvilo jako o možném ministrovi financí.
Později se stal kandidátem na ministra průmyslu a obchodu. Zdálo se, že proti by nic neměli ani členové pětikoalice či prezident Miloš Zeman.
V listopadu, tedy krátce před jmenováním vlády Petra Fialy (ODS), se však v médiích v souvislosti s Michalikem objevila podezření o údajném střetu zájmů. Michalik se nakonec kvůli své podnikatelské minulosti na Kypru ministerského křesla vzdal s tím, že nechce novou vládu zatěžovat svými kauzami. Zdůraznil však, že se ničeho nezákonného nedopustil.
Kovy svými videi a dílem přispívá k tomu, aby se mladá generace zajímala o dění kolem sebe.
Za asi nejpřekvapivější jméno, které figuruje v seznamu Urbanové, lze považovat Karla Kováře – ve veřejném prostoru lépe známého pod přezdívkou „Kovy”. I tomu Urbanová navrhuje udělit medaili Za zásluhy. „Svými videi a dílem přispívá k tomu, aby se mladá generace zajímala o dění kolem sebe,“ doplnila poslankyně hnutí STAN ke svému záměru.
O možném vyznamenání pro Jiřího Bradyho, který za druhé světové války prošel dvěma koncentračními tábory (Terezínem a Osvětimí), se ve veřejném prostoru často hovořilo již před lety.
V říjnu 2016 tehdejší ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) prohlásil, že Miloš Zeman v tomto roce hodlal udělit Bradymu Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Názor prý ale změnil poté, co se Herman (Bradyho příbuzný) setkal s dalajlámou.
Hermanovo prohlášení vyvolalo vlnu protestních akcí odsuzujících prezidentovo chování. Podle vyjádření hradní kanceláře však vyznamenání pro Bradyho nikdy nebylo schváleno a nemohlo tedy být ani zrušeno. Jiří Brady zemřel v lednu 2019, bylo mu 90 let.
Návrhy na propůjčení nebo udělení vyznamenání předkládají prezidentu republiky Sněmovna, Senát či vláda. Hlava státu může udělit vyznamenání i bez takového návrhu. Rozhodnutí o tom ale vždy podléhá kontrasignaci premiéra.