reklama

Startuje program, který pomůže zaplatit nájemné. Někteří živnostníci na něj ale nedosáhnou

Živnostníci a firmy, na které dopadla vládní opatření proti šíření koronaviru, mohou od pátečního rána žádat o dotaci z programu COVID-Nájemné. V rámci toho stát přispěje 50 procenty na komerční nájmy. Podmínkou je, že pronajímatel sleví alespoň 30 procent z ceny. Někteří živnostníci a malé firmy však na program nedosáhnou.

reklama

„Podstatou programu COVID-Nájemné je participace, která v praxi znamená, že pronajímatel sleví alespoň 30 procent z nájemného, nájemce uhradí 20 procent a stát mu přispěje 50 procenty,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Program COVID-Nájemné míří na ty podnikatele a živnostníky, kteří užívají provozovnu, jež není v jejich vlastnictví, a zároveň nejsou spřízněny s osobou pronajímatele. To tedy vylučuje ty živnostníky či firmy, které provozovnu mají v nájmu od sebe jako soukromé osoby či od osoby spřízněné. To může být případ například sesterské společnosti nebo rodinného příslušníka.

„Přestože se může zdát, že v takovém případě vlastníkovi nevzniká újma, i takový vlastník je tlačený do nevýhodné situace, obzvláště když má nemovitost zajištěnu zástavou,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Lenka Němcová, partnerka advokátní kanceláře Forlex.

Z možnosti žádat o dotaci jsou též vyřazeni živnostníci, kteří měli v důsledku utlumení společnosti nižší tržby, ale zavřeno neměli. Jako květinářství či drogerie. COVID-Nájemné totiž mohou využít pouze ti, kteří provozují maloobchodní prodej a služby zákazníkům, ale měli v důsledku přijatých krizových opatření zavřeno.

Podmínky žádostí

Žádosti se podávají pouze elektronicky, žadatelé se musejí registrovat do informačního systému ministerstva průmyslu a obchodu. K ověření identity žadatele bude potřeba elektronická identita, tedy datová schránka nebo takzvaná eObčanka s čipem. „Ačkoliv vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu inzeruje, že program bude bez zbytečné byrokracie a on-line, podání žádosti není tak jednoduché,“ komentovala Lenka Němcová.

Žadatel také musí zaplatit alespoň 50 procent původní výše nájmu ještě před podáním žádosti.

Potřebné bude k žádosti také čestné prohlášení od pronajímatele, že poskytl slevu na nájemném alespoň ve výši 30 procent, a toto prohlášení musí být úředně či elektronicky ověřené. „Splnění této podmínky přitom nemusí být jednoduché a vyžaduje jednání s pronajímatelem, aby se vzdal 30 procent nájmu za rozhodné období, které mu nemusí být kompenzováno,“ dodala Němcová.

O peníze z programu lze žádat do 30. září a maximální výše podpory činí 10 milionů korun pro jednoho žadatele. Vláda na program vyčlenila pět miliard korun a uvedla, že v případě potřeby bude tato částka navýšena. Nárok na dotace se týká nájemného za měsíce duben, květen a červen.

Stát rozdává peníze i do sportu a technologií

Mezi nejznámější podpory podnikatelů v koronavirové krizi patří takzvaná Pětadvacítka neboli kompenzační bonus pro živnostníky nebo program na podporu zaměstnanosti Antivirus.

Existují ale i další, méně známé. Například program COVID-Sport, který míří na organizátory sportovních akcí či sportovní organizace, na které dopadla vládní opatření proti koronaviru. Program Technologie COVID-19 je určený především na nákup strojů a zařízení pro zahájení výroby zdravotnických prostředků nebo pomůcek osobní ochrany.

Tagy:

Hlavní zprávy

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama