Opatření na podporu ekonomiky
Živnostníci a firmy, na které dopadla vládní opatření proti šíření koronaviru, mohou od pátečního rána žádat o dotaci z programu COVID-Nájemné. V rámci toho stát přispěje 50 procenty na komerční nájmy. Podmínkou je, že pronajímatel sleví alespoň 30 procent z ceny. Někteří živnostníci a malé firmy však na program nedosáhnou.
„Podstatou programu COVID-Nájemné je participace, která v praxi znamená, že pronajímatel sleví alespoň 30 procent z nájemného, nájemce uhradí 20 procent a stát mu přispěje 50 procenty,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Program COVID-Nájemné míří na ty podnikatele a živnostníky, kteří užívají provozovnu, jež není v jejich vlastnictví, a zároveň nejsou spřízněny s osobou pronajímatele. To tedy vylučuje ty živnostníky či firmy, které provozovnu mají v nájmu od sebe jako soukromé osoby či od osoby spřízněné. To může být případ například sesterské společnosti nebo rodinného příslušníka.
„Přestože se může zdát, že v takovém případě vlastníkovi nevzniká újma, i takový vlastník je tlačený do nevýhodné situace, obzvláště když má nemovitost zajištěnu zástavou,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Lenka Němcová, partnerka advokátní kanceláře Forlex.
Z možnosti žádat o dotaci jsou též vyřazeni živnostníci, kteří měli v důsledku utlumení společnosti nižší tržby, ale zavřeno neměli. Jako květinářství či drogerie. COVID-Nájemné totiž mohou využít pouze ti, kteří provozují maloobchodní prodej a služby zákazníkům, ale měli v důsledku přijatých krizových opatření zavřeno.
Podmínky žádostí
Žádosti se podávají pouze elektronicky, žadatelé se musejí registrovat do informačního systému ministerstva průmyslu a obchodu. K ověření identity žadatele bude potřeba elektronická identita, tedy datová schránka nebo takzvaná eObčanka s čipem. „Ačkoliv vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu inzeruje, že program bude bez zbytečné byrokracie a on-line, podání žádosti není tak jednoduché,“ komentovala Lenka Němcová.
Žadatel také musí zaplatit alespoň 50 procent původní výše nájmu ještě před podáním žádosti.
Potřebné bude k žádosti také čestné prohlášení od pronajímatele, že poskytl slevu na nájemném alespoň ve výši 30 procent, a toto prohlášení musí být úředně či elektronicky ověřené. „Splnění této podmínky přitom nemusí být jednoduché a vyžaduje jednání s pronajímatelem, aby se vzdal 30 procent nájmu za rozhodné období, které mu nemusí být kompenzováno,“ dodala Němcová.
O peníze z programu lze žádat do 30. září a maximální výše podpory činí 10 milionů korun pro jednoho žadatele. Vláda na program vyčlenila pět miliard korun a uvedla, že v případě potřeby bude tato částka navýšena. Nárok na dotace se týká nájemného za měsíce duben, květen a červen.
Stát rozdává peníze i do sportu a technologií
Mezi nejznámější podpory podnikatelů v koronavirové krizi patří takzvaná Pětadvacítka neboli kompenzační bonus pro živnostníky nebo program na podporu zaměstnanosti Antivirus.
Existují ale i další, méně známé. Například program COVID-Sport, který míří na organizátory sportovních akcí či sportovní organizace, na které dopadla vládní opatření proti koronaviru. Program Technologie COVID-19 je určený především na nákup strojů a zařízení pro zahájení výroby zdravotnických prostředků nebo pomůcek osobní ochrany.