Úřad práce zruší desítky poboček. Přibývá napadení i výhrůžek zaměstnancům, říká ředitel
krizová opatření
Výpis příspěvků ke štítku „krizová opatření“
Češi jsou s jednáním vlády během povodní spokojení, říká Mazák. Připomněl její nepopularitu
Výsledky průzkumu agentury STEM, zpracované pro CNN Prima NEWS, ukazují, že povodně zásadně změnily vnímání voličů v krajských volbách. Zatímco před katastrofou se zhruba třetina voličů rozhodovala na základě volebních programů nebo řešení krajských problémů, po povodních se jejich preference výrazně proměnily. Nyní hraje tento faktor roli pouze u 21 procent respondentů. Navíc se také zvýšil význam osobnosti hejtmana – pro 10 procent lidí je jeho role nyní klíčová. Co se týče vlády, výsledky ukazují 60procentní spokojenost s jejím působením během krize, což pokládá vzhledem k její nepopularitě za maximum možného.
Žádná diskriminace neočkovaných. Tripartita zamítla Hamáčkův návrh
Sociální partneři i zástupci vlády odmítli na tripartitě uložení jakýchkoliv restrikcí pro neočkované zaměstnance. Tento způsob zmírnění epidemie navrhoval končící vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Jednání se konalo on-line.
Chaos kolem očkovacího systému nekončí a mění se za běhu. Zmizí druhý PIN
Od pátku se změní systém registrace k očkování, kam se zatím mohou hlásit pouze senioři nad 80 let. Podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) již senioři nebudou dostávat druhý PIN k rezervaci do systému. Informaci o termínu by měli získat na svůj kontakt, který vyplnili v rámci registrace.
Startuje program, který pomůže zaplatit nájemné. Někteří živnostníci na něj ale nedosáhnou
Živnostníci a firmy, na které dopadla vládní opatření proti šíření koronaviru, mohou od pátečního rána žádat o dotaci z programu COVID-Nájemné. V rámci toho stát přispěje 50 procenty na komerční nájmy. Podmínkou je, že pronajímatel sleví alespoň 30 procent z ceny. Někteří živnostníci a malé firmy však na program nedosáhnou.
Lidé i firmy chtějí po státu miliony. Žádají odškodnění kvůli koronaviru
Na stát se obrací lidé i firmy s žádostmi o náhradu škody a ušlého zisku v souvislosti s vládními opatřeními proti šíření koronaviru. Těmi kabinet během nouzového stavu omezil ekonomiku. Ministerstvo vnitra zatím k pátečnímu datu evidovalo 38 žádostí v celkové hodnotě 281 milionů korun. Resort vedený Janem Hamáčkem pro CNN Prima NEWS uvedl, že je posoudí a postupně vyřídí. Jak o nich rozhodne, zatím není jasné.
Epidemiolog Maďar: Od září by se mohly konat akce až s deseti tisíci lidmi
Po prázdninách by mělo dojít k dalšímu výraznému rozvolňování opatření proti šíření koronaviru. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové to prohlásil koordinátor epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar.
Univerzita Cambridge bude do konce příštího akademického roku vyučovat on-line
Prestižní anglická univerzita v Cambridgi se oficiálně rozhodla zrušit osobní účast studentů na vyučování až do konce příštího akademického roku, tedy do poloviny roku 2021. Univerzita bude kvůli opatřením proti šíření koronaviru pokračovat ve výuce on-line. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS o tom, co distanční forma výuky pro studenty i vysokou školu znamená, mluvil absolvent Cambridgeské univerzity Michael Rostock.
Od pondělí budeme opět moci navštěvovat příbuzné v nemocnicích
Další vlna rozvolňování krizových opatření čeká Česko už v pondělí. Po dvou měsících budeme mimo jiné opět moci navštěvovat své příbuzné či blízké i ve vnitřních prostorách nemocnic. Bude však nadále nutné dodržovat přísné hygienické podmínky. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS o opatření i rizicích návštěv hovořil ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.
Uvolňování opatření: Vláda povolila hromadné akce do 300 osob. Co dál už můžeme?
Hromadné akce včetně těch ve vnitřních prostorech budou po 25. květnu povoleny pro nejvýše 300 osob. Bude nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy a užívat dezinfekci. Oznámil to v pátek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).
Brazílie má rekordní počet mrtvých. Bolsonaro je přesto pro rozvolňování
V Brazílii od středy přibylo 11 385 nových případů nákazy koronavirem. Podle webu Worldometers se tak tato jihoamerická země zařadila na šestou příčku v žebříčku nejhůře zasažených států nemocí COVID-19, hned za Itálii. Brazílie hlásí i rekordní počet úmrtí v důsledku koronaviru. V úterý tam zemřelo 881 lidí.
Izolace dopadne na děti s autismem hůře než případná infekce, říká Richterová
Situace ve školách a domovech důchodců či nedostatečná informovanost napříč Poslaneckou sněmovnou. To byla hlavní témata úterního pořadu K VĚCI, jehož hostem byla první místopředsedkyně Pirátů a poslankyně Olga Richterová, která má ve Sněmovně na starosti sociální oblast.
Nemocnice se vracejí k běžnému provozu, přísná opatření ale zůstávají
Kvůli koronaviru musely nemocnice v březnu odložit veškerou neakutní péči, včetně operací. Bylo nutné zajistit dostatek míst pro případné pacienty s koronavirem. Pandemie ale ustupuje a oddělení vyčleněná pro nemocné COVID-19 jsou nevyužita. Proto už se mohou nemocnice pomalu vracet k běžnému provozu. Zůstává ale povinnost přísných protipandemických opaření.