Rodinná pohoda, čas trávený s nejbližšími, klid a pocit vděčnosti – nebo ne? Vánoční svátky jsou pro řadu lidí těmi nejoblíbenějšími z celého roku, najdou se však tací, kteří na konci prosince prožívají jedny z nejhorších chvil svého života. Místo radosti pociťují hněv, osamělost a úzkosti. Psycholožka Neha Chaudharyová pro CNN vysvětlila, proč lidé těmito stavy trpí a poradila, jak vánoční období ve zdraví – fyzickém i emocionálním – překlenout.
Lidé doma i v zahraničí mají vánoční čas zafixovaný jeho jedno z nejkrásnějších období roku. Představa času stráveného se svými milovanými, klidu a žádnými starostmi je naplňují pocitem radosti. Někteří ale vnímají toto období přesně opačně. Vánoční čas je stresuje, zachvátí je emocionální zmatek a zažívají intenzivní osamělost, a to ani nemusí být sami.
ČTĚTE TAKÉ: Svetr? Ne, díky. Průzkum odhalil, se kterými vánočními dárky u svých nejbližších nezabodujete
Podle americké Národní aliance pro duševní nemoci 66 procent lidí uvedlo, že se o svátcích cítí osaměle, pričemž 64 procent lidí s duševním onemocněním tvrdí, že jim svátky jejich stav zhoršují.
Proč jsou pocity samoty a emocionálního strádání v tomto ročním období tak běžné? „Někteří lidé žijí daleko od rodiny nebo si nemohou dovolit za ní cestovat. Jiní mohou truchlit nad ztrátou blízkých nebo procházet napjatými vztahy. Právě svátky mohou sloužit jako krutá připomínka těchto ztrát,“ uvedla pro CNN psycholožka Chaudharyová. Pro další lidi mohou svátky představovat čas, kdy se sbližují členové rodiny, kteří by raději trávili čas daleko od sebe.
Když osamělost zabíjí
Vánoční svátky jsou nejčastěji vykreslovány jako čas rodinných a společenských setkání. Právě tato očekávání mohou nechtěně zesílit pocity samoty. To platí nejen pro ty, kteří jsou skutečně sami, ale i pro ty, kteří jsou obklopeni blízkými.
„Problém je, že osamělost nás zabíjí – doslova. Podle amerického chirurga Vivka Murthyho je osamělost pro vaše zdraví stejně špatná jako každodenní kouření. Může zvýšit riziko duševních poruch, mrtvice, srdečních onemocnění, a dokonce i předčasné smrti,“ sdělila psycholožka.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: MAPA: Kde v Česku najdete nejzajímavější vánoční trhy? Okouzlí prostředím i programem
Existují však způsoby, jak se s tímto pocitem vypořádat. „První, co můžete udělat, je rozpoznat osamělost a pojmenovat ji. Přijměte tento pocit. Pokud se mu budete snažit odolat, obvykle ho jen potlačíte zpět a zůstane ve vás déle, než byste si přáli. Když si dovolíte, aby vámi ‚prošel‘, může stejně snadno odejít, jako přišel,“ konstatovala expertka.
Dále by se lidé měli zaměřit na to, co v nich pocit osamělosti spouští. „Připomínají vám svátky ztrátu blízkého nebo jsou spojeny s negativní zkušeností z dětství? Srovnáváte se s ostatními, abyste naplnili očekávání, která vidíte například na sociálních sítích? Připomeňte si, že je v pořádku truchlit. Řekněte si, že srovnávat se s ostatními je rušivé a odložte sociální sítě,“ pokračovala Chaudharyová.
V neposlední řadě se můžete s někým spojit. Ať už se jedná o přátele, s nimiž člověk dlouho nenavázal kontakt, skupinovou aktivitu nebo naprostého cizince. „Psát si s někým mimo váš domov nebo ještě lépe nabídnout pomoc někomu cizímu. Skvělý pocit ze spojení s druhým vás může překvapit. A je to dobré pro vaše zdraví,“ dodala.
Přeneste vztek na papír
Zatímco základem tohoto ročního období bývá vděčnost, u některých lidí přináší úplně jiný pocit: hněv. Vůči členům rodiny, kteří připomínají nevyřešené napětí. Hněv vůči blízkým nebo vztek z toho, že život nejde podle plánu.
„Existuje možnost, že byste vedli rozhovor s milovanou osobou, abyste se dostali přes zraněné pocity z minulosti? Pokud se vám to nezdá proveditelné, zvažte sepsání svých pocitů v dopise, který byste možná nikdy druhé osobě nedali. Někdy to, že emoce přenesete na papír, přinese vítané uvolnění. Dopis můžete roztrhat nebo hodit do koše, čímž si představíte, jak z vás odchází hněv, když samotný dopis zničíte,“ radía psycholožka.
Přijměte nedokonalosti a stanovte hranice
Snažit se naplnit očekávání druhých a vydržet tlak, který je na druhého vyvíjen, může podle Chaudharyové připomínat chůzi po laně. „Ať už jde o profesionálně připravenou večeři nebo dokonalá rodinná setkání, idealizované sváteční filmy a obrázky na sociálních sítích mohou vytvořit pocit tlaku, který může zastínit podstatu vděčnosti a pospolitosti. Tyto nereálné standardy v konečném důsledku často vedou u mnoha lidí ke zbytečnému stresu a pocitu nedostatečnosti,“ konstatovala.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Stres mohou způsobovat i nákupy dárků. Zjistěte, kterými u svých nejbližších nezabodujete:
Pokud se chcete vymanit z pasti srovnávání a nekonečných očekávání, měli byste začít tím, že uznáte, že dokonalost je těžko uchopitelný cíl. „Přijměte nedokonalosti. Stanovte si s rodinou a přáteli hranice. V případě, že na váš účet pronesou komentář, který souvisí s přehnaným očekáváním nebo kritikou, připomeňte jim, že zachází dál, než by měli – přesně jak bylo domluveno,“ radila expertka.
Obecně, pokud se kdykoliv během roku cítíte hůře, než byste chtěli, dejte emocím prostor. „Zaměřte se na to, jak se můžete postarat o sebe a své duševní zdraví. Ať už se rozhodnete schovat pod deku a sledovat filmy, psát si deník, poslouchat hudbu, zavolat starému příteli. Uvědomte si, co potřebujete k tomu, abyste tento okamžik zvládli. A pokud nic jiného nefunguje, obraťte se na odborníka,“ dodala Chaudharyová.