Stát bude mít fabriku na výrobu bytů a jeden bude stát 16 tisíc korun na metr čtvereční. Tak přesně toto slibuje ve své nové knize Sdílejte, než to zakážou! premiér Andrej Babiš. Ač se to na první pohled zdá jako geniální myšlenka, podle odborníků na stavebnictví jde o absolutní nesmysl, který není realizovatelný ani v případě, že by všichni Češi skutečně chtěli v takzvaných prefabrikovaných a tedy na chlup stejných bytech na klíč bydlet.
„Co kdybychom vyráběli hotové byty? Normálně ve fabrice. Žádná předražená stavba, která trvá nekonečně dlouho. Představte si, že obec nutně potřebuje nové byty. Co nejrychleji a co nejlevněji, samozřejmě. Jediné, co musí udělat, je vylít betonovou desku na pozemku. A stát pak už všechno zařídí. Stát bude mít totiž fabriku na byty. Bude vyrábět rovnou hotové moduly. Kuchyně, obývák, koupelna, ložnice. V kuchyni rovnou z výroby je krásná světlá dřevěná linka, kuchyňský ostrůvek, kvalitní trouba, plynová nebo indukční varná deska, super digestoř a osvětlení takové, že bude celá kuchyň jen zářit,“ píše na jedné ze 450 stran své nové knihy premiér.
To ale stále ještě není vše. Přesně takový ideální, útulný, stylový, pohodlný a luxusní, jak byt popisuje, by podle něj vyšel pouze na 16 tisíc korun za metr čtvereční. V případě, že byste si pořídili 60metrový byt 2kk, nestál by vás ani milion.
„Není to žádná moje šílená fantazie, podobné byty se už teď vyrábí v mnoha zemích. Cena? Asi 16 tisíc korun za metr čtvereční. Kdo se aspoň trošku orientujete, tak víte, že průměrná cena u nás je úplně jinde. A v Praze klidně přes 100 tisíc korun. I proto je podle mě právě tohle jedna z cest. Prefabrikované byty,“ píše dále Babiš.
16 tisíc korun? To neřekne střízlivý člověk
Realita je ale podle odborníků na stavebnictví v Česku úplně někde jinde, než si Babiš myslí. Navíc podle nich předseda vlády směšuje dvě naprosto rozdílné věci – cenu za výstavbu bytu a tržní cenu bytu.
„Pokud je tam opravdu napsáno 16 tisíc korun za metr čtvereční, tak to nemůže říct člověk, který není pod vlivem drog. Je to totální nonsens, střelba do tmy,“ hodnotí pro CNN Prima NEWS premiérův návrh odborník na cenovou politiku nemovitostí a spolupracovník velkých pražských developerů Martin Hvězda.
Aktuálně se podle něj jen ceny pozemků pohybují kolem 20 až 25 tisíc korun na m². Pokud se k tomu přidá cena bytu bez marže, projektové dokumentace a inflace, dostává se v současnosti podle Hvězdy český realitní trh někam k 70 až 80 tisícům korun za m².
„Abyste postavili byt v nějaké rozumné lokalitě města, dostanete se na zhruba 75 tisíc korun, a to ještě bez DPH. To, o čem mluví, je nereálné. Je to typická babišovina. Pohybuje se v neuchopitelných kategoriích,“ doplňuje Hvězda. Jako příklad cen dodal, že jen kvalitní podlahový materiál stojí zhruba tisíc korun na metr čtvereční.
Stejné byty pro všechny
Podle realitního experta a městského pražského developera Petra Urbánka by se k ceně kolem 16 tisíc korun dalo přiblížit pouze v případě, že by se nestavělo nic jiného a v takzvaném prefabrikovaném bytě, pod kterým si můžeme představit modernější panelový byt, by musel chtít bydlet každý.
„I když to budou skládat roboti, tak 16 tisíc za metr čtvereční je cena, za kterou to nepořídíte. Ve chvíli, kdy by to mělo stát tyto peníze, musel by objem výstavby být tak velký, že by se nic jiného nemohlo dělat, a materiál by se musel nakupovat v Číně,“ vysvětluje Urbánek.
Společně s Hvězdou se ale shodnou například na tom, že jistá forma prefabrikovaných staveb v Česku funguje velmi dobře. Jde o domy – dřevostavby na klíč. Cena u nich ale není o nic výhodnější než u zděných bytů. Navíc je lze stavět jen na okrajích měst.
Lidé nechtějí bydlet ve stejných panelácích
I ředitel divize 3 Metrostavu Martin Plch považuje výstavbu takovýchto typů bytů za hloupost. Zároveň upozorňuje, že stát ani byty technicky vyrábět neumí. „Není možné, aby měl stát fabriku na byty. Je to blbost. Navíc když lidé slyší termín prefabrikovaný byt, evokuje to v nich sídliště a takové byty by si jako nové asi pořizovat nechtěli,“ řekl CNN Prima NEWS Plch.
Obecně se odborníci shodují na tom, že prefabrikované byty jsou možnou alternativou pro rozšíření stavebního trhu, ale rozhodně ne řešením současné bytové krize, ve které se Česko nachází.