Nebezpečí řízení v noci
Dobře seřízené světlomety nebo čistota předního skla hrají při řízení v noci velkou roli. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl koordinátor BESIP Oldřich Kassl. Zrádné je podle něj také noční řízení za deště a pozor by si měli dát zejména méně zkušení řidiči. Zejména proto, že nejvíce nočních nehod se stává v zimních měsících. Kassl poradil, jak poznat namrzlou silnici ještě před nasednutím do auta.
Zvýšenou pozornost řízení je třeba věnovat hlavně v noci, kdy se kvůli horší viditelnosti zmenšuje zorné pole. „Dobře seřízené světlomety nebo i čistota předního skla hrají velikánskou roli,“ zdůraznil Kassl v pořadu Nový den.
ČTĚTE TAKÉ: Nehod v zimě přibývá hlavně ve městech, říká expert. Popsal nešvar řidičů i zvláštní paradox
Mezi lety 2010 a 2023 se v noci stalo více než 320 tisíc dopravních nehod. Ve sledovaném období tudíž tvoří bezmála čtvrtinu z celkového počtu havárií. V průběhu roku se nejvíce nehod v noci stává v měsících leden, říjen, listopad a prosinec.
Počasí může v zimních měsících nezkušenému řidiči pořádně zkomplikovat jízdu. „Může sněžit nebo pršet, a v takových situacích se světlo odráží od silnice. Méně zkušený řidič pak nemusí odhadnout, že je před ním na silnici led nebo velká vodní plocha,“ uvedl expert s tím, že je tím pádem těžší předvídat i riziko aquaplaningu.
Řízení v noci může zkomplikovat také námraza. „Asi jako první krok, když člověk vyjde z domu, by měla být kontrola stavu země. Když mi uklouzne noha, je to indikátor, že na silnici může být zle,“ popsal Kassl. Pozornost by řidiči měli věnovat také předpovědi počasí.
Dobrý ukazatel námrazy je také samo auto. „Pokud máte zamrzlé čelní sklo nebo boční okénka, je jasné, že to není jenom na autě, ale i na silnici, takže si dávejte pozor,“ dodal odborník z BESIP. Důležité je také očistit si celé čelní sklo, nejen pouze úzký průhled, což vyžaduje i zákon.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Jak nejlépe zvládnout smyk? Expertka radí, co dělat, a varuje před nejkritičtějšími úseky