Máme stále dost plno, zní z většiny nemocnic v Česku. K pondělí evidují nemocnice celkem 5 473 pacientů. Na zoufalou situaci už mnohokrát poukázal prezident České lékařské komory Milan Kubek. Zajímalo nás, jak to skutečně vypadá v jednotlivých krajích. Oslovili jsme několik nemocnic a přinášíme srovnání. Kde jsou na hraně kapacit a kde se naopak situace výrazně lepší?
Jindřichův Hradec: Zvládáme, ale personál je unavený
Situace v Jindřichově Hradci je stabilní, ale pořád vážná. Podle předsedy představenstva Miroslava Janovského je k pondělí 8. února na covidovém oddělení hospitalizováno 62 pacientů s covidem, z toho na ARO jich je osm a na JIP dva. „O víkendu se situace mírně zlepšila, ale přesto zůstává zejména v intenzivní péči velice napjatá,“ dodává. V souladu s pokyny od MZ ČR podle něj bylo nutné některé plánované zákroky odložit na příznivější dobu, ale všechny akutní operace probíhají. „Vše zatím zvládáme, i když zdravotnický personál pečující o covidové pacienty je unavený,“ dodává.
Brno: Jsme téměř na maximu, co se týče JIP
Také v Brně jsou nuceni kvůli covidovým pacientům odkládat některé plánované operace. „Nejsou to ale všechny plánované zákroky, spíše takové, jejichž odklad pacientovi nepřitíží a je možné je odložit,“ říká mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Poprvé jsme spolu hovořily v sobotu 6. února, kdy bylo v nemocnici 104 covidových pacientů, z toho 32 na JIP. Dnes se ale situace zhoršila. „V pondělí 8. února evidujeme 126 pacientů a z toho 43 na JIP. Co se týče JIP, jsme téměř na maximu,“ dodává Plachá s tím, že během víkendu pacienti přibyli.
„Počty pacientů ve vážném stavu jsou stále poměrně vysoké a drží se kolem 30–40, někteří vyžadují akutní péči dlouhodobě,“ říká mluvčí s tím, že na personálu je únava již citelně znát. „Také ale pozorujeme, že epidemie mnoho zdravotníků na odděleních semkla, vzájemně si pomáhají a podporují se,“ říká.
Cheb a Karlovy Vary převážejí pacienty jinam
Mezi nejvíce vytížené nemocnice v současné době patří ty v Chebu a Karlových Varech. V nemocnici v Chebu podle jejího mluvčího Vladislava Podrackého leží k pondělí 8. února na JIP celkem 16 pacientů a na běžných lůžkách 52. „Celková kapacita v Chebu je 17 lůžek na jednotce intenzivní péče a 60 míst na běžných lůžkách,“ dodává mluvčí. V Karlových Varech je situace také velmi kritická. Na JIP leží 19 lidí a na běžných lůžkách je nyní 75 pacientů.
Hradec Králové: Počet covidových pacientů neklesá
Situaci v Hradci Králové popsal profesor Vladimír Palička, ředitel Fakultní nemocnice HK. K pátku 5. února evidovali v tamní nemocnici 60 pacientů na JIP a na standardních lůžkách dalších 150. „Čísla se samozřejmě v průběhu dne mění, ale musím říci, že situace je opravdu vážná,“ uvádí. Poukazuje na to, že Královéhradecký kraj patří v současné době mezi nejvíce zasažené covidem a počet pacientů zatím neklesá.
„Únava a vyčerpání personálu jsou značné, situace je protahovaná a těžká. Všichni jsou si ale vědomi, že péče o nemocné je nezbytná, a jsem rád, že máme skvělé zaměstnance, kteří dělají vše, co je v jejich silách,“ dodává ředitel nemocnice.
Tábor: Aktuálně jsme na tom nejlépe za poslední měsíce
Přestože se zatím zdá situace v mnoha krajích kritická, z Tábora zní optimističtější zprávy. Alespoň k pátku 5. února. „Situace v Táboře je nejlepší za poslední měsíce. V září jsme zaznamenali postupný nárůst, nejvyšší počty jsme evidovali v říjnu, kdy jsme měli až 120 covidových pacientů na šesti reprofilizovaných odděleních. Před Vánoci došlo k poklesu a v lednu se situace opět zhoršila,“ říká primářka infekčního oddělení v Táboře Jana Sysová.
Dodala ale, že na konci ledna covidových pacientů opět ubylo a k 5. únoru nemocnice evidovala pouhých 37 covidových pacientů. „Uvidíme, jak to bude vypadat po jarních prázdninách. Tak do dvou týdnů očekáváme vzestup,“ dodává primářka s tím, že nálada v nemocnici je špatná, personál je unavený, chybí odpočinek a možnost vybrat si dovolenou. „Všichni spoléháme na očkování populace 65+, pak konečně dojde k poklesu hospitalizovaných pacientů. Nemocnost personálu byla největší v říjnu a poté v prosinci. Nyní je nejmenší za celé covidové období,“ říká.
Pražská Bulovka: Nejvíce pacientů tam bylo v polovině ledna
„K včerejšímu dni jsme měli v nemocnici hospitalizovaných 122 pacientů s COVID-19, z toho 17 na JIP,“ uvedl v pátek 5. února vedoucí oddělení PR a komunikace Fakultní nemocnice Bulovka Filip Řepa. Dodává, že nemocnice nyní poskytuje pouze neodkladnou péči z nařízení MZ ČR. „Počet pacientů na JIP se u nás v nemocnici dlouhodobě pohybuje kolem 20. Nejvyšší byl v polovině ledna, konkrétně 14. 1., a to 25 pacientů,“ upřesňuje. Poukazuje na to, že pandemie trvá již dlouhou dobu a na personálu je znát únava a vyčerpání. „Z hlediska psychického zatížení je nejnáročnější práce na odděleních JIP, kde je vyšší mortalita ve srovnání se standardními odděleními,“ doplňuje Filip Řepa.
Thomayerova nemocnice v Praze: Oproti podzimu žádné zlepšení
Na vážnou situaci v nemocnici poukazuje mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek. „K dnešnímu dni, tedy 9. únoru, máme více než 170 hospitalizovaných covid pozitivních pacientů. Z toho je 20 v těžkém stavu na JIP a ARO. To je aktuální údaj, který se však může kdykoliv změnit,“ uvádí. Dodává, že počty pozitivních pacientů neklesají a oproti podzimní koronavirové vlně se současná situace nelepší.
„V minulém týdnu jsme dokonce měli přes 180 hospitalizovaných pacientů s covidem a tím jsme získali smutné prvenství v rámci celé ČR. Pacienti, kteří už jsou negativní na nemoc COVID-19, ale stále ještě potřebují zdravotní péči, která mnohdy trvá i několik týdnů, jsou většinou hospitalizovaní na odděleních geriatrie nebo k tomu vymezených lůžkách napříč celou nemocnicí,“ upozorňuje Sulek. Podle něho se řádově jedná o desítky takových pacientů. V případě, že se jejich stav zlepší a potřebují už jen ošetřovatelskou péči, jsou propuštěni do domácího léčení nebo do zařízení sociálních služeb, pokud se jedná o seniora s pobytem mimo svůj domov.
Nové Město na Moravě: Mírný úbytek pacientů s vážným průběhem
Situace v Nemocnici Nové Město na Moravě je podle mluvčí Tamary Peckové k pátku 5. února následující: „Hospitalizováno máme 38 covid pozitivních pacientů na standardních lůžkách, na ARO na umělé plicní ventilaci byli připojeni čtyři pacienti, na JIP pak tři, kteří potřebují kyslíkovou terapii,“ dodává s tím, že personál v nemocnici je unavený, ale situaci zvládá.
Olomouc: Mírné zlepšení
Zlepšení eviduje také Fakultní nemocnice Olomouc, kde podle mluvčího Adama Fritschera bylo k pátku 5. února hospitalizováno 72 pacientů, z toho 28 na JIP. „Počet covidových pacientů v posledních dnech stagnuje a jejich počet se spíše snižuje,“ uvedl.