reklama

Štáb CNN Prima NEWS byl zadržen na běloruském letišti. Důvod úředníci neuvedli

Štáb CNN Prima NEWS si chtěl vyzkoušet cestu, jíž migranti proudí do Běloruska. Reportérku a kameramana, kteří chtěli zjistit, co se děje s běženci na bělorusko-polské hranici, úředníci na letišti v Minsku okamžitě zadrželi a do země je nevpustili. U dvou arabsky mluvících cestujících s tureckými pasy přitom jednali opačně.

reklama

Režim běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka podle mnoha svědectví na bělorusko-polskou hranici dováží lidi ze zemí severní Afriky či Blízkého východu a nutí je (někdy i násilně), aby překonali plot s ostnatými dráty.

Podle Polska i států Evropské unie má jít o Lukašenkovu zbraň v hybridní válce proti EU. Mstí se za to, že na jeho režim uvalila sankce kvůli represím proti prodemokratické opozici a porušování lidských práv.

Jaká je na hranici skutečná situace, se snažila zjistit reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová, která se do Běloruska vydala za doprovodu kameramana. Jejich cesta ale skončila hned po přistání letadla v Minsku.

„Společně s dalšími třemi cestujícími nás zadrželi na pasové kontrole. Dva z nich měli turecký pas a mluvili arabsky. Ty potom propustili. Po dvou hodinách přišel pohraničník a řekl, že jsme vyhoštěni,“ řekla Stomatová.

Patnáct hodin v zadržovací místnosti

Pětice pohraničníků je poté zavedla na tranzitní zónu. „Chovali se k nám dobře. Dokonce nám dali housky a lahve s vodou,“ doplnila Stomatová. Přes noc pak spali ve speciální budce.

Jasnou odpověď na to, proč nebyli vpuštěni do země, reportérka ani kameraman nedostali. Na tamní ministerstvo zahraničí, které mělo vyřizovat jejich akreditaci, se nemohli dovolat. Po patnácti hodinách v zadržovací místnosti na letišti se pak mohli vrátit zpátky do Turecka.

Ani komplikace na letišti v Minsku však Stomatovou neodradily a bude pro vás další informace o migrační vlně přes Bělorusko nadále zjišťovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama