Stejnopohlavní páry budou moci od příštího roku uzavírat partnerství s většinou práv, jaká mají v manželství muž a žena. Omezení se má vztahovat například na osvojování dětí. Změnu přinese novela občanského zákoníku, kterou podepsal prezident Petr Pavel. V pondělí to oznámil odbor komunikace Hradu. Manželství stejnopohlavních dvojic je možné ve 36 zemích, z nichž 16 je v Evropské unii. Partnerství uznává 12 států. Aktivisté chtějí dál prosazovat manželství pro všechny.
Novela je výsledkem kompromisních dohod ve Sněmovně. Tvůrci předlohy z řad poslanců původně prosazovali manželství pro všechny, aby i homosexuální partneři byli postaveni na úroveň manželů.
K TÉMATU: Střet vládních stran ve Sněmovně. Manželství je svazek muže a ženy, zopakoval Jurečka
To se ale ukázalo Sněmovnou i Senátem v současném složení jako neprůchodné, a proto se nakonec zákonodárci dohodli na přijetí upravené verze. Novela nahradí nynější registrované partnerství.
Registrovaní nemají nyní podle zákona třeba společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají nárok na vdovecký či vdovský důchod, což má předloha napravit. Osvojení dítěte bude podle novely možné jen v případě, že by jeho biologickým rodičem byl jeden z partnerů.
Přiosvojení adoptovaného dítěte jednoho z partnerů druhým z partnerů má být podle spoluautora sněmovní úpravy Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) možné pouze na základě rozhodnutí soudu.
Novela podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové zlepší situaci dvojic gayů a leseb a takzvaných duhových rodin s dětmi, rovnoprávnost jim ale nezajistí. Podle iniciativy Jsme fér norma představuje mezikrok. Sice zlepší situaci partnerských dvojic a duhových rodin s dětmi, rovnoprávnost a plné uznání ve společnosti jim však nezajistí, uvedla iniciativa. Její mluvčí Filip Milde ale podotkl, že zákonodárci poprvé právně uznávají existenci rodin dvou matek a dvou otců s potomky.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Penzijní reforma? Pavlův zbytečný šprajc, debata je ve slepé uličce, říká komentátor Korecký