Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyvolal návrhem na růst odvodů pro OSVČ velkou diskuzi. Slibuje si od toho vyšší příjmy do důchodového systému a živnostníkům chce zároveň nabídnout záruku důstojné penze. Ti jsou ale proti, navýšení odvodů pro ně prý může být i likvidační. Zmiňovanou variantu odmítá také ODS a opozice. Jak velké jsou rozdíly mezi platy a odvody zaměstnanců a OSVČ?
Živnostníci odvádí na sociálním pojištění méně než zaměstnanci a mají tak mnohdy nižší důchod. To by se podle Jurečky mohlo změnit. „Zvýšení odvodů OSVČ aktuálně patří mezi diskutovaná opatření,“ potvrdila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.
Největší rozdíl mezi živnostníky a zaměstnanci dělají právě daně. Pokud je člověk OSVČ, má hrubý měsíční příjem 45 tisíc korun a platí 60procentní výdajový paušál, zaplatí na nich 1 560 korun ročně. Pokud platí paušální daň, bude to ještě přibližně za rok o 300 méně. Zatímco zaměstnanci při stejném výdělku odevzdají 50 160 korun. Z toho plyne, že zaměstnanec při stejném hrubém ročním výdělku 540 tisíc korun po stržení daní, sociálního a zdravotního pojištění dostane až o 35 až 40 tisíc korun méně. Na oplátku má jiné benefity.
Podívejte se podrobně na rozdíly v platech zaměstnanců a OSVČ.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Neodpracovali jste 40 let? Máte smůlu, tvrdí experti. Předčasný důchod vysokoškoláky nečeká
Oproti živnostníkům se může spolehnout na pevnou pracovní dobu, ze zákona zaručenou dovolenou, neručí vlastním majetkem a má výpovědní lhůtu. I z toho důvodu dostávají živnostníci určité daňové výhody.
Se zvyšováním odvodů i kvůli tomu nesouhlasí. „Nadšená z toho nejsem, už teď jsou náklady na podnikání vysoké. Spoustu živnostníků to nedá,“ popsala krejčová Simona Koutná.
Proti je také ODS včetně ministra financí Zbyňka Stanjury. „Není možné, abychom zvyšovali odvody a daňovou zátěž OSVČ na úroveň zaměstnanců,“ sdělil místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS).
Podobně smýšlí i opozice. „Pokud si platí například minimální sociální pojištění, jsou srozuměni s tím, že budou mít menší důchody, a určitě si ukládají a nepotřebují, aby to za ně řešil stát,“ řekla bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO).