
Krvavý spor mezi cizinci v Brně: Aktéři skončili v nemocnici, na místě se mělo střílet
Stres, strach a panika. To jsou pocity, které mnozí zažívají při návštěvě zubaře. Podle Českého statistického úřadu se zubaře bojí každý pátý člověk. Jen málokdo si však uvědomuje, jakými technologiemi je dnešní stomatologická ordinace vybavena a co všechno musí lékař ovládat. Včetně toho, že při zákrocích používá i nohy. Jak probíhá vyšetření a jaké moderní metody usnadňují pacientům návštěvu zubaře, nám vysvětlil stomatolog Břetislav Martinák ze Stomatologického centra Artdent Jihlava a Ing. Petr Hach, jednatel společnosti EveryDent, která zajišťuje kompletní a nejmodernější vybavení ordinací.
Města se snaží nové zubaře nalákat na všechny možné výhody. Například v Přerově zavedli před rokem motivační dvousettisícové dotace pro nové stomatology. Zatím ale nenalákali ani jednoho a ti přesluhující postupně odcházejí do důchodu.
Svého stomatologa nemá u nás podle odhadů až milion lidí – dospělých, ale i dětí. Těm navíc zoufale chybí preventivní prohlídky. Žáci z Karvinska v pátek přesto k zubaři hromadně vyrazili, obce si to totiž vyjednaly samy. A potvrdilo se, jak moc dětem pravidelná péče chybí.
Zhruba milion lidí v Česku nemá svého zubaře a řada z nich marně hledá, kdo by je ošetřil. Obcházejí ordinace, volají na pojišťovny, ale nejsou úspěšní. Většina stomatologů nové pacienty nepřijímá. Někteří proto dokonce hledají zubaře za hranicemi, například v Polsku.
Z hlediska péče o zuby jsme zaostalá země, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf stomatologické komory Roman Šmucler. Podle něj by pomohlo zavedení kontrol ve školách. S tím ale nesouhlasí Luboš Zajíc z asociace ředitelů, přímá lékařská péče podle něj do škol nepatří.
Nedostatek stomatologů je téma, které budí vášnivé emoce. A to nejen u pacientů, kteří marně chodí po ordinacích. Stalo se z toho i ožehavé téma mezi politiky.
Roman Šmucler úmyslně šíří dezinformace. Profesora Jana Pirka jsem se stovkami tisíc mrtvých nespojoval, reagoval evoluční biolog Jaroslav Flegr na slova šéfa stomatologů, se kterým si během pandemie vyměnil několik ostrých vzkazů. Podle Flegra může obdobná lež způsobit to, že ho „někdo zabije za výrok, který mu byl vložen do úst“.
Ve vztahu k omikronu se biochemik Zdeněk Hostomský a iniciátor akce Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed rozcházejí. „Omikron je z hlediska evoluční biologie příležitost, je to šance na konec epidemie,“ prohlásil Hostomský v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Mounajjed mu oponoval. „Dáváme lidem iluzi, že je konec,“ uvedl s odkazem na nedávné úmrtí zpěvačky Hany Horké.
Očkování proti covidu nepatří do ordinací zubařů či do rukou lékárníků, myslí si předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. S tímto výrokem ale ostře nesouhlasí šéf České stomatologické komory Roman Šmucler. Chlíbkovo vyjádření považuje za urážku.
Když člověka rozbolí zuby, jde k zubaři. Co mají ale dělat domácí mazlíčci, kteří naší řečí nemluví? I oni trpí onemocněním dutiny ústní – včetně zánětu dásní a zubního kamene. A i když to na první pohled může vypadat jako banalita, opak je pravdou.
Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.
Je důležité se efektivně připravit na proočkování mladé a dětské populace proti COVID-19. Až bude možnost, nechám určitě naočkovat i svého dvanáctiletého syna. V pořadu 360° to řekl stomatolog a vedoucí koordinačního týmu iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed.