Ve Velké Británii mají podezření, že následkem kontaminovaných kuřat dovezených z Polska zemřelo pět lidí a stovky dalších, včetně dětí, se přiotrávily. Maso bylo zpracováno na levné mražené nugety a obalované kuřecí výrobky prodávané velkými obchodními řetězci. O případu informoval web Daily Mail.
Ve Spojeném království chytilo salmonelu 480 lidí, přičemž více než každý třetí otrávený potřeboval ošetření v nemocnici. V Anglii bylo evidováno 400 případů, ve Skotsku 42, ve Walesu 31 a sedm otrávených zaznamenalo Severní Irsko. Tato čísla jsou přitom zřejmě jen špičkou ledovce, protože lze předpokládat, že pacienti s méně závažnými příznaky k lékaři ani nešli.
Ptačí chřipka na Táborsku: V prvním ohnisku nákazy uhynula polovina drůbeže
Na Táborsku se potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže. V chovu v obci Dlouhá Lhota bylo asi 30 ptáků, polovina během dvou dnů uhynula. Nákazu do chovu nejspíš zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka, řekl v pátek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
Vzhledem k tomu, že zpracované kuřecí výrobky kupují v zemi často rodiče dětem, bylo asi 44 procent nakažených ve věku 16 let. Nejméně v jednom případě pak měla infekce salmonelou přispět k úmrtí. V dalších čtyřech případech úmrtí není zcela jasné, zda byla salmonela přispívajícím faktorem.
Britská Agentura pro potravinové standardy (FSA) vydala varování před konzumací dvou kuřecích výrobků společnosti SFC, která využívá balení připomínající známý řetězec rychlého občerstvení KFC. Došlo také ke stažení jednoho z kuřecích výrobků společnosti Vestey Foods. Produkty obou výrobců se prodávaly několik měsíců ve stovkách obchodů napříč Spojeným královstvím.
Případy otravy salmonelou jsou hlášeny i nadále. Současné stažení těchto výrobků z trhu má také souviset s řadou dalších, které prodávají společnosti Lidl, Aldi nebo Iceland. Ty byly staženy už v říjnu minulého roku. Daily Mail zjistil, že kuřecí maso, které se využívalo do všech zmíněných produktů, mělo pocházet z Polska.
Organizace Public Health England (PHE) uvedla, že případy infekce salmonely v souvislosti s danými kuřecími výrobky jsou hlášeny i nadále. „Salmonela obecně způsobuje mírné příznaky, i když u zranitelných skupin, jako jsou děti do pěti let, starší lidé a osoby se sníženou imunitou, může dojít k závažnějšímu průběhu onemocnění a lidé tak mohou vyžadovat hospitalizaci,“ uvedl Úřad pro veřejné zdraví.
„Mezi příznaky infekce salmonelou patří průjem, žaludeční křeče a někdy zvracení a horečka. Každý, kdo je těmito symptomy znepokojen, by měl kontaktovat svého praktického lékaře,“ dodal.
V loňském roce vydala řada evropských zemí téměř sto varování před salmonelou z chlazené i mražené polské drůbeže.