reklama

Stovky lidí přišly na veřejné rozloučení s Floydem. Byla vystavena rakev

Stovky lidí se sešly v prvních hodinách veřejného pietního shromáždění za černocha George Floyda, který v květnu zemřel po policejním zásahu v Minneapolisu. Mezi lidmi, kteří se v Houstonu přišli rozloučit se zesnulým, byl i republikánský guvernér státu Texas Gregg Abbott. Organizátoři očekávají, že kostel s vystavenou rakví navštíví několik tisíc lidí, napsala agentura AP.

reklama

Lidé stáli před kostelem ve frontě, v níž od sebe udržovali asi dvoumetrový odstup jako preventivní opatření proti šíření koronaviru. Mnoho z nich mělo rovněž ochranné roušky a trička s nápisem Nemůžu dýchat, což jsou slova, která Floyd před svou smrtí opakovaně říkal zasahujícímu policistovi, který mu téměř devět minut klečel na krku. Někteří návštěvníci kvůli možnosti posledního rozloučení s Floydem vážili mnohahodinovou cestu.

K tématu

„George Floyd změní budoucí směřování Spojených států. George Floyd nezemřel zbytečně. Jeho život bude živoucím odkazem ohledně způsobu, jakým Amerika a Texas zareagovaly na tuto tragédii,“ řekl republikánský guvernér státu Texas Greg Abbott, jež byl mezi prvními lidmi, kteří k Floydově tělu přišli.

Rodině zesnulého na soukromém setkání osobně kondoloval také bývalý viceprezident a kandidát demokratů do prezidentské volby Joe Biden. „Ameriku vyléčí naslouchat jeden druhému. A přesně to více než hodinu dělal Joe Biden s rodinou George Floyda, popsal setkání na Twitteru právní zástupce rodiny Benjamin Crump, podle kterého Bidenova sounáležitost pro rodinu hodně znamenala.

Protesty

Floyd v Houstonu vyrůstal a stal se v místní komunitě známým jako rapper a hráč amerického fotbalu na střední škole. Před několika lety se odstěhoval za prací do Minneapolisu, kde se 25. května stal smrtelný incident.

Jeho úmrtí vyvolalo v USA masivní protesty proti rasismu a policejní brutalitě, jaké země nezažila několik desetiletí. V Houstonu se při nenásilné demonstraci sešlo minulý týden asi 60 000 lidí. V mnoha městech musely úřady zavést noční zákaz vycházení poté, co se tam pokojné demonstrace zvrhly ve střety s policií a rabování. V souvislosti s protesty policie zadržela přes 10 000 lidí.

Floydův pohřeb se bude konat v úterý, zesnulý bude pohřben vedle své matky na hřbitově na jednom z předměstí Houstonu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nehody

V Praze sjelo do Vltavy auto. Záchranáři z řeky vytáhli člověka

V Praze sjelo do Vltavy auto. Záchranáři z řeky vytáhli člověka

Na pražské Kampě sjel v pondělí pozdě večer do Vltavy automobil, ve kterém byl zřejmě jeden člověk. Hasiči ho z řeky vytáhli a došlo i na oživování. Uvedl to v pondělí mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Hasiči na Twitteru později informovali, že nalezli a z Vltavy vyprostili i vozidlo. Nikdo další v něm nebyl.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
Sledujte ŽIVĚ Nový den s Plagou: Prodlouží se prezenční výuka do letních prázdnin?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama