Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně dýchat a svobodně si hrát. Taková hesla v sobotu zněla hlavním náměstím v Liberci, kde se sešlo několik stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost se současnými nařízeními vlády a také odpor vůči plánovanému očkování dětí proti COVID-19. Na náměstí hojně mířili rodiče s dětmi, nechyběly vlajky, co ale většina účastníků neměla, byly roušky či respirátory.
„Nechceme, aby naše děti musely podstupovat testování a sedět v lavicích v rouškách. Odmítáme také nedobrovolné očkování dětí,“ uvedl pořadatel akce Aleš Svoboda.
V USA nemusejí mít očkovaní roušku. Starbucks a další firmy ale rozvolnění odmítají
Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) už nemusejí očkovaní lidé nosit roušku, a to ani ve vnitřních prostorech. Nejméně 18 států USA tak na základě pokynů agentury rozvolňuje. Ne všem se ale nápad na zvýhodnění vakcinovaných zamlouvá. Některé americké společnosti budou nadále nošení roušek vyžadovat.
Na průběh akce dohlíželi policisté, připraven byl i antikonfliktní tým. „Zasahovat ale nemuseli,“ řekl krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Policisté jen opakovaně vyzývali organizátora k zajištění dodržování rozestupů a použití ochrany úst a nosu.
Demonstrace za návrat dětí bez podmínek do škol se v Libereckém kraji nekonala poprvé. Už 19. dubna se podobná akce uskutečnila v Semilech, lidé na ní mimo jiné podpořili i ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého, který umožnil přístup do tříd i netestovaným dětem a nevyžadoval ve třídách roušky. Vedení města ve stejný den rozhodlo o jeho odvolání. Semecký se teď kvůli tomu s ním soudí. Do Liberce v sobotu ale nedorazil.
Návrat do škol už bez rotací
Od pondělí pokračuje rozvolňování koronavirových opatření, Liberecký kraj patří k těm, kde se do lavic vrátí všechny děti základních škol a nižších ročníků gymnázií, a to bez rotací. Povinností ale zůstávají roušky i pravidelné testování.
Návrh na zrušení testování minulý týden zamítl Nejvyšší správní soud, na který se obrátili rodiče žákyně prvního stupně jedné z pražských základních škol. Stanovení povinnosti testování ve školách není podle soudu porušením práva na vzdělání, protože nepopírá rovný přístup ke vzdělání nebo jeho podstatu a smysl. Nejedná se ani o omezení svévolné bez legitimního důvodu, protože cílem testování je ochrana veřejného zdraví.