reklama

Johnová: Je katastrofa, že Česko má péči o ohrožené děti roztříštěnou do několika resortů

Pěstounství je v některých ohledech vhodnější i ekonomičtější než ústavní péče, myslí si pražská radní pro sociální problematiku Milena Johnová (za Prahu sobě). Také se jí nelíbí, že péči o dítě musí řešit hned několik ministerstev naráz. „To je absurdní,“ řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Až dvě třetiny dětí končí v kojeneckých ústavech kvůli tomu, že se o ně biologická rodina nedokáže postarat a zajistit jim vzdělání či stravu. Občas se také stává, že jsou rodiče příliš mladí a obávají se o špatný vývoj dítěte, proto jej umisťují do ústavní péče. Z této perspektivy je pomoc těmto rodinám, které nemají dostatek kompetencí pro požadovanou výchovu dítěte, zcela nedostačující. „A není dostatečná ani u dětí, které se narodí s nějakým postižením, i kvůli tomu často končí v ústavní péči,“ řekla Johnová v pořadu K věci.

„Řadu let jsem pracovala jako sociální pracovnice. Zkušenost je taková, že jsou selhání často odborníky a systémem svalována na rodiče. Myslím, že realita je mnohem složitější. Velmi záleží na prostředí, ve kterém se člověk nachází, na podpoře, která je dostupná, a způsobu, jakým je nabídnuta. Jestli je nabízena z pozice někoho, kdo se dívá na své klienty s despektem, je to prostě jiné,“ pokračovala radní.

Uznala ale, že existují situace, kdy by dítě nemělo zůstat u biologické rodiny ani minutu, třeba když je zanedbáváno a zneužíváno. „To jsou situace, kdy musí zasáhnout systém a ochránit dítě. Zde není cesta pro kompromis. A to je také důvod, proč zvýšit kapacity pěstounské péče a zlepšit přípravu a podporu pěstounů. Je prokázáno, že ústavní péče zanechává nevratné změny ve vývoji malých dětí, a tohle je třeba neustále mít na zřeteli,“ dodala Johnová pro CNN Prima NEWS.

Nelíbí se jí ani to, že péči o dítě musí řešit hned několik ministerstev naráz. „Z mého pohledu je opravdu katastrofa, že ČR má péči o ohrožené děti roztříštěnou do několika resortů. To je absurdní. V zemích, kde to dobře funguje, tohle zkrátka není,“ doplnila Johnová. Za sebe doufá, že poslanci schválí novelu zákona upravující pěstounské odměny, přestože není zcela bez výhrad. „Pevně věřím, že jsou si poslanci plně vědomi odpovědnosti, kterou mají, a možnosti a příležitosti věci zlepšit,“ uvedla v rozhovoru.

Pěstounství? Je vhodnější než ústavní péče, říká radní

Další oblast, kterou lze podle pražské radní zlepšit, je zkompetentnění biologických rodičů, aby si mohli převzít děti zpět do své péče. Jde o optimální scénář, pokud je k tomu připravené prostředí a zázemí. Častými komplikacemi, které tomu brání, bývají socioekonomické situace, nejběžněji chudoba. „Třeba když rodina přijde o bydlení a není k dispozici krizový byt, který by jim umožnil zůstat pospolu. Rodiče musí například do azylového domu, kde jsou často ještě odděleni matka a otec,“ přiblížila problematiku Johnová na CNN Prima NEWS. Děti pak často skončí v krizovém centru či dětském domově.

„Právě proměnou dětského centra, které máme ve Zbraslavi, se snažíme připravit půdu pro to, aby se tohle nemuselo stávat,“ rozvedla radní s tím, že se snaží hledat krizové byty, kam by se mohly přesunout celé rodiny. Děti by tak vyrůstaly v relativně normálním a neroztříštěném prostředí, což je pro Johnovou klíčové.

Podpora pro pěstounství ale není podle pražské radní největší. Dle některých hlasů by děti měly dostávat specializovanou odbornou péči ústavního charakteru. Pokud se ale pěstounská péče provádí kvalifikovaně a dostane dostatek podpory, nevidí Johnová v tomto procesu problém. Náhradní rodiče podle ní především musí být připravení na to, že mohou převzít dítě s vyššími nároky na péči, pakliže si prošlo traumatickým zážitkem. Věří ale, že v tomto ohledu je právě pěstounská péče lepší než ústavní.

„Musí podat přihlášku, projít psychologickým vyšetřením a vzděláním, aby byli připraveni na tu roli. Musíme si uvědomit, že přijímají děti, které často prošly traumatem. Je potřeba, aby znali možnosti a potřeby takového dítěte, i když samozřejmě budou muset reagovat na konkrétní dítě, které k sobě přijmou, a jeho individuální potřeby. Musí být vyrovnáni s tou rolí, která je přece jenom o v něčem odlišnější než to, když se vám narodí vlastní miminko do rodiny,“ řekla v pořadu K věci pražská radní.

„Nemluvě o tom, že je to také ekonomičtější. Péče o čtyři děti v přirozeném prostředí bytu stojí i sto tisíc měsíčně. To je velká částka. Porovnejme to s odměnami pro pěstouny, které jsou vlastně o řád níž,“ argumentovala Johnová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kyanid do Bečvy unikl jinde, říká rybář po provedeném experimentu. K řece chodí se smutkem
Domácí

Kyanid do Bečvy unikl jinde, říká rybář po provedeném experimentu. K řece chodí se smutkem

Případ otravy, která v září roku 2020 zabila na skoro 40 kilometrech řeky Bečvy více než 40 tun ryb, vzbuzuje od začátku kontroverze. Experiment s chloridem sodným, který provedl na vlastní pěst přírodovědec Jakub Hruška spolu s rybářem Stanislavem Pernickým, už dříve vyloučil, že by jedy unikly do řeky z kanálu u bývalé Tesly Rožnov. Sněmovní komise v pátek schválila závěrečnou zprávu z vyšetřování. Na její obsah netrpělivě čeká i Pernický, předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou.

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?
360°

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?

Minimálně 90 let se neměla veřejnost dozvědět, jaký byl obsah poslední vůle prince Philipa, zesnulého manžela britské královny. Zdroje z paláce však závěť vévody z Edinburghu vynesly médiím. Jmění v přepočtené hodnotě 887 milionů korun získá z většiny Alžběta II., na své si však přijdou i tři sluhové-asistenti nebo vnoučata. Čtyřem dětem odkázal 14 tisíc svazků knih.

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista

Ostrou kritiku si v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS od ostatních mladých politiků vyslechl kandidát KSČM pro sněmovní volby Arťom Korjagin za jeho slova, že lidé dnes trpí a umírají v „totalitě peněz“ a kapitalistický systém „má na rukou krev“. Kandidát Přísahy Michal Košan reagoval slovy, že „komunisty nenávidí“. Představitelka koalice Spolu Markéta Vyvlečková (KDU-ČSL) a reprezentant Pirátů a STAN Zbyněk Horváth připomněli, že komunistický režim zavraždil a pronásledoval stovky lidí.

Meghan si na focení pro Time vzala šperky za osm milionů. Doplňky byly symbolické

Princi Harrymu a Meghan Markleové se dostalo velké pocty. Královský pár zapózoval na titulní stránce amerického magazínu Time, který pár zařadil mezi nejvlivnější osobnosti světa. A jako každá jiná žena také vévodkyně Meghan na focení pečlivě volila svůj outfit i šperky. Jejich hodnota vám ale vyrazí dech. Dosahovala totiž astronomických 326 tisíc eur, tedy v přepočtu více než osm milionů korun. Každý z klenotů pak v sobě ukrýval určitou symboliku.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama