Kampaně před parlamentními volbami
Sněmovní volby jsou sice až za devět měsíců, ale některé strany začaly s kampaní už teď a další se na ni připravují. Redakce CNN Prima NEWS zjišťovala, na co se chystají a také, jak chtějí své voliče nalákat. Podle expertů půjde v kampani o přehlídku hesel a slibů, které nejdou splnit. Stěžejní budou dva protichůdné tábory, které by se daly jednoduše nazvat Antifiala a Antibabiš.
Sociální sítě, billboardy, stranické noviny a návštěvy krajů. Kampaň do sněmovních voleb, které jsou na podzim příštího roku, se už pomalu rozjíždí a politici se snaží potenciální voliče zaujmout. Například předseda ODS Petr Fiala je nově na sociální síti TikTok, Karel Havlíček z ANO je se svým psem Bettynkou na výletě a Vít Rakušan z hnutí STAN zase starostuje.
ČTĚTE TAKÉ: Povolení útočit americkými raketami v Rusku? Správný krok, jsem rád, že ho učinili, míní Lipavský
„V první fázi jsme zahájili pozitivní kampaň s názvem Spolu děláme, co je třeba. Cílíme především na naše voliče. Je to nosné heslo, je to pravdivé heslo, zakládá se na faktech,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí ODS Jakub Skyva.
Nejméně přijatelné strany? Vedou komunisté, Trikolora a PRO. V nemilosti jsou nově i Piráti
Které politické strany a hnutí jsou pro voliče nejméně přijatelné? K nejméně oblíbeným nadále patří komunisté. Hned za nimi jsou další neparlamentní strany, jako jsou Trikolora či PRO. Nově se mezi nimi ovšem zařadili i Piráti, ukazuje exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS. Z dat též vyplynuly další voličské preference – ženy, senioři a lidé bez maturity se například více přiklánějí k opozičnímu hnutí ANO, kterému se daří oslovovat i mladé. Ti ovšem zároveň většinou vyjadřují podporu vládním stranám.
Svou strategii nastínilo i hnutí STAN. „Jako Starostové se budeme i nadále zaměřovat zejména na setkávání a dialog s lidmi, ať už ve městech nebo na venkově, kde má řada lidí pocit, že na ně vláda zapomněla,“ zní stranické stanovisko.
Některé politické subjekty ale o taktice mlčí, jako například hnutí ANO, Piráti nebo SPD. Komunisté se chystají do voleb pod značkou Stačilo a Motoristé s Přísahou zatím intenzivně přemýšlejí. „Myslím, že kampaň bude vedena radikálně, ale ne útočně. Náš cíl je vrátit autentickou levici do Poslanecké sněmovny,“ uvedl mluvčí KSČM Roman Roun.
„Kampaň do Sněmovny rozhodně nechceme podcenit a už teď o ní samozřejmě intenzivně přemýšlíme. Nicméně do voleb zbývá více než 300 dní a za tu dobu se může stát ještě ledasco,“ míní Motoristé spolu s Přísahou.
Antibabiš versus Antifiala
Podle politologa Lukáše Jelínka čeká voliče v nadcházející předvolební kampani přehlídka absurdností. „Budeme svědky gejzíru absurdních nápadů a nerealizovatelných slibů, že se nám ještě zasteskne po kampaních z minulých let. Že to bude souboj Antifiala versus Antibabiš, jsem si skoro jistý,“ popsal Jelínek.
Aktuálně je v Česku zaregistrováno 74 politických stran a 139 hnutí. Podle posledního volebního průzkumu by se do Poslanecké sněmovny dostalo šest z nich. A lidé si na výsledky příštích parlamentních voleb už začínají i sázet.
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost. Účast na hazardních hrách je zákonem zakázána osobám mladším 18 let.
„V tuto chvíli si u nás vsadilo už asi 900 lidí. Většina sázek jde na to, že se ANO stane vítězem. Kurz je tak nízký, že je to skoro jistota. Volební období je turbulentní a mohlo by nás ještě něco překvapit. Každá koalice bude chtít oslovit voliče. Menší strany se musí profilovat na silných názorech. Faktorem bude také to, kdo povede ANO,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Václav Sochor ze společnosti Tipsport.
Termín parlamentních voleb ještě není stanoven. Nejpravděpodobněji nás ale čekají na konci září nebo začátku října příštího roku.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Stejné platy jako v Německu? Z Fialova výroku se mi protočily panenky, říká Schmarcz