Nové rychle se šířící varianty koronaviru vyvolaly po celém světě značné obavy, nejvíce pak BA.2.86, jíž se přezdívá Pirola. Jedná se o vysoce zmutovanou variantu omikronu. Co o Pirole dosud víme a jaké ji provází příznaky?
Pirola se rychle šíří například ve Velké Británii. Mezi vědci vyvolává obavy zejména kvůli vysokému počtu mutací, kterých je podle specialisty na infekční choroby z institutu Yale Medicine Scotta Robertse více než 30. „Je to pozoruhodné. Když jsme přecházeli z varianty omikron na Eris, šlo možná o jednu nebo dvě mutace. Nyní zažíváme masivní a znepokojivé posuny, stejně jako u přechodu z delty na omikron,“ cituje vědce web Al Jazeera.
Kde se Pirola vzala?
Poprvé byl výskyt varianty BA.2.86 zaznamenán v Dánsku koncem července. V srpnu hlásili výskyt již v USA a Kanadě. Od té doby byla Pirola evidována u dalších symptomických pacientů při rutinních letištních kontrolách či ve vzorcích odpadních vod v několika zemích.
Covid sílí a má dramatický průběh, řekl epidemiolog Roman Prymula pro CNN Prima NEWS. Jak situace v Česku aktuálně vypadá, si poslechněte v přiloženém videu:
„Je zřejmé, že existuje určitý stupeň rozšířeného komunitního přenosu, a to jak ve Spojeném království, tak celosvětově. Snažíme se zjistit jeho plný rozsah,“ uvedla ředitelka Britské agentury pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) Renu Bindraová. Na konci srpna bylo v domově pro seniory v britském Norfolku na covid pozitivně testováno 33 z 38 klientů a 12 zaměstnanců. Pirola se vyskytla u 28 z nakažených. Podle UKHSA se může jednat o první indikátor toho, že je varianta velmi nakažlivá.
Nakažlivost a zátěž na organismus
Vědci uvedli, že BA.2.86 pravděpodobně nezpůsobí „ničivou vlnu těžkých onemocnění a úmrtí“ – vzhledem k imunitě, kterou si celosvětově lidé vybudovali po očkování či prodělání nemoci. Jak informoval web CNN, Pirola může být dokonce méně nakažlivá a imunitně invazivní, než se dosud experti obávali.
Školy napříč Amerikou zavádějí povinné roušky. Rostoucí počet případů koronaviru budí obavy
Řada škol po celé Americe obnovuje povinnost nosit roušky. Důvodem má být nárůst pozitivních testů na koronavirus. Před znepokojivými trendy ohledně šíření koronaviru varovala ve středu také Světová zdravotnická organizace (WHO). Epidemiolog Roman Prymula pak tvrdí, že testování je nedostatečné.
Dva týmy amerických vědců dokončily laboratorní pokusy, při nichž testovaly protilátky očkovaných a nakažených Američanů, aby zjistily, jak dobře se mohou kolujícím variantám covidu – včetně vysoce zmutované varianty BA.2.86 – bránit. Zprávy, alespoň pokud jde o Pirolu, jsou velmi dobré.
Podle zjištění odborníků dokáže imunitní systém Pirolu rozpoznat a bojovat s ní stejně dobře, možná i o něco lépe než s předchozími variantami. „Dvě nezávislé laboratoře v podstatě prokázaly, že BA.2.86 v porovnání se současnými variantami nepředstavuje riziko v obcházení imunity,“ uvedl pro CNN Dan Barouch, vedoucí jedné z laboratoří a ředitel Centra pro virologii a výzkum vakcín v Beth Israel Deaconess Medical Center.
„Jedním z možných scénářů je, že BA.2.86 je méně přenosná než současné varianty, a proto se nikdy široce nerozšíří. Existuje však také možnost, že se tato varianta rozšíří ve velkém – a my si budeme muset počkat na další data, abychom to zjistili,“ sdělil pro deník The New York Times Jesse Bloom, profesor z Fred Hutchinson Cancer Center, který se specializuje na evoluci virů. Experti dosud mají jen málo důkazů o tom, že by Pirola způsobovala závažnější onemocnění než její předchůdkyně.
ČTĚTE TAKÉ: Přibývá hospitalizovaných s koronavirem. Země zamlčují počty nakažených, stěžuje si WHO
Zatím se ukazuje, že se dosavadní léčba koronaviru zdá být účinná i proti variantě BA.2.86. Uvedlo to podle webu Al Jazeera Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Jak však zdůraznila Bindraová, lidé, kteří budou mít nárok na vakcinaci, by se měli nechat očkovat. Očkování se doporučuje zejména starším osobám a osobám se sníženou imunitou, aby se snížila pravděpodobnost vzniku závažných průběhů nemoci.
Příznaky
Virologové upozornili, že je příliš brzy na to, aby bylo možné spolehlivě určit, zda má varianta BA.2.86 nové specifické příznaky, uvádí web Daily Mail. Vědci totiž stále analyzují nedávno objevené případy. Pokud se však Pirola bude chovat stejně jako jiní „potomci“ varianty Omikron, mohla by se prokazovat stejnými příznaky:
- Rýma a kýchání
- Únava a nedostatek spánku
- Bolest v krku
- Bolest svalů
- Horečka
- Úporný kašel
Výše uvedené symptomy patří mezi nejčastější, které se objevují u těch, kteří se nakazili zejména subvariantami původního kmene koronaviru, uvádí web Today. Je tak možné, že se u některých lidí mohou objevit i jiné příznaky, jako například ztráta čichu.
Covid opět nabírá na síle, varuje WHO. Epidemiologové pobízí veřejnost k očkování
Světová zdravotnická organizace (WHO) ve svém přehledu v sobotu uvedla, že počty případů onemocnění covidem opět stoupají. Největší riziko nyní představuje mutace varianty omikron EG.5, jejíž nebezpečnost se projevuje zejména při oslabené imunitě lidí. Epidemiologové proto vyzvali, aby se veřejnost na podzim nechala naočkovat novou vakcínou.
Jak se proti Pirole bránit?
Vzhledem k tomu, že se varianta BA.2.86 objevila poměrně nedávno, není vyvinuta žádná speciální vakcína, která by proti ní chránila. Vědci navíc nemají ani dostatek dat. Z toho důvodu odborníci apelují, aby lidé dodržovali preventivní opatření jako u předchozích variant. Ideálně by se měli nechat proti koronaviru očkovat. V případě pociťování příznaků se nechat testovat.
Symptomy by lidé stejně neměli přecházet, naopak by měli vyhledat lékaře a zahájit léčbu. Pokud neplatí v zemi nařízení o nošení roušek či respirátorů, a dotyčný by ji chtěl nosit jako preventivní opatření, apelují odborníci ke koupi kvalitního materiálu, který v okolí nosu a úst přiléhá. Dále by lidé měli častěji větrat a mýt si řádně ruce, dodává web Independent.