Dnes 53letý Číňan strávil posledních 27 let ve vězení za vraždu dvou mladých chlapců. V úterý ho soudy po sérii odvolání uznaly nevinným kvůli chybějícímu přímému důkazu. Celý incident jen dokresluje přetrvávající justiční problémy v nejlidnatější zemi světa.
V roce 1993 byli ve městě Nan-čchang nalezeni dva mrtví mladíci. Policie hned od začátku podezírala souseda zavražděných, tehdy 26letého Zhanga Juhuana. Ten byl nakonec odsouzen k trestu smrti s dvouletou podmínkou, že pokud ve vězení neprovede žádný jiný prohřešek, bude ho čekat „pouze“ doživotní odnětí svobody.
Zbourali mu dům, tak se opil, sedl za volant autobusu a zabil skoro tři desítky lidí
Čínský řidič úmyslně havaroval s autobusem a zabil 27 cestujících. Důvodem byla frustrace ze zdemolování jeho pronajatého domu. Během incidentu zahynula, kromě samotného řidiče, například pětice studentů.
Nejlepší roky života jsou pryč
Zhang se po vyslechnutí verdiktu ihned odvolal k soudu vyšší instance a tvrdil, že vrahem určitě není a že k přiznání ho policie donutila mučením. Čínský vrchní soud, který řízení obnovil až v roce 2001, ale potvrdil původní verdikt.
Nakonec v lednu 2019 Nejvyšší lidový soud v Ťiang-si případ opět otevřel a 4. července 2020 došlo ke zvratu. „Po přezkoumání materiálů jsme zjistili, že neexistuje žádný přímý důkaz, který by dokázal Zhangovu účast na vraždě. Takže jsme přijali návrh státních zástupců a prohlásili jsme ho za nevinného,“ uvedl pro americkou CNN soudce Tian Kan-lin.
Zhang tak strávil ve vězení dohromady 9 778 dnů. Podle webu China Daily po propuštění řekl, že chybné odsouzení ho stálo nejlepší roky života, protože přišel o manželku a jeho dva synové už jsou ženatí a mají děti. Celá rodina, včetně bývalé ženy, ho během pobytu v žaláři podporovala a věřila mu, že vraždu nespáchal. Zhang teď může požadovat odškodnění od státu.
Za mříže nemíří jeden ze sta
Výsledek tohoto případu upozorňuje na přetrvávající problémy v čínském právním systému. Podle soudních pozorovatelů má tamní justiční systém míru odsouzení asi 99 procent. Problémem je prý neustále vládnoucí komunistická strana. Soudy jsou podle expertů v první řadě považovány za politický orgán.
Například v roce 2013 byl muž, který předtím strávil 17 let ve vězení za vraždu manželky, propuštěn poté, co Vrchní lidový soud v provincii An-chuej rozhodl, že skutečnosti o údajném zabití byly nejasné a důkazy nedostatečné. A o tři roky později byl za nevinného prohlášen jiný Číňan, který byl ale dvacet let před tím popraven.