Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.
Pane předsedo, jak hodnotíte vývoj posledních dnů a kroky vlády? Jsou podle vás dostatečné?
Máme totálně přetížené zdravotnictví, kraje mají nula JIP lůžek, zdravotníci už úplně hotoví. V žádném případě není možné říct, že máme situaci obdobnou jako na jaře, a vláda přesto přichází s nápady jako bychom byli v březnu 2020, je to naprosto neuvěřitelné. Zdravotnictví je úplně hotové. Lidi brečí. Byl jsem minulé úterý v nemocnici, kde mi řekl ředitel, že měli případ profesionálního hasiče ve věku 37 let ve skvělé fyzické kondici a z nemocnice už neodešel. Říkal mi, že má lékařku, která chodí na 48hodinové směny a téměř nespí.
Vláda oproti minulému týdnu přesto přišla v pondělí s novými opatřeními, jak je hodnotíte?
Vítám stoprocentní náhradu nemocenské pro ty, kteří jsou v karanténě. (Lidé v nařízené karanténě zřejmě budou nakonec dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně. Schválila to v úterý zrychleně Sněmovna, pozn. red). Co se týká testování, tak to také považuji za správné, i když bych byl radši, aby to bylo PCR testování. Co se týká uzavření jídelen, tak to považuji za zcela nemoudré, protože lidé se musí někde najíst a není možné, že se při 12hodinových směnách nebudou mít kde najíst. Je to rozhodnutí, které by mělo být okamžitě shozeno. (Rozhovor vznikal ještě před změnou, kdy vláda zavření stravovacích jídelen zrušila – pozn. red.)
Co říkáte na možné zavedení povinného home office?
Nedokážu si představit, jak to bude povinné. Každá profese je jiná a museli bychom řešit, jaké jsou vhodné. Situace je komplikovaná i tím, že jsou zavřené školy a školky. Spíš by se mělo jednat se zaměstnavateli i s námi o tom, jak to podpořit, aby to lidé využívali.
Trváte stále na tom, že by mělo dojít k uzavření provozů?
Myslím, že je možno stále uvažovat nad tím, že na čas přejdeme na jakýsi sváteční režim. Fungovala by samozřejmě kritická infrastruktura, fungovaly by nepřetržité provozy, důležité služby, MHD atd.
Babišova slova o tom, že jsem škůdce, beru jako ocenění. Má ze mě strach.
Existuje podle vás ještě něco dalšího, co by mohlo být zavedeno?
Je otázkou, jestli postupně nebudovat kapacity pro PCR testování. To by byla jedna z mála možností, která by mohla udělat opatření ještě důkladnější.
Jak vnímáte vývoj epidemie a kroky vlády obecně? Objevují se i argumenty odborníků, že ani třítýdenní lockdown tak, jak je nastavený, stačit nebude.
Ano, souhlasím s tím, že opatření nejsou dostatečná a za tři týdny budeme v podobné situaci jako jsme dnes. Není v této chvíli možné jít jednoduchými opatřeními a snadnou cestou, jako by to bylo před rokem. Na posledním jednání nám třeba premiér vůbec neřekl, jaký je aktuální stav, ale řešil s námi testy. Vláda si podle toho, jak to vypadá, vůbec neuvědomuje, jaká je skutečná situace. Ztrácím důvěru v to, že se to zvládne. Už ji vlastně nemám. Je to jako bychom byli na sáňkách a řítili se z kopce proti zdi. Víte, že jedete proti zdi, a smějete se a tvrdíte, že je vše v pořádku a všem říkáte, jak to zvládnete.
Dá se to tedy podle vás ještě nějak zachránit?
Ano, dá.
Jak?
Jde to zvládnout, ale ne těmi postupnými kroky, které se teď dělají, ale rázným řešením. Jestli já jsem schopen se domluvit s Bábkem (Radomil Bábek – Předseda výboru Podnikatelských odborů – pozn. red.) z protilehlé pozice, tak se musí být schopní domluvit i další. Lidé už nevědí, komu mají věřit.
Musí zafungovat systémy, které tady jsou. Je tady prezident republiky, který má ústavní kompetence, a zrovna on je osobou, která by to mohla se svými zkušenostmi dát dohromady. Rozhodně by měl zasáhnout.
Jak přesně by měl Miloš Zeman zasáhnout?
Nechci říkat, co přesně by měl udělat Miloš Zeman, ale řekněme, co by se podle mě v takové situaci dělat mělo. Svolal bych si všechny ústavní činitele. Nejen ze Sněmovny, ale i ze Senátu, včetně vedení obou komor a včetně opozičních politiků, a vyzval bych je k tomu, abychom vše hodili za hlavu a udělali vše pro zvládnutí situace. Zeptal bych se před tím i odborníků, jaké kroky doporučují a tlačil bych to k tomu, aby se to stalo.
Je podle vás řešením výměna na resortu zdravotnictví?
Myslím, že v této chvíli, kdy máme stav nouze, umírají nám lidé, tak změny způsobí jen to, že se řešení zpozdí.
Takže by nebyla výměna ku prospěchu věci?
Ve stavu, kdy máme všichni držet pospolu, ještě dělat výměny ministrů, to za mě nedává vůbec žádnou logiku. A jestli jsou tak vážné důvody pro výměnu, tak by měly být řečeny. Ten nový, kdo přijde, se dostane do zcela nezáviděníhodné situace a bude muset zjistit, co jeho předchůdce udělal a v jakém stavu vše je.
Takže by pan prezident zasáhnout měl, ale ne zas tak výrazně.
Jestli jsou důvody, tak ať se pojmenují, ale ať to není domněnka, že někdo někomu nevyhovuje třeba z lidského hlediska.
Neříkáte to i s ohledem na vaše zájmy. Přece jen se i o vás spekuluje jako o možném premiérovi úřednické vlády, na kterou by mohlo dojít a kterou by skládal Miloš Zeman.
Teď jste mě dostala. Nevím o tom a ani jsem o tom neuvažoval. Ale co se týká kroků pana prezidenta, má k tomu sice svůj vztah, ale není to jen tak. Máme tady i Poslaneckou sněmovnu a není to jen o rozhodnutí jednoho člověka. Pokud někdo hovoří o mé osobě, tak mě to na jednu stranu těší, ale na straně druhé bych přivítal, abychom se všichni věnovali tomu, co máme, a to je ochrana zdraví našich obyvatel.
Byl byste připraven se takové role zhostit?
Kdybych takovou možnost měl, rozhodně bych se s tím popral. Zda lépe, nebo hůře, je samohodnocení, to neumím, to musí jiní. Ale pokud by k takové situaci došlo a souhlasil jsem s tím, tak bych to samozřejmě přijal jen pokud bych byl přesvědčen, že jsem schopen České republice něco dát.
Dokázal byste tedy vyvést Česko z této krize lépe než premiér Andrej Babiš?
Není to jen o jedné osobě, ale o celém týmu. Vláda je kolektivní orgán a podle toho musí fungovat.
Pokud se tedy vrátím k Andreji Babišovi. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS o vás řekl, že jste největším škůdcem české ekonomiky. Jste?
Žádným škůdcem nejsem a nikdy nebudu, naopak konstantně pomáhám českým zaměstnancům, ale jeho emoci považuji za ocenění. To vůbec nebyla kritika. Naopak, pan premiér uznal, kdo je pro něj soupeř.
Vy to opravdu vnímáte jako ocenění?
Samozřejmě. Já to vůbec nevnímám jako kritiku. Myslím, že se to úplně minulo účinkem a já jsem tak velkou vlnu solidarity už nějaký pátek nezažil a jsem velmi rád za to, že jsem poznal, jak velkou podporu lidí mám. Bylo to pro mě opravdu velmi milé překvapení, které jsem nečekal. Je přece geniální takto člověka označit a říct, že z něj máte strach. To je pochvala.
Babišova slova o mé kandidatuře na prezidenta beru velmi vážně a zvážím to
Premiér zároveň uvedl i to, že jste jasným kandidátem na prezidenta a staráte se jen sám o sebe. Je to pravda?
V odborech nic takového fungovat nemůže. Jakmile by se stalo, že se někdo utrhne, tak okamžitě nastává korekce ze strany našich členských organizací a mohl bych být hned odvolán. A ta druhá část – jestliže pan premiér hovoří o mé kandidatuře na prezidenta, tak já jeho doporučení beru vážně a zvážím to.
Poradil byste něco panu premiérovi?
Méně emocí, více práce a lepší komunikaci a věřím tomu, že je možné dosáhnout lepšího výsledku.
Jste připraven i přes vaše přestřelky na další společná jednání?
Jsem připraven pokračovat a nemám v tom žádný problém. Co se týká vyostřené debaty při nějakém problému, tak myslím, že je to jen ku prospěchu.