Šéf odborů Josef Středula se ostře pustil do vládní koalice. Současnou situaci kolem důchodů označil za „nevídanou katastrofu“. Předseda ČMKOS také v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS rozporoval zrušení superhrubé mzdy. Ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček však snížení červnového růstu důchodů považuje za nutné. Středulovi zároveň vyčetl, že odbory nehájí zaměstnance.
„Co se nyní odehrává kolem důchodů, je naprosto nevídaná katastrofa. Je to skandální. Jsme přesvědčeni, že jde o protiústavní krok. Místo aby vláda řešila inflaci, přemýšlí, komu sebere peníze,“ rozohnil se Středula ve vysílání CNN Prima NEWS kvůli vládnímu návrhu snížení červnového růstu důchodů. Kromě jiného kritizoval i zrušení superhrubé mzdy, což na konci roku 2020 odhlasovali poslanci z ANO, ODS a SPD.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sněmovní peklo nekončí. Došlo na okrádání dětí, nejisté pohlaví i lečo a recept na paštiku
Křečka slova předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů zaskočila: „Když vy nehájíte zaměstnance, budu je hájit já. Když se zrušila superhrubá mzda, výrazně se snížily daně zaměstnanců. Ti tak mají vyšší čisté příjmy, tím pádem mohou lépe čelit inflaci. Musíme hájit zaměstnance, opravdu se divím, že to nedělají odbory. I přesto se zaměstnancům propadají reálné mzdy. Musí pomoci další skupiny osob, kterých se to zatím netýkalo, měli bychom ke všem generacím přistupovat stejně.“
Ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) slovy o mezigenerační solidaritě podpořil pohled pětikoalice na červnovou valorizaci penzí. Podle vlády je její snížení vzhledem k neočekávanému vzrůstu inflace naprosto nezbytné pro udržitelnost penzijního systému.
Průměrný měsíční důchod by podle novely vzrostl od června o 760 korun místo o předpokládaných 1 770 korun. Stát by takovým krokem podle důvodové zprávy ušetřil letos 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun. Opozice je proti vládnímu návrhu stejně jako odbory kategoricky proti.
Podívejte se na celý rozhovor s Josefem Středulou a Štěpánem Křečkem: