reklama

Striptýz do osmi aneb Jak se předčasně zavírá proslulá Stodolní v Ostravě

Tomáš Bzonek a Kristián Bolfík provozují v ostravské ulici, která nikdy nespí, noční diskotéku Maják. „Vyděláváme od půlnoci do pěti ráno, současná opatření jsou pro nás likvidační,“ stěžuje si Bzonek a žádá po vládě okamžitý příslib konkrétních kompenzací.

reklama

V pátek v osm hodin večer si proto barmani ve Stodolní ulici otevřeli výdejní okénko, respektive pouliční stánek s pultovým prodejem drinků. „Vidíte? Nikde nikdo, tak brzo se tu ještě nechodí pařit, natož tančit,“ rozhlíží se živnostník Tomáš Bzonek po téměř liduprázdné ulici. „Vláda nám hází klacky pod nohy. Když řekne á, neumí k tomu nikdy dodat bé.“

Stodolní ulice je od poloviny devadesátých let centrem ostravské noční zábavy. Napřed se ve čtvrti hrála živá muzika a zrodil se tu festival Colours of Ostrava, dnes je to spíše velká diskotéka. A také trochu vykřičená ulice připomínající proslulou hamburskou lokalitu St. Pauli. „Zavíračka v osm je pro noční diskotéku opravdu likvidační. Prodejem drinků přes okénko se snažíme vydělat alespoň na nájem, ale jak vidíte, asi to nepůjde,“ krčí rameny Bzonkův společník Kristián Bolfík. Své diskotéce sice dali název Maják, ale v osm večer nejsou na obzoru žádné zbloudilé lodě.

Oba živnostníci přitom uznávají, že vyhrocená epidemiologické situace si žádá rázná opatření. „V tom případě ale ministr Prymula už ve chvíli, kdy vyhlásil zavírání nočních barů, měl  nabídnout i jasné kompenzace. A ne, že se o nich bude jednat někdy v listopadu, a kdo ví, jestli vůbec,“ rozčiluje se Bzonek. Žádná sláva to prý s erární pomocí nebyla ani na jaře. „Jako OSVČ jsme od státu dostali příspěvek 25 tisíc a posléze dalších 19 tisíc korun. Ale ani to už se nezopakuje, kde by na to stát zase vzal peníze.“

Striptýz místo Večerníčku

Srdce Stodolní naplno bije až kolem půlnoci, před osmou večer je to spíš poklidná lokalita, která se teprve probouzí. Je pátek 9. října, za deset osm, a vstávající ulice má jít podle vládních opatření zase rychle spát. To je šok, se kterým tady nemůže nikdo souhlasit. Striptýzový bar Pink se dosud otvíral v deset večer a zavíral až s prvními paprsky slunce. Dneska se jeho brány otevřely již v sedm večer, jenže už v osm se striptérky zase musely oblékat. „S takovou to tady můžeme úplně zavřít,“ hlásí hromotluk ve dveřích erotického klubu. V sedm večer se prostě na striptýz nechodí, to jsou ještě hosté hodnými táty a dívají se s dětmi na Večerníček.

Stejně v pátek dopadl i další striptýzový bar Hell. A v osm večer musel zavřít i oblíbený podnik E 99. „Tak brzo nemá cenu ani otvírat okénko, vždyť na ulici nikdo není,“ mrzutě říká výčepní. Přitom je docela teplý večer, teploměr ukazuje 16 stupňů. Dnes si výčepní mnoho nevydělala a zítra to nebude lepší. Výdejní okénka proto ve Stodolní otvírá jen asi čtvrtina podniků, ostatní rezignovaly.

Okénka jsou úspěšná hlavně tam, kde se pije pivo celé odpoledne a společnost je dostatečně rozjařená. „Dej mi tu židli, nebo ti ven neprodám ani pivo,“ vyhrožuje servírka v irském pubu Dublin, když se host v osm večer odmítá zvednout od stolu. A nakonec židličku z pod štamgasta musí vyrvat násilím.

Ve čtvrti kolem Stodolní nepůsobí jen puby a vykřičené kluby, ale i četné kavárny. Třeba podnik Sádrový ježek, v němž sedávají herci i básníci. „Jsem schopný pochopit všechna ta opatření, která se teď dějí, ale nerozumím tomu, proč byly v létě všechny ty zákazy tak brzo uvolněny,“ přemítá majitel kavárny Jakub Šusta. Vláda prý řeší pandemii způsobem „ode zdi ke zdi“, proto prý ztratila důvěru u většiny národa. „Během první vlny jsem nenávratně přišel o čtvrt milionu korun,“ spočítal si kavárník. A z nejhoršího mu pomohli štamgasti, kteří si takzvaně objednali napřed. „Nabili si účty, předplatili si třeba v dubnu útratu za pět tisíc, až zase jednou otevřu.“

COVIDEM rozdělená společnost

Kavárnu provozuje jako jednočlennou společnost s ručením omezeným. „A pro takové případy stát nevyhlásil žádné kompenzace, proto jsem si od března přestal vyplácet výplatu. Jediným státním příspěvkem, který jsem na jaře dostal, však byla mimořádná podpora od města, dvakrát dvacet tisíc korun. Tak akorát na jídlo a základní potřeby.“

Jakub Šusta nerad sleduje, jak pandemie rozděluje českou společnost, ale i blízké kamarády. Na vině je podle něho opět vláda, která od konce května, kdy se opatření po první koronavirové vlně začala uvolňovat, nedokázala k nákaze zaujmout jasné stanovisko. „Lidé proto k vládě postupně ztratili důvěru, zatímco se k pandemii začali vyjadřovat kdejací takzvaní odborníci, jejichž názory zaplavily sociální sítě. A společnost se ve vztahu k infekci začala radikálně rozdělovat.“

Kavárník od Sádrového ježka výdejní okénko neprovozuje a vzorně zavírá v osm večer, jak žádá stát. Celá Stodolní však spát nejde a u několika okének se bude postávat dlouho do noci, takže barmani Tomáš Bzonek a Kristián Bolfík z noční diskotéky Maják si možná přece vydělají alespoň na malou část nájemného.

Tagy:
Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti
Zdravotnictví

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Neděláme politiku podle toho, co je výhodné, brání Bartoš zdražení MHD v Praze
Praha

Neděláme politiku podle toho, co je výhodné, brání Bartoš zdražení MHD v Praze

Srpnové zdražení jízdného v Praze by se mohlo Pirátům před volbami krutě vymstít. Hned se do nich kvůli tomu totiž pustil premiér Andrej Babiš. Šéf strany Ivan Bartoš mu ale vzkázal, že Piráti nedělají politiku podle toho, co je v danou chvíli výhodné, ale podle toho, co je důležité. „Odmítám optiku, že je něco netaktické a jsou volby,“ řekl CNN Prima NEWS.

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny

Ani po očkování není zaručena bezinfekčnost. Absence vyšší hladiny protilátek ale také nutně neznamená, že jsou daní lidé zcela bezbranní, řekl epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula v pořadu Nový den. Podle něj se zapomíná na buněčnou imunitu, která je přesnějším ukazatelem toho, jak moc se dokáže organismus bránit. Její testování je ale nákladné, dodal na CNN Prima NEWS.

Policie zatkla armádního veterána za squatting. Senior žil v lese téměř 30 let

Policie v americkém státě New Hampshire zatkla muže, který žil téměř tři desetiletí uprostřed lesů. Jednaosmdesátiletý David Lidstone si postavil malou chatu, kterou vybavil solárními panely, ovocnou a zeleninovou zahradou či kurníkem pro kuřata. Ukázalo se ale, že 27 let obýval soukromý pozemek a nyní čelí obvinění z nelegálního squattingu. O jeho případu dnes informovala agentura AP.

Počet nakažených stále klesá. Česko je ale čtvrtou nejhorší zemí v počtu úmrtí na covid

Laboratoře ve středu potvrdily v Česku 205 nových případů nemoci COVID-19, o 11 více než před týdnem. V poslední době počty v mezitýdenním srovnání většinou klesají, naposledy stouply minulý čtvrtek. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, mírně vzrostlo na 0,95. Vyplynulo to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Tuzemsko je ale čtvrtou nejhorší zemí světa, co se týká počtu úmrtí na covid.

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich

I když se to zdá neuvěřitelné, strojvedoucí běžně jezdí na červenou. V pořadu 360° to prozradil člen prezidia Federace strojvůdců David Votroubek. Přitom ve středu ráno došlo u obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov ke srážce vlaků pravděpodobně právě poté, co strojvedoucí jednoho z nich na červenou jel. Nehoda si vyžádala tři mrtvé.

Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?

O potřebě podání třetí dávky vakcíny se v posledních dnech hovoří stále častěji. Důvodem jsou především nejrůznější mutace nemoci COVID-19, které v řadě případů dokáží imunitu vytvořenou dvěma vpichy očkovací látky překonat. V Německu již diskuse přetavili v praxi a třetí dávku aplikují. Jakou strategii zvolí Česko? Rozhodnutí by mělo padnout do začátku školního roku. Ovlivnit by ho však mohlo středeční doporučení Světové zdravotnické organizace. Ta žádá, aby třetí dávka byla odložena v prospěch chudších zemí.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

reklama