reklama

Stropnický: BIS nevěřím, je orientovaná na USA. Do Afghánistánu jsme vůbec neměli lézt

Bývalý předseda Zelených a nynější dvojka na kandidátce ČSSD v Praze pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny Matěj Stropnický říká, že v Bezpečnostní informační službu nemá důvěru. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS dále například zmínil, že Česko se mise v Afghánistánu vůbec nemělo účastnit, jednotky zahraniční aliance pak označil za „okupační sílu“.

reklama

Stropnický kritizuje BIS už nějakou dobu a pokračoval v tom i ve vysílání CNN Prima NEWS. Vadí mu především to, že v jeho očích je ideologicky orientovaná směrem na Západ, konkrétně na USA. „Myslím si, že je takto orientovaná v podobě pana ředitele,“ zmínil Stropnický šéfa BIS Michala Koudelku.

Koudelka je dlouhodobě trnem v oku prezidentu Miloši Zemanovi. Nyní se navíc řeší kauzy údajných odposlechů Zemanova okolí právě ze strany BIS. Hlava státu tvrdí, že jej informační služba nechala odposlouchávat, včetně jeho blízkých spolupracovníků, a navíc prý podle svých slov zadal premiérovi Andreji Babišovi, aby odposlechy utnul. Premiér ovšem vzápětí uvedl, že mu Zeman nic takového nenařídil a navíc to ani učinit nemůže.

Stropnický k celé věci říká, že by ho nepřekvapilo, kdyby BIS lidi okolo prezidenta sledovala. Tím pádem tak má jasn i v tom, že jeden z dvojice Zeman–Babiš neříká pravdu. „Asi v té věci věřím spíš panu prezidentovi,“ zdůraznil Stropnický v pořadu K věci. Doplnil ovšem, že celá kauza může být pouze taktikou premiéra. „Andrej Babiš chce ve volbách uspět a možná chce získat hlasy z tábora, který Miloše Zemana jako prezidenta neuznává.“

Do Afghánistánu Česko vůbec nemělo lézt

Bývalý šéf Zelených v pořadu K věci hovořil například i o Afghánistánu. „Do Afghánistánu Česko vůbec nemělo lézt. Akce je zpackaná a je vedena mylnými představami, že se má vyvážet demokracie do zemí, které si k tomu samy nedospěly,“ prohlásil Stropnický.

Podle svých slov nikdy nepodporoval zahraniční mise. Vojáky zahraniční aliance, kteří v zemi bojovali s Tálibánem, označil za „okupační sílu“. „Omlouvám se, že používám tento termín, ale já to takhle vidím. Shoduji se na tom i s naším předním orientalistou panem (Petrem) Pelikánem,“ pokračoval Stropnický.

I přes pád dosavadní vlády, kterou označil jako „loutkovou“, a nástup Tálibánu však neočekává, že by ze země přišla migrační vlna. Pokud by navíc skutečně vznikla, nebude podle Stropnického mířit do Česka a nejspíš ani do Evropy.

Maláčová v čele ČSSD?

Do říjnových voleb míří Stropnický jakožto dvojka pražské kandidátky ČSSD. Sám to však nepovažuje za lukrativní pozici vzhledem k výsledkům a popularitě sociálních demokratů v hlavním městě. „Je to v tuto chvíli nevolitelné místo. ČSSD zde má jen jednoho poslance,“ řekl Stropnický.

Podle něj by se však do Poslanecké sněmovny mohla protlačit jednička pražské kandidátky, kterou je ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Myslím, že by to mohla zvládnout. Myslím, že se tam dostane,“ doplnil Stropnický.

Ministryni, které aktuálně sekunduje i na resortu práce a sociálních věcí jako poradce, dále vychvaluje. Podle něj přináší do politiky ženský element a za ČSSD prosadila ze svého ministerstva nejvíce. Na otázku, zda by mohla v budoucnu nahradit ministra vnitra Jana Hamáčka v čele strany, odpovídal Stropnický vyhýbavě s tím, že nezná poměry ve straně. Na druhou stranu ovšem připustil, že Maláčová by stranu vést dokázala. „Myslím si, že by na to určitě měla,“ dodal bývalý šéf Zelených.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama