reklama

Stropnický: BIS nevěřím, je orientovaná na USA. Do Afghánistánu jsme vůbec neměli lézt

Bývalý předseda Zelených a nynější dvojka na kandidátce ČSSD v Praze pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny Matěj Stropnický říká, že v Bezpečnostní informační službu nemá důvěru. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS dále například zmínil, že Česko se mise v Afghánistánu vůbec nemělo účastnit, jednotky zahraniční aliance pak označil za „okupační sílu“.

reklama

Stropnický kritizuje BIS už nějakou dobu a pokračoval v tom i ve vysílání CNN Prima NEWS. Vadí mu především to, že v jeho očích je ideologicky orientovaná směrem na Západ, konkrétně na USA. „Myslím si, že je takto orientovaná v podobě pana ředitele,“ zmínil Stropnický šéfa BIS Michala Koudelku.

Koudelka je dlouhodobě trnem v oku prezidentu Miloši Zemanovi. Nyní se navíc řeší kauzy údajných odposlechů Zemanova okolí právě ze strany BIS. Hlava státu tvrdí, že jej informační služba nechala odposlouchávat, včetně jeho blízkých spolupracovníků, a navíc prý podle svých slov zadal premiérovi Andreji Babišovi, aby odposlechy utnul. Premiér ovšem vzápětí uvedl, že mu Zeman nic takového nenařídil a navíc to ani učinit nemůže.

Stropnický k celé věci říká, že by ho nepřekvapilo, kdyby BIS lidi okolo prezidenta sledovala. Tím pádem tak má jasn i v tom, že jeden z dvojice Zeman–Babiš neříká pravdu. „Asi v té věci věřím spíš panu prezidentovi,“ zdůraznil Stropnický v pořadu K věci. Doplnil ovšem, že celá kauza může být pouze taktikou premiéra. „Andrej Babiš chce ve volbách uspět a možná chce získat hlasy z tábora, který Miloše Zemana jako prezidenta neuznává.“

Do Afghánistánu Česko vůbec nemělo lézt

Bývalý šéf Zelených v pořadu K věci hovořil například i o Afghánistánu. „Do Afghánistánu Česko vůbec nemělo lézt. Akce je zpackaná a je vedena mylnými představami, že se má vyvážet demokracie do zemí, které si k tomu samy nedospěly,“ prohlásil Stropnický.

Podle svých slov nikdy nepodporoval zahraniční mise. Vojáky zahraniční aliance, kteří v zemi bojovali s Tálibánem, označil za „okupační sílu“. „Omlouvám se, že používám tento termín, ale já to takhle vidím. Shoduji se na tom i s naším předním orientalistou panem (Petrem) Pelikánem,“ pokračoval Stropnický.

I přes pád dosavadní vlády, kterou označil jako „loutkovou“, a nástup Tálibánu však neočekává, že by ze země přišla migrační vlna. Pokud by navíc skutečně vznikla, nebude podle Stropnického mířit do Česka a nejspíš ani do Evropy.

Maláčová v čele ČSSD?

Do říjnových voleb míří Stropnický jakožto dvojka pražské kandidátky ČSSD. Sám to však nepovažuje za lukrativní pozici vzhledem k výsledkům a popularitě sociálních demokratů v hlavním městě. „Je to v tuto chvíli nevolitelné místo. ČSSD zde má jen jednoho poslance,“ řekl Stropnický.

Podle něj by se však do Poslanecké sněmovny mohla protlačit jednička pražské kandidátky, kterou je ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Myslím, že by to mohla zvládnout. Myslím, že se tam dostane,“ doplnil Stropnický.

Ministryni, které aktuálně sekunduje i na resortu práce a sociálních věcí jako poradce, dále vychvaluje. Podle něj přináší do politiky ženský element a za ČSSD prosadila ze svého ministerstva nejvíce. Na otázku, zda by mohla v budoucnu nahradit ministra vnitra Jana Hamáčka v čele strany, odpovídal Stropnický vyhýbavě s tím, že nezná poměry ve straně. Na druhou stranu ovšem připustil, že Maláčová by stranu vést dokázala. „Myslím si, že by na to určitě měla,“ dodal bývalý šéf Zelených.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama