Studenti z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně zveřejnili petici, ve které žádají genderově neutrální toalety. Podle nich není třeba stavět nějaké nové, stačí změnit označení části těch stávajících. Děkan fakulty Jiří Němec jim odpověděl, že oceňuje jejich snahu vytvořit inkluzivní prostředí, podotkl ale, že problém je již dávno vyřešen. Nonbinární toalety jsou podle něj všechny bezbariérové. Podle něj ani jinak podle zákona postupovat nejde.
Studentům na pedagogické fakultě se prý často stává, že nemohou nalézt toalety určené jejich pohlaví, což může vyústit v nepříjemné situace a mít negativní dopad na jejich zdraví. „V nejhorší situaci se ocitají studenti, kteří se identifikují jako nebinární,“ napsali v petici. A přidali i příklad způsobující potíže: pánské toalety před jednou z kateder, na které studují převážně ženy.
Děkan Jiří Němec jim odpověděl, že problém je na Masarykové univerzitě již dlouho vyřešen. „Genderově nonbinární toalety jsou všechny bezbariérové toalety, které máme ve všech budovách a kterých je celkem 19. Pokud byste chtěli progresivně ovlivnit vývoj v naší společnosti a zajistit, aby již i nově budované toalety odpovídaly moderním inkluzivním trendům, prosím, napřete své úsilí ke změně stávající legislativy, rád vás v tomto konání podpořím,“ uvedl.
Podle děkana totiž jinému řešení brání existující nařízení. Sám se tímto problémem zabýval už před rokem. „Na základě technických a právních konzultací jsme zjistili, že není možné svévolně přijít ke dveřím a přelepit patřičný piktogram, protože ctíme právní systém ČR, zejména nařízení vlády č. 361/2007 Sb., vyhlášku č. 410/2005 Sb., ČSN 734108 atd., podle kterých se WC navrhují vždy odděleně pro muže a ženy na pracovištích nad pět zaměstnanců,“ zdůraznil Němec.
„Plně s vámi souzním, pokud se vám zdá, že legislativa nekoresponduje se společenským vývojem a inkluzivními trendy, které akceptujeme a v mnoha oblastech úspěšně rozvíjíme,“ sdělil dále děkan. „Prosím respektujme se navzájem, ctěme své vzájemné potřeby a mysleme na to, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Žijme tedy svobodně, ale s odpovědností za své jednání a se vzájemným respektem jedněch k druhým,“ uzavřel.