reklama

Stutox II na polích: Kde se aplikuje rozhozem a kam hlásit uhynulá zvířata?

Dravci jsou pomocnou rukou zemědělců, kteří místo jedu používají berličky.
Foto:

Zvýšené množství hrabošů na polích trápí zemědělce nejvíce na jižní Moravě, ale také ve středních a východních Čechách. Právě z těchto lokalit přišlo na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) nejvíce hlášení o aplikaci Stutoxu II. Rozhozem se provádí průběžně ve 188 případech, z toho asi 80 z nich se týká Jihomoravského kraje. Podle ornitologů je to lepší řešení, než o kterém se vedly spory vloni v létě. Tehdy se měl rodenticid použít na dvou třetinách zemědělské půdy. Teď se jedná o rozlohu osmaosmdesáti tisíc hektarů. Zemědělci začali s aplikací už v únoru.

reklama

„Evidujeme 930 hlášení o aplikaci dle Nařízení ÚKZÚZ. K dnešnímu dni se jedná o osmdesát osm tisíc hektarů a nějaké rapidní navýšení již v případě ozimých plodin neočekáváme,“ sdělila na začátku týdne mluvčí ÚKZÚZ Ivana Kršková. „Tato plocha ale není celistvá, jednotlivá místa s povoleným rozhozem na povrch jsou rozmístěna po celé republice. Zdá se tedy, že rozumný přístup vítězí jak u samotných zemědělců, tak u kontrolních orgánů,“ komentoval situaci ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek.

Právě ornitologové byli jednou z hybných sil, která zastavila plošnou aplikaci Stutoxu II v létě loňského roku. „Nejlepší možné řešení je úplné vyloučení jedů. Naše konvenční zemědělství ale není na takovou věc připraveno, jedy se tu používaly běžně půl století, proto taky je zemědělská krajina velice chudá na přírodu,“ vysvětluje Vermouzek.

„Indikátor polních ptáků ukazuje jejich stálý úbytek, že v krajině téměř nejsou koroptve, bažanti a zajíci už vědí nejen myslivci. Abychom toto změnili, je potřeba změnit celkový přístup k zemědělství,“ poukazuje ředitel ČSO na celkové nastavení dotací, které do zemědělství směřují ve velikém objemu. Podle něj „špatné dotace“ situaci mnohdy ještě zhoršují. „Takovouto změnu zemědělské politiky není možné udělat ze dne na den, ale o to důležitější je, aby s ní Ministerstvo zemědělství začalo. První vlaštovkou je omezení souvislé plochy jedné plodiny, ale další kroky musejí následovat. Jen tak se dostaneme k celkově zdravé krajině, kde už ani jedy nebudou potřeba.“

K tématu

Na co si dát pozor?

„U některých rodenticidů je dle údajů na etiketě nutné oznámení poslat také obecnímu nebo městskému úřadu, a to, pokud je plánována aplikace rodenticidu na plochách nacházejících se v oblastech využívaných širokou veřejností nebo zranitelnými skupinami obyvatel,“ uvádí na svých stránkách ÚKZÚZ. Na okraj těchto pozemků musí být umístěny informační cedule s varováním a datem, do kdy se nesmí na pozemek vstupovat a kontaktem na ošetřovatele pozemku. Na to by si měli dát pozor zejména lidé na jižní Moravě, kde je osmdesát nahlášených aplikací Stutoxu II rozhozem. Víte, že zemědělec ve vašem okolí se potýká s hraboši? Zeptejte se, zda rodenticid používá popřípadě dbejte na bezpečnost sebe, svých dětí i domácích mazlíčků. Ti totiž mohou sežrat otráveného hraboše a může dojít k druhotné otravě.

Našli jste uhynulé zajíce nebo dravce? „Je potřeba hlásit nálezy více uhynulých zvířat na jednom místě, ať už se jedná o zajíce, bažanty nebo třeba o dravce. Nález uhynulého chráněného živočicha je třeba hlásit na Českou inspekci životního prostředí, větší množství jiných zvířat také. Pokud si někdo není jistý, může se poradit i v ČSO,“ vysvětluje Zdeněk Vermouzek. Aplikace Stutoxu II je ze strany ÚKZÚZ povolena tam, kde došlo k překročení pětinásobku prahu škodlivosti co se množství hrabošů týče. I když jejich počty během zimy klesly, zemědělcům dále rostou škody. Ne všichni však sáhli po rodenticidu. Někteří místo jedu umisťují na pole berličky pro dravce, jejichž populace roste. Zdatnými lovci hrabošů jsou také volavky a čápi.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama