reklama

Stutox II na polích: Kde se aplikuje rozhozem a kam hlásit uhynulá zvířata?

Zvýšené množství hrabošů na polích trápí zemědělce nejvíce na jižní Moravě, ale také ve středních a východních Čechách. Právě z těchto lokalit přišlo na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) nejvíce hlášení o aplikaci Stutoxu II. Rozhozem se provádí průběžně ve 188 případech, z toho asi 80 z nich se týká Jihomoravského kraje. Podle ornitologů je to lepší řešení, než o kterém se vedly spory vloni v létě. Tehdy se měl rodenticid použít na dvou třetinách zemědělské půdy. Teď se jedná o rozlohu osmaosmdesáti tisíc hektarů. Zemědělci začali s aplikací už v únoru.

reklama

„Evidujeme 930 hlášení o aplikaci dle Nařízení ÚKZÚZ. K dnešnímu dni se jedná o osmdesát osm tisíc hektarů a nějaké rapidní navýšení již v případě ozimých plodin neočekáváme,“ sdělila na začátku týdne mluvčí ÚKZÚZ Ivana Kršková. „Tato plocha ale není celistvá, jednotlivá místa s povoleným rozhozem na povrch jsou rozmístěna po celé republice. Zdá se tedy, že rozumný přístup vítězí jak u samotných zemědělců, tak u kontrolních orgánů,“ komentoval situaci ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek.

Právě ornitologové byli jednou z hybných sil, která zastavila plošnou aplikaci Stutoxu II v létě loňského roku. „Nejlepší možné řešení je úplné vyloučení jedů. Naše konvenční zemědělství ale není na takovou věc připraveno, jedy se tu používaly běžně půl století, proto taky je zemědělská krajina velice chudá na přírodu,“ vysvětluje Vermouzek.

„Indikátor polních ptáků ukazuje jejich stálý úbytek, že v krajině téměř nejsou koroptve, bažanti a zajíci už vědí nejen myslivci. Abychom toto změnili, je potřeba změnit celkový přístup k zemědělství,“ poukazuje ředitel ČSO na celkové nastavení dotací, které do zemědělství směřují ve velikém objemu. Podle něj „špatné dotace“ situaci mnohdy ještě zhoršují. „Takovouto změnu zemědělské politiky není možné udělat ze dne na den, ale o to důležitější je, aby s ní Ministerstvo zemědělství začalo. První vlaštovkou je omezení souvislé plochy jedné plodiny, ale další kroky musejí následovat. Jen tak se dostaneme k celkově zdravé krajině, kde už ani jedy nebudou potřeba.“

Na co si dát pozor?

„U některých rodenticidů je dle údajů na etiketě nutné oznámení poslat také obecnímu nebo městskému úřadu, a to, pokud je plánována aplikace rodenticidu na plochách nacházejících se v oblastech využívaných širokou veřejností nebo zranitelnými skupinami obyvatel,“ uvádí na svých stránkách ÚKZÚZ. Na okraj těchto pozemků musí být umístěny informační cedule s varováním a datem, do kdy se nesmí na pozemek vstupovat a kontaktem na ošetřovatele pozemku. Na to by si měli dát pozor zejména lidé na jižní Moravě, kde je osmdesát nahlášených aplikací Stutoxu II rozhozem. Víte, že zemědělec ve vašem okolí se potýká s hraboši? Zeptejte se, zda rodenticid používá popřípadě dbejte na bezpečnost sebe, svých dětí i domácích mazlíčků. Ti totiž mohou sežrat otráveného hraboše a může dojít k druhotné otravě.

Našli jste uhynulé zajíce nebo dravce? „Je potřeba hlásit nálezy více uhynulých zvířat na jednom místě, ať už se jedná o zajíce, bažanty nebo třeba o dravce. Nález uhynulého chráněného živočicha je třeba hlásit na Českou inspekci životního prostředí, větší množství jiných zvířat také. Pokud si někdo není jistý, může se poradit i v ČSO,“ vysvětluje Zdeněk Vermouzek. Aplikace Stutoxu II je ze strany ÚKZÚZ povolena tam, kde došlo k překročení pětinásobku prahu škodlivosti co se množství hrabošů týče. I když jejich počty během zimy klesly, zemědělcům dále rostou škody. Ne všichni však sáhli po rodenticidu. Někteří místo jedu umisťují na pole berličky pro dravce, jejichž populace roste. Zdatnými lovci hrabošů jsou také volavky a čápi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie
CNN

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie

Lidstvo přežilo už téměř dva roky koronavirové pandemie a vědci se stále nedokážou shodnout, odkud se virus vzal. Řada expertů nepovažuje výzkum Světové zdravotnické organizace ve Wu-chanu za kvalitní, a důležitá data tak stále chybí. V novém dokumentu CNN se experti celého světa snaží znovu najít to nejdůležitější – pravdu.

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají
Média

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají

Nadační fond nezávislé žurnalistiky rozdělil v loňském roce na různé mediální projekty přes sedm milionů korun. V tom letošním se částka blíží osmi milionům. Největší grant získala společnost FORUM 24, jejímž majitelem je známý novinář Pavel Šafr. Odkud Nadační fond získává peníze a jak je rozděluje, se však nedozvíme. „Je to zbytečné oslabení autority této instituce a její práce,“ myslí si politolog Jan Kubáček.

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova
Slovensko

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova

Coviv necovid, v Prešově to podle obyvatelů žije. V tamním podniku se konají takzvané bašavely – romské oslavy. Kromě hluku, na který si sousedé stěžují, je trápí ještě zásadnější věc. Účastníci party nedodržují žádná protikoronavirová opatření. O rouškách ani rozestupech nemůže být ani řeč, a to přesto, že na Slovensku nakažených každým dnem přibývá.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Láva se valí do moře a hrozí sesuvy půdy. Kvůli erupci sopky na Kanárech uzavřeli pobřeží

Aktualizováno

Úřady na španělském ostrově La Palma jsou po nedělní erupci sopky Cumbre Vieja i nadále v pohotovosti kvůli proudům žhavé lávy, které se blíží k pobřeží. Ve chvíli, kdy se magma setká s mořskou vodou, se mohou do ovzduší uvolnit toxické plyny, část pobřeží je proto uzavřená. Podle vulkanologů se ale tok lávy zpomalil, napsal v úterý list El País. La Palma je součástí Kanárských ostrovů.

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář

Ceny energií se drží na rekordních částkách. Podle novináře týdeníku Hrot Pavla Párala však Češi nemají čekat zlevňování, ba naopak. „Na strach z toho, že Čechy zdražování zasáhne, je pozdě. Bát se měli před třemi lety, kdy se řešily emisní limity a uhlíková neutralita. Tehdy byly překročeny hranice. Nyní jede samospád a každý týden budeme překvapeni něčím jiným,“ podotkl v pořadu 360°.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama