Místo konstruktivní diskuze fraška a marnost. Tak popisují někteří poslanci sněmovní jednání za zavřenými dveřmi o plánované cestě Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Dokonce i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman prohlásil, že se za jednání poslanců styděl.
Poslanci jednali za zavřenými dveřmi asi hodinu a půl. Kolem půl šesté začali vycházet rozladění ze sálu. Výsledek žádný. Opozice s koaličními poslanci se nyní obviňují, kdo jednání obstruoval.
Opozice: Hamáček nás nepřesvědčil. Jestli chtěl ututlat Vrbětice za Sputnik, netušíme
Po třech letech jednali poslanci za zavřenými dveřmi. Řešili plánovanou cestu vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Chtěli slyšet, jestli je pravda, že Hamáček chtěl ututlat informace o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích výměnou za milion vakcín Sputnik V. Schůze byla po hodině a půl přerušena. Opozice tvrdí, že ji Hamáček nepřesvědčil.
„Byla to marnost,“ prohlásili shodně šéf Pirátů Ivan Bartoš a lídr STAN Vít Rakušan. „Jednání probíhalo absolutně nedůstojně. Vystoupila jsem na mikrofon a omluvila jsem se za to, čeho jsou hosté svědky. Strhla se tam hádka plná emocí,“ řekla poslankyně ODS Jana Černochová.
„Spousta vládních poslanců si brala faktické poznámky, glosovala jednotlivé věci. Nedošlo na to, aby se mohli hosté vyjádřit,“ komentovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Z jednání byl překvapený i nejvyšší státní zástupce Zeman. „Nebudu komentovat informace, které tam proběhly. K té atmosféře – já jsem se styděl. Styděl jsem se za způsob komunikace. Bylo mi líto lidí, kteří od roku 2014 vyšetřují tuto trestnou činnost (zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích, pozn. red.). To jednání bylo nedůstojné a nejapné,“ zhodnotil Zeman.
Kromě nejvyššího žalobce byli na jednání pozváni i šéfové tří tajných služeb – Michal Koudelka za BIS, Jan Beroun za Vojenské zpravodajství a Marek Šimandl za Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Přijel také policejní prezident Jan Švejdar.
Šlo o volbu radních ČT, tvrdí Vondráček
Ani jeden z hostů nemohl vystoupit. „Opozice si vzala dvě přestávky. Jediný, kdo mohl souvisle promluvit, byl pan Hamáček. Potom už vystupovala jen opozice. Nevím, proč to svolávali. Aby si vyslechli sami sebe?“ položil řečnickou otázku šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Podle poslankyně Černochové ale vystupovali především poslanci vládní ČSSD.
Podle Vondráčka a šéfa SPD Tomia Okamury si opoziční poslanci vzali přestávky, aby zabránili volbě radních České televize, které bylo naplánováno jako pevně zařazený bod na 18. hodinu. Opozice dlouhodobě upozorňuje, že si vláda spolu s SPD volí do rady ČT takové zástupce, kteří by mohli ohrozit nezávislost veřejnoprávního média.
„Uzavřené jednání Poslanecké sněmovny přineslo jedinou podstatnou informaci – byla odložena volba Rady ČT. Což je první a nejspíš i poslední dobrá zpráva tohoto dne,“ komentovala na Twitteru Pekarová.
Tajná schůze se konala kvůli informacím, se kterými přišel web Seznam Zprávy. Napsaly, že plánovaná cesta Hamáčka do Moskvy měla jiný cíl, než tvrdil. Kremlu chtěl podle webu nabídnout, že zahladí důkazy o účasti ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích výměnou za milion dávek vakcíny Sputnik V a za uskutečnění summitu ruského prezidenta Vladimira Putina a amerického prezidenta Joea Bidena v Praze.
Hamáček v úterý označil informace za lži a spekulace. Prohlásil, že prožívá jeden z nejtěžších okamžiků ve svém životě.
Šéf lidovců Marian Jurečka řekl, že Hamáček opozici nepřesvědčil. Na plénu podle Jurečky nezazněly žádné nové informace.
Nejvyšší státní zástupce Zeman už odpoledne uvedl, že při schůzce s ministrem vnitra rozhodně nenabyl dojmu, že by chtěl Hamáček kauzu Vrbětice jakýmkoliv způsobem utlumit nebo ukončit.