Suverenita koruny je přeceňovaná, míní Švejnar. Vstup do eurozóny označil za výhodu

Suverenita české koruny je přeceňovaná, uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ekonom a profesor Kolumbijské univerzity Jan Švejnar. Dodal, že je sice v některých ohledech výhodné mít vlastní monetární politiku, nicméně to má i svá úskalí. Vstupem do eurozóny bychom podle ekonoma navíc získali politickou výhodu.

Švejnar je zastáncem vstupu do eurozóny. „Dokonce si myslím, že by pro nás bylo výhodné, kdybychom v eurozóně už dávno byli,“ poznamenal a odkázal na prohlášení České národní banky, která už v roce 2000 tvrdila, že jsme připraveni začít o vstup usilovat a během let k tomu podnikla i patřičné kroky, například přestala tisknout nové korunové bankovky.

ČTĚTE TAKÉ: Eurozóna je neudržitelná, může se sesypat, říká Kovanda. Minčič zmínil podmínku pro vstup

Přijetí eura je však podle Švejnara především politickou záležitostí. „A vstup do eurozóny by pro nás znamenal velkou politickou výhodu,“ sdělil a vysvětlil, že když Velká Británie odešla z Evropské unie, nezbyl už žádný silný hráč, který by zajišťoval, že se věci budou řešit na úrovni Evropské unie, a ne v kuloárech eurozóny, kde se scházejí hlavní hráči už předem.

Ekonomka Ilona Švihlíková ale například dlouhodobě upozorňuje na důležitou roli koruny pro českou suverenitu. „Představuje obrovskou výhodu v tom, že se kurz může přizpůsobovat, tedy že se koruna buďto apreciuje, či depreciuje,“ vysvětlovala Švihlíková v pořadu K věci. Mezi odpůrce eura se řadí například i místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) či bývalý prezident Václav Klaus.

Podle Švejnara je však suverenita přeceňovaná. „Já si myslím, že ta možnost mít vlastní monetární politiku dává každé zemi určité možnosti působení, které mohou být někdy prospěšné, ale co se v té diskuzi často nepromítá je, že v dané zemi může situaci také zhoršit,“ upozornil.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Euro je budoucnost a jeho přijetí závazek, říká Pavel. Je načase začít dělat konkrétní kroky

Tagy: