Revoluční objev: Vědci z pardubické univerzity dávají naději pacientům se smrtelnou chorobou

Další naděje pro nemocné smrtelnou chorobou – v léčbě rakoviny slinivky břišní se snad blýská na lepší časy. Vědci z pardubické univerzity objevili už před pár lety unikátní metodu, kterou se dá tato zákeřná choroba s velkou úspěšností odhalit v raném, tedy léčitelném stadiu. Teď zahájili klinickou studii. Objev se tak blíží zavedení do praxe.

Metoda je v mnohém revoluční. Je například téměř neinvazivní, protože pracuje s běžně odebraným vzorkem krve. Z něj se oddělí krevní plazma a z ní pak extrahují lipidy. Speciální přístroj pak z jejich množství lékařům řekne, zda pacient má, nebo nemá rakovinu.

ČTĚTE TAKÉ: Zázrak v olomoucké nemocnici: Lékaři zachránili Vanesku, po porodu vážila jen 395 gramů

„Když jsem viděl poprvé ty výsledky, tak mě to tak ohromilo, že když jsme to náležitě ověřili, tak jsem věděl, že to je něco převratného a že to musíme patentovat,“ vzpomíná analytický chemik a šéf expertního týmu Univerzity Pardubice Michal Holčapek s tím, že následně vytvořené statistické modely dokázaly rakovinu odhalit s přesností dokonce přes 95 procent.

Karcinom pankreatu neboli rakovina slinivky břišní je velmi zákeřná forma zhoubné nemoci. Je totiž dlouho bezpříznaková a když se zjistí, je už v pozdním stadiu, a tedy neléčitelná. Až 97 procent pacientů pak umírá do tří let. „V případě, že ta nemoc je zjištěna v raném stadiu, to znamená v období, kdy je možné ještě chirurgicky ten nádor odstranit, tak přežívá téměř polovina pacientů,“ vyzdvihuje nutnost včasného odhalení nemoci Zdeněk Jirsa z pardubické firmy FONS JK Group.

Rodinné stříbro si ponechali

Vědcům se podařilo svůj objev patentovat. Pak ale stáli před zásadním rozhodnutím. „Buď prodat licenci k patentu a ztratit možnost na dalším procesu uplatňování výsledku v praxi, nebo založit a být součástí společnosti spin-off,“ vysvětluje rektor Univerzity Pardubice. Vědecký tým se rozhodl patent neprodat do zahraničí, ale naopak si „rodinné stříbro“ ponechat. Univerzita oslovila právě společnost FONS JK Group, která je česká, a dokonce pochází z Pardubic.

Univerzita se s firmou spojila, aby založily spin-off společnost, která s unikátní metodou dále pracuje. Škola dodala know-how, firma pak prostory, přístroje a vyškolený personál. Během tří let by se zatím neoficiální metoda mohla dočkat klinického ověření. Cílem vědců je dostat ji do národního screeningového programu na úroveň diagnostiky ostatních nemocí. To by mohlo v budoucnu zachránit mnoho lidských životů před rakovinou slinivky břišní, kterou ročně onemocní v Česku kolem dvou a půl tisíce lidí.

Tagy: