Každoročně si 19. května připomínáme Světový den idiopatických střevních zánětů, mezi které patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Cílem je poukázat na lidi, kteří žijí s nemocí, jež zásadně ovlivňuje jejich osobní i pracovní život. Jak se tato chronická onemocnění projevují?
Letošní Světový den idiopatických zánětů střev (IBD – Inflammatory Bowel Disease) se drží hesla Zvládáme to v každém věku. Poukazuje tím na osobní příběhy pacientů popisujících svůj život s idiopatickým zánětem střev. V České republice žije více než 60 tisíc lidí s tímto onemocněním, po celém světě jich je více než 10 milionů. Při správně nastavené léčbě ovšem mohou vést plnohodnotný život bez ohledu na věk.
U IBD stejně jako u jiných chronických onemocnění hraje významnou roli psychická pohoda. I na tento aspekt kampaň poukazuje. Je velmi důležité uvědomit si, že chronické onemocnění bude člověka provázet celý život a naučit se to akceptovat. Pacienti se musí naučit, že přijdou okamžiky, kdy se projevy nemoci zmírní a následně zase zhorší.
Střevní záněty, které nelze plně vyléčit
Idiopatické střevní záněty řadíme mezi chronická zánětlivá onemocnění střev, která patří do skupiny civilizačních chorob. Imunitní systém nemocného se obrací proti vlastnímu střevu, ve kterém vzniká zánět.
Crohnova choroba má velmi různorodé příznaky, které se odvíjí od lokalizace choroby. Nejčastěji se jedná o únavu, hubnutí, bolesti břicha, průjmy, může se přidat také zvýšená teplota, bolesti v oblasti konečníku a při neprůchodnosti střeva i zvracení. Je důležité zmínit, že pacienti s IBD mohou trpět mimostřevními záněty, které mají odlišné projevy. Obvykle jde o bolesti a záněty kloubů, kožní obtíže, záněty očí nebo postižení jater.
Onemocnění postihuje střevní stěnu v celé šíři a může vést k zužování střeva, tvorbě abscesů a píštělí. Nejčastěji se objevuje u mladších lidí ve věku od 15 do 30 let. Onemocnět mohou ale i děti nebo senioři.
Nejčastějším příznakem ucerózní kolitidy jsou takzvané tenesmy neboli časté a bolestivé nucení na stolici, při kterém odchází jen krev a hlen. Vyprázdnění nevede k úlevě. U takto nemocných se také objevuje krvácení z konečníků a průjmy. Stejně jako v případě Crohnovy choroby mohou i lidé s ucerózní kolitidou mít různé mimostřevní příznaky, například záněty očí, bolesti kloubů či kožní potíže.
Ulcerózní kolitida je chronický zánět sliznice tlustého střeva, které postihuje v různém rozsahu. Typické je střídání různě dlouhých období klidu a aktivace nemoci. Lidé onemocní obvykle mezi 20. a 35. rokem života, choroba se ale může objevit také u starších 50 let.
„Crohnova choroba a ulcerózní kolitida jsou velmi nepříjemná onemocnění, která pacientům komplikují život a snižují jeho kvalitu,“ říká docent Martin Bortlík, primář Gastroenterologického oddělení Nemocnice České Budějovice a koordinátor Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty. „Světovým dnem dáváme pacientům vědět, že v tom nejsou sami a že nemoc lze zvládat v každém věku,“ doplňuje.
Pomoc nabízí pacientská organizace
Lidé, kteří trpí chronickými střevními záněty, se mohou obrátit na pacientskou organizaci Pacienti IBD, která byla založena v roce 2008. Jejím cílem je pomáhat, sdružovat a také edukovat nemocné i širokou veřejnost. V roce 2011 se stala členem Evropské federace pro Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu (EFCCA), což jí umožňuje navazovat kontakty s dalšími organizacemi po celém světě.
„Naše pacientská organizace sdružuje lidi všech věkových skupin, od dětí a teenagerů přes lidi ve středním věku až po seniory. Všichni se s nemocí potýkají po celý svůj život, a to také chceme při letošnímu světovém dni zdůraznit. Každý věk má svá specifika a potřeby pacientů se v různých životních obdobích liší,“ dodává místopředsedkyně Pacienti IBD Lucie Laštíková.