Na zdravotní péči nebudou peníze, varuje Kubek. Znovu by zavedl poplatky u lékaře
světový den
Výpis příspěvků ke štítku „světový den“
PŘEHLEDNĚ: Každý stý život vyhasne předčasně. Kam se obrátit, když zvažujete sebevraždu?
Sebevražda stojí za každým stým úmrtím, přesto ji provází společenská stigmatizace. Ačkoliv dle předběžných dat nedošlo v uplynulém roce v Česku k významnému nárůstu případů, kdy si někdo sáhl dobrovolně na život, případy nejen z poslední doby připomínají fakt, že se stále jedná o velmi aktuální téma. Smutná čísla lze přitom významně snížit především nabídkou relevantních informací a efektivní pomoci. Kam se v případě problémů obrátit? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled dostupných poraden, organizací a skupin, které mohou představovat mezník mezi životem a smrtí.
Tuberkulóza nešetří ani děti. Počet pacientů v Česku narostl, léčba může vyjít i na milion
Počet lidí s tuberkulózou (TBC) v České republice meziročně vzrostl. Dle předběžných dat se v tuzemsku léčilo 447 pacientů – o 64 více než v roce 2022. Rapidně narostl také počet nemocných dětí, poprvé mělo jedno z nich diagnostikovanou také odolnou verzi TBC. Za nárůstem stojí zejména lidé, kteří se narodili mimo Česko: polovinu případů tvořili cizinci. Pneumologové doporučují zavést pravidelné testy u lidí z rizikových zemí, budou také rozšiřovat kapacity tam, kde se nemocní léčí. O situaci experti informovali na tiskové konferenci u příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. března.
Vzácnou nemocí trpí až 300 milionů lidí. Některým pomáhají léky z krevní plazmy od dárců
Již od roku 2008 se každoročně poslední únorový den připomíná jako Světový den vzácných onemocnění – Rare Disease Day. V současné době je známo kolem osmi tisíc druhů vzácných chorob a jen v rámci Evropské unie postihují šest až osm procent populace – tedy 27 až 36 milionů lidí. V Česku trpí takovým onemocněním půl milionu lidí, na celém světě jich je až 300 milionů. Pro některé pacienty představují šanci na kvalitnější život speciální léky, které se vyrábějí z krevní plazmy od zdravých dárců.
Když kašel ohlásí nevyhnutelné. Rakovina plic drží kruté prvenství, netýká se pouze kuřáků
Každý rok si zhruba 6 600 pacientů v Česku vyslechne, že trpí rakovinou plic. Jedná se sice „až“ o čtvrté nejčastější zhoubné nádorové onemocnění, drží kruté prvenství v oblasti mortality. S diagnózou umírá kolem 80 procent pacientů. Ačkoliv za nádorovým onemocněním stojí zejména kouření, měli by se mít na pozoru i ti, kteří si cigaretu v životě nezapálili. Nikdo, kdo trpí zejména úmorným kašlem, by neměl návštěvu lékaře odkládat.
Kvůli nemoci jí tuhne kůže na tváři. Bojím se, co bude dál, svěřuje se Petra
Před rokem vstoupilo do života třiačtyřicetileté Petry Čadové onemocnění zvané systémová sklerodermie, které se navenek projevuje tuhnutím kůže a mění člověku tvář. „Nemoc mi zasáhla hlavně pohybový aparát. Nemohla jsem zvednout ruce nad hlavu, otevřít si láhev s pitím, neunesla jsem těžké věci a čím dál více jsem pociťovala omezení v běžném životě,“ popisuje maminka dvou již dospělých dětí. V současné době prochází biologickou léčbou, nemoc ji ale stále trápí a Petra přiznává, že se bojí, co bude dál.
Astma trápí stále více lidí, nejčastěji děti. Může jít o problém na celý život
Pacientů s astmatem neustále přibývá. Toto chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest se nejčastěji objevuje v dětství. Neléčené astma může být nebezpečné, protože při záchvatech dochází k zúžení dýchacích cest a dotyčný se dusí. Záchvaty jsou také často doprovázeny úzkostnými stavy. Jak se astma diagnostikuje, jaké jsou možnosti léčby a prevence, na to při příležitosti Světového dne astmatu a alergie odpověděl CNN Prima NEWS pneumolog Milana Sova.
Život s hemofilií je plný omezení, ohrožující je každý úraz i operace. Moderní léčba ale pomáhá
Hemofilie je vážné genetické onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve. Postihuje v naprosté většině muže, u žen se projevuje vzácně. Toto onemocnění je zatím nevyléčitelné, do života rodiny zasáhne poměrně krátce po narození dítěte. Rodiče musí přijmout fakt, že jejich dítě má vysoký sklon ke krvácení, naučit se o dítě správně starat a hlavně dávat pozor na úrazy, které mohou být pro hemofiliky nebezpečné. CNN Prima NEWS oslovila v rámci Světového dne hemofilie, který připadá na 17. dubna, dětskou hematoložku a onkoložku Ester Zápotockou, která popsala projevy nemoci i možnosti léčby.
Epileptický záchvat může přijít kdykoliv u kohokoliv. Jak se při něm zachovat?
Desetiletý Kryštof vypadá na první pohled jako zcela zdravý chlapec. Ve skutečnosti ale musí dodržovat určitá pravidla, která minimalizují riziko epileptického záchvatu. První záchvat se u něho projevil před dvěma lety a následovaly další. Dodnes nikdo netuší, co bylo jejich spouštěčem. Díky léčbě je dnes naštěstí v pořádku, i když hrozby dalšího záchvatu se nikdy nezbaví. Světový den epilepsie, který připadá na 26. března, připomíná, že se tato nemoc může projevit u každého z nás.
V ČR přibývá lidí s odolnou formou tuberkulózy. Ukrajinští uprchlíci za to nemohou, říká lékař
V Česku přibývá lidí, kteří onemocněli odolnou formou tuberkulózy, na kterou běžné léky nezabírají a léčba se tak může protáhnout až na dva roky. Problém je také nedostatek specializovaných center, ve kterých se nakažení mohou léčit. V současné době existuje pouze jediné v Thomayerově nemocnici v Praze. K příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. března, CNN Prima NEWS oslovila plicního lékaře Milana Sovu, aby popsal největší nebezpečí této infekční nemoci.
Obezitu nelze svalovat na nedostatek vůle. Lidé se často přejídají ze stresu
Obezita často vzniká tak, že lidé nejedí z hladu, ale v důsledku jiných podnětů, aniž by si to uvědomovali. A to nejen ze stresu, ale aby si třeba navodili pocit pohody. Jenže důsledkem často jsou vážné zdravotní problémy. Lékaři ovšem často považují obézní pacienty za nezodpovědné, protože jejich hmotnost komplikuje léčení. Ti na to reagují dalším přejídáním, takže vzniká začarovaný kruh. Jak je možné se z něj dostat, na to CNN Prima NEWS zeptala Ivy Málkové, psycholožky zaměřující se na obezitu. Rozhovor publikujeme u příležitosti Světového dne obezity, který připadá na 4. března.
Kladivem mezi oči. Petr s HIV myslel, že hned umře. Díky lékům žije a nikoho nenakazí
Když se dozvěděl, že je nakažený virem HIV, myslel si, že druhý den umře. Od té doby už uplynulo 17 let a právník Petr Kalla díky moderním lékům vede plnohodnotný život a je předsedou České společnosti AIDS pomoc (ČSAP). Se svojí organizací mimo jiné poukazuje na to, že jsou nemocní stigmatizováni a že veřejnost stále směšuje pojmy HIV a AIDS. Světový den AIDS připadá na 1. prosince.
Podle lékařů se neměla dožít prvních narozenin. Sedmiletá Sofinka svůj boj nevzdává
Sofinka se narodila ve 28. týdnu těhotenství s vážnou genetickou vadou. Lékaři jí nedávali téměř žádnou šanci na přežití, přesto dnes chodí do první třídy. I na její příběh upomíná Světový den předčasně narozených dětí, který slavíme 17. listopadu.