Dnešní datum, 24. dubna, patří laboratorním zvířatům. Tento den má po celém světě upozorňovat na problematiku pokusných zvířat. Ať už se jedná o výzkum či testování na laboratorních zvířatech například léků, kosmetiky nebo jiných potřebných věcí. Mnoho z nás by rádo podporovalo firmy, které netestují na zvířatech, ale těžko odhalit, které to doopravdy jsou. Dnes totiž většina korporátů tvrdí, že na zvířatech netestují. Pravda je často ale taková, že testování zadávají jiným firmám, nebo testují jednotlivé ingredience a ne celý výrobek - rafinované klamání spotřebitele. Bohužel však velmi časté. Pak si ještě na krabičku svého produktu namalují králíčka v trojuhelníku a lidé kupují o sto šest v domnění, že dělají dobrou věc.
Dnešní datum, 24. dubna, patří laboratorním zvířatům. Tento den má po celém světě upozorňovat na problematiku pokusných zvířat. Ať už se jedná o výzkum či testování na laboratorních zvířatech například léků, kosmetiky nebo jiných potřebných věcí.
Mnoho z nás by rádo podporovalo firmy, které netestují na zvířatech, ale těžko odhalit, které to doopravdy jsou. Dnes totiž většina korporátů tvrdí, že na zvířatech netestují. Pravda je často ale taková, že testování zadávají jiným firmám, nebo testují jednotlivé ingredience a ne celý výrobek - rafinované klamání spotřebitele. Bohužel však velmi časté. Pak si ještě na krabičku svého produktu namalují králíčka v trojuhelníku a lidé kupují o sto šest v domnění, že dělají dobrou věc.
Jediné logo, které je opravdu 100% zárukou, že produkt nebyl testován na zvířatech, je značka Humane Cosmetics Standard (HCS) a Humane Household Product Standard (HHPS). To jsou jediné celosvětově uznávané certifikáty. Držitelé HSC certifikátu nesmí:
• provádět pokusy na zvířatech
• ani je zadávat jako zakázku jiným subjektům
• nesmí testovat jednotlivé ingredience výrobků (musí dodržet datum, který si sama stanoví (cut-off date), po které nesmějí být používána zvířata při testování ingrediencí)
Jen v České republice bylo v roce 2014 k pokusným účelům využito 231 297 zvířat různých druhů. A to se od roku 2013 nepočítají kroužkovaní ptáci, takže od tohoto roku statistiky klesají.
Seznam kosmetiky a produktů, které jsou označeny HCS/HHPS certifikátem, najdete ZDE.
Používání pokusných zvířat upravuje v rámci Evropské unie směrnice 2010/63/EU, v ČR Zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání. Obě legislativy obsahují povinnost použít alternativní metodu místo pokusu na zvířeti vždy, když je schválená a k dispozici. Nicméně v praxi je to vykládáno různými způsoby, a jsou tak prováděny i pokusy, k nimž existuje plnohodnotná alternativa. Navíc nedodržení tohoto ustanovení není v současnosti nijak postihováno.
Ochránci zvířat navíc tvrdí, že kosmetické společnosti mohou kombinovat složky, které jsou již dostupné a otestované jako bezpečné pro užívání člověka. Doposud bylo schváleno asi 20 000 jednotlivých kosmetických složek.
Ve farmacii se přiklání k variantě testování pomocí počítačových modelů. Tyto modely dokáží např. přesně simulovat působení chemických látek na lidské tělo nebo účinek drogy na chování zvířat. Podstatou těchto metod je skutečnost, že vlastnosti chemických látek se dají odvodit z jejich struktury. Měly by tak posloužit k vývoji nových léků. Paměťový potenciál počítačových systémů by navíc zamezil opakování již provedených pokusů.
Alternativou jsou také buněčné kultury. Téměř všechny typy lidských buněk mohou být pěstovány v kulturách. Buněčné systémy hrají klíčovou roli ve výzkumu rakoviny, sepsí, ledvinových onemocnění nebo například AIDS a jsou běžně používány při testování chemikálií, produkci vakcín, vyvíjení léků a diagnostikování onemocnění.
Pro výzkum metabolických poruch, účinků léků, poškození ledvin a alergických reakcí také slouží vzorky lidské krve. Ty mohou být odebrány při operacích, diagnostických biopsiích, po porodu (placenta), posmrtně.
Navíc existují výzkumy, kdy látky škodící zvířatům lidem neublížily a naopak. Testy na zvířatech tak ne vždy poskytují dostatek informací a často mohou vést ke zcestným a nesprávným závěrům.
Barbara Vávrová💓