Lidovci potřebují udělat radikální změny, je přesvědčen bývalý předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Strana podle něj musí vypovědět koaliční smlouvu a vyjednat její revize s větším důrazem na vlastní témata a identitu. Tímto způsobem podle jeho názoru začne strana znovu prosperovat, zároveň by podle něj mělo dojít k výměně předsedy Mariana Jurečky i širšího vedení. KDU-ČSL by podle expředsedy neměla pouze bojovat s koaličními partnery o liberální voliče, doporučil, aby usilovala také o hlasy konzervativnějších občanů, na které cílí například SPD. Svoboda své názory zaslal prostřednictvím dopisu Jurečkovi a své myšlenky dále rozváděl v podcastu Chuť moci na portálu Datarun.
Svoboda v dopise šéfovi KDU-ČSL uvedl, že strana je ve stadiu klinické smrti. „Jsou dva způsoby umírání. Jeden je mrtvice – zčista jasna, najednou. To byly volby v roce 2010. Potom je umírání rakovinné, to znamená, že bují. Může to být i jako nějaká hypertenze nebo cukrovka, ani vás to nebolí. Najednou zjišťujete, že strana má dvě, tři procenta. Žijete v iluzi a říkáte si: ‚Jsme v polovině volebního období, ovoce naší práce se dostaví.‘ Co když je ale ovoce plné červů a neuzraje nebo se s ním něco stane. Nalháváte si, že se všechno vyřeší samo. Je tu nedostatek vůle a schopnosti rozhodnout se a akce. Jsme bez vůle, absolutně bez vůle,“ doplnil v podcastu Chuť moci.
K TÉMATU: KDU-ČSL potřebuje restart a nové tváře, říká Zdechovský. Kritika Svobody? Jen hází písek do soukolí
Dlouholetý člen KDU-ČSL věří, že poměry ve vládě je nutné změnit v zájmu strany a prosazování jejích priorit. „Je potřeba revidovat koaliční smlouvu a začít to dělat jinak. Vzít to vážně a říct: ‚Pokud nebude po našem, odcházíme z vlády.‘ Nemusíme třeba odcházet z koalice, můžeme vládu nadále podporovat, ale musí se to myslet vážně. Pokud by vedení bylo schopno takové sebereflexe a v řádu dnů, ne po nějakém sjezdu, vypovědělo koaliční smlouvu a šlo jednat o prioritách, zachráníme se tím všichni. Propad preferencí není jen u lidovců,“ zhodnotil situaci. Současné předsednictvo přitom podle něj podobného kroku není schopné a pomohla by mu obměna, která by nastavila pro stranu nový kurz.
Kandidátka do EP je naprostá chyba
Lidovci se podle Svobody při boji o voliče zaměřují špatným směrem: „Zmíním iluzi, že KDU-ČSL se chce přetahovat s liberálními stranami o liberální voliče. Sám jsem liberální v pohledu na vztahy s lidmi ve společnosti. Je ale určitá část občanů, kteří chtějí být zastupováni a jsou to lidé velmi konzervativní. Ti se uchylují k Tomiu Okamurovi a k SPD, proč by je ale neměla hájit KDU-ČSL?“
Stejně tak je podle něj „naprostou chybou“ i společná kandidátka do Evropského parlamentu. „Říkáme voličům, že vlastně nebereme nic vážně. Udělal bych to i za cenu, že se do europarlamentu nedostaneme. Podle mě je mnohem důležitější ukázat voličům, že jsme předvídatelná strana, která si stojí za svým pohledem,“ popsal s tím, že by si ještě dokázal představit z hlediska postoje k Evropské unii kandidátku s TOP 09, nikoliv však s ODS.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nevíte dne ani hodiny, říká Jurečka k možné rezignaci. Znovu se omluvil za vánoční večírek