reklama

Švýcaři v referendu schválili volný pohyb osob i otcovskou dovolenou

Téměř dvě třetiny Švýcarů si přejí zachovat volný pohyb osob s Evropskou unií, vyplynulo to z nedělního referenda. Kromě migrační politiky se řešily i další otázky, zamítnut byl odstřel vlků, naopak schváleno bylo zavedení dvoutýdenní dovolené pro novopečené tatínky.

reklama

Otázku o tom, zda má Švýcarsko vystoupit z dohody s Evropskou unií o volném pohybu osob položila v květnu nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP). Podle ní zemi kvůli masovému přistěhovalectví hrozí přelidnění a klesá životní úroveň.

„Vytváříme zde pracovní místa a cizinci sem přijíždějí, aby je zaplňovali. Tak to je a tak to bude, my ale chceme mít kontrolu nad tím, koho tu chceme a koho tu nechceme. Zároveň chceme dát přednost našim lidem, pokud jde o pracovní příležitosti,“ uvedl Yves Nidegger, poslanec Švýcarské lidové strany.

Návrh SVP podpořilo jen 38 procent voličů

Hlasování bylo podle agentury Reuters důležitým testem ohledně přístupu k cizincům, kteří tvoří asi čtvrtinu obyvatel Švýcarska. Podle konečných výsledků se pro návrh SVP, který švýcarská vláda nepodpořila, vyslovilo jen 38,3 % hlasujících.

„Nefandím jim, ani trochu. Teď není čas Švýcarsko izolovat,“ prohlásil jeden ze švýcarských voličů Yann Grote. Podobný názor měla i další volička, Elisabeth Lopesová: „Sama jsem dcerou imigrantů, takže je to pro mě citlivá otázka. Kdybychom ze současné dohody s EU vystoupili, byla by to pro nás velká prohra.“

Odmítnutí návrhu na zrušení volného pohybu by mohlo vnést novou energii do zdlouhavých jednání mezi Švýcarskem a EU o spolupráci. Podle švýcarské ministryně spravedlnosti Karin Kellerové-Sutterové Švýcaři v nedělním referendu „znovu podpořili stabilní, udržitelné vzájemné vztahy s nejdůležitějším obchodním partnerem“. Voliči podle ní podpořili dosavadní kurz švýcarské vlády při jednáních s EU.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová výsledek hlasování označila za pozitivní signál. „Chceme naše vztahy dál posílit a prohloubit,“ uvedla šéfka Evropské komise. Zároveň vyzvala ke schválení vyjednané rámcové dohody ve švýcarském parlamentu.

Čtvrtinu obyvatel Švýcarska tvoří migranti

Švýcarsko má aktuálně osm a půl milionu obyvatel. Čtvrtinu z nich tvoří imigranti – ve většině případů Evropané. V zemi žijí statisíce Italů, Němců a Portugalců. Čechů v roce 2019 švýcarské úřady registrovaly necelých devět tisíc.

„Ve Švýcarsku žiju skoro šest let, v regionu Thurgau, takže u Německa. Bavili jsme se o tom s kolegy. Přemýšleli jsme nad tím, jaké by to pro nás mělo důsledky, kdyby to prošlo, ale nevěřil jsem tomu, že to projde,“ popisuje své pocity Čech Tomáš.

Optimistická byla i Dorota – Slovenka, která čtyři roky žije v turistickém městě Interlaken. „V případě, že by se to vztahovalo i na nás a znamenalo by to nějaké restrikce, tak bych se navzdory tomu snažila zůstat tady. Přece jen, už jsou to čtyři roky a já se tu cítím doma,“ komentovala situaci.

Odstřel vlků zamítnut, tatínci půjdou na otcovskou

Švýcarští voliči dnes hlasovali ještě ve čtyřech dalších referendech. Odmítli změnit zákon o myslivosti, který by kantonům umožnil povolit odstřel vlků. Proti se vyslovilo 51,9 % hlasujících.

Podle odhadů nyní žije v alpské zemi osmdesát až sto vlků, kteří v posledním desetiletí ročně zabili asi tři sta až pět set ovcí a koz. Návrh požadoval, aby bylo možné tyto šelmy odstřelit, pokud napáchají škodu.

Voliči naopak schválili zavedení dvoutýdenní otcovské dovolené, kterou si budou moci muži vybrat v prvním půlroce po narození potomka. Pobírat přitom budou osmdesát procent svého platu.

Dále se řešil nákup nových bitevníků. Ten nakonec podpořilo 50,2 % hlasujících a byl schválen. Naopak byl odmítnut návrh na zvýšení daňových úlev pro rodiny s dětmi, který by se ale dotkl především vysokopříjmových skupin obyvatelstva. Hlasovat mohlo 5,4 milionu oprávněných voličů. Účast se běžně pohybuje pod padesáti procenty, v neděli ale dosáhla 58 %.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama