reklama

Švýcaři v referendu schválili volný pohyb osob i otcovskou dovolenou

Téměř dvě třetiny Švýcarů si přejí zachovat volný pohyb osob s Evropskou unií, vyplynulo to z nedělního referenda. Kromě migrační politiky se řešily i další otázky, zamítnut byl odstřel vlků, naopak schváleno bylo zavedení dvoutýdenní dovolené pro novopečené tatínky.

reklama

Otázku o tom, zda má Švýcarsko vystoupit z dohody s Evropskou unií o volném pohybu osob položila v květnu nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP). Podle ní zemi kvůli masovému přistěhovalectví hrozí přelidnění a klesá životní úroveň.

„Vytváříme zde pracovní místa a cizinci sem přijíždějí, aby je zaplňovali. Tak to je a tak to bude, my ale chceme mít kontrolu nad tím, koho tu chceme a koho tu nechceme. Zároveň chceme dát přednost našim lidem, pokud jde o pracovní příležitosti,“ uvedl Yves Nidegger, poslanec Švýcarské lidové strany.

Návrh SVP podpořilo jen 38 procent voličů

Hlasování bylo podle agentury Reuters důležitým testem ohledně přístupu k cizincům, kteří tvoří asi čtvrtinu obyvatel Švýcarska. Podle konečných výsledků se pro návrh SVP, který švýcarská vláda nepodpořila, vyslovilo jen 38,3 % hlasujících.

K tématu

„Nefandím jim, ani trochu. Teď není čas Švýcarsko izolovat,“ prohlásil jeden ze švýcarských voličů Yann Grote. Podobný názor měla i další volička, Elisabeth Lopesová: „Sama jsem dcerou imigrantů, takže je to pro mě citlivá otázka. Kdybychom ze současné dohody s EU vystoupili, byla by to pro nás velká prohra.“

Odmítnutí návrhu na zrušení volného pohybu by mohlo vnést novou energii do zdlouhavých jednání mezi Švýcarskem a EU o spolupráci. Podle švýcarské ministryně spravedlnosti Karin Kellerové-Sutterové Švýcaři v nedělním referendu „znovu podpořili stabilní, udržitelné vzájemné vztahy s nejdůležitějším obchodním partnerem“. Voliči podle ní podpořili dosavadní kurz švýcarské vlády při jednáních s EU.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová výsledek hlasování označila za pozitivní signál. „Chceme naše vztahy dál posílit a prohloubit,“ uvedla šéfka Evropské komise. Zároveň vyzvala ke schválení vyjednané rámcové dohody ve švýcarském parlamentu.

Čtvrtinu obyvatel Švýcarska tvoří migranti

Švýcarsko má aktuálně osm a půl milionu obyvatel. Čtvrtinu z nich tvoří imigranti – ve většině případů Evropané. V zemi žijí statisíce Italů, Němců a Portugalců. Čechů v roce 2019 švýcarské úřady registrovaly necelých devět tisíc.

„Ve Švýcarsku žiju skoro šest let, v regionu Thurgau, takže u Německa. Bavili jsme se o tom s kolegy. Přemýšleli jsme nad tím, jaké by to pro nás mělo důsledky, kdyby to prošlo, ale nevěřil jsem tomu, že to projde,“ popisuje své pocity Čech Tomáš.

Optimistická byla i Dorota – Slovenka, která čtyři roky žije v turistickém městě Interlaken. „V případě, že by se to vztahovalo i na nás a znamenalo by to nějaké restrikce, tak bych se navzdory tomu snažila zůstat tady. Přece jen, už jsou to čtyři roky a já se tu cítím doma,“ komentovala situaci.

Odstřel vlků zamítnut, tatínci půjdou na otcovskou

Švýcarští voliči dnes hlasovali ještě ve čtyřech dalších referendech. Odmítli změnit zákon o myslivosti, který by kantonům umožnil povolit odstřel vlků. Proti se vyslovilo 51,9 % hlasujících.

K tématu

Podle odhadů nyní žije v alpské zemi osmdesát až sto vlků, kteří v posledním desetiletí ročně zabili asi tři sta až pět set ovcí a koz. Návrh požadoval, aby bylo možné tyto šelmy odstřelit, pokud napáchají škodu.

Voliči naopak schválili zavedení dvoutýdenní otcovské dovolené, kterou si budou moci muži vybrat v prvním půlroce po narození potomka. Pobírat přitom budou osmdesát procent svého platu.

Dále se řešil nákup nových bitevníků. Ten nakonec podpořilo 50,2 % hlasujících a byl schválen. Naopak byl odmítnut návrh na zvýšení daňových úlev pro rodiny s dětmi, který by se ale dotkl především vysokopříjmových skupin obyvatelstva. Hlasovat mohlo 5,4 milionu oprávněných voličů. Účast se běžně pohybuje pod padesáti procenty, v neděli ale dosáhla 58 %.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Putin se s Bidenem dohodl na návratu velvyslanců do Moskvy a Washingtonu

Putin se s Bidenem dohodl na návratu velvyslanců do Moskvy a Washingtonu

Ruský prezident Vladimir Putin se se svým americkým protějškem dohodl na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy. Ruská hlava státu to prohlásila po skončení americko-ruského summitu v Ženevě. Putin na tiskové konferenci rovněž hovořil o otázce Ukrajiny či ruské opozici v čele s Alexejem Navalným.

Adam Vojtěch

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Česko čeká nárůst případů indické mutace jako ve Velké Británii, varoval ve středu ve Sněmovně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Nechce proto unáhleně rozvolňovat protikoronavirová opatření. Reagoval tak na to, že šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhoval jednání o zrušení stavu pandemické pohotovosti. Nelíbí se mu, že vláda zavádí opatření protiprávně.

Školy na Benešovsku ochromila norovirová infekce. Nakazily se desítky dětí
Vymodlená holčička Adina Mandlová: Herečka byla kvůli matčinu milenci roky frigidní
reklama
reklama
Klaus: Piráti jsou nejextrémnější levicová strana. Novodobí komunisté

360°

Domácí zpravodajství

Zeman vypovídal u soudu. Jednání narušil muž, vtrhl do síně a hlasitě křičel
Bílá reaguje na Soukupa kvůli albu: Nechápu to. Řekla jsem ne, ale on to stejně udělal
Novavax se již brzy přidá do rodiny schválených vakcín v EU, předpovídá Jourová
Další články
reklama
reklama