reklama

Systém fatálně selhal. Překvapilo mě, že Frontex šikanu dál nevyšetřoval, říká psycholog

Českem rezonuje případ mladé policistky, která ukončila svůj život skokem z 11. patra. Kristýnu Litomerickou k tomu podle jejích nejbližších dohnala šikana na pracovišti. Sebevraždu Litomerická spáchala v poslední den své mise ve Varšavě, kde právě ukončovala dvouměsíční stáž u Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (zkráceně Frontex). Mohla Litomerická předejít šikaně? A co je nejlepší v takové situaci dělat? Na tyto otázky odpovídá psycholog Daniel Štrobl.

reklama

Svůj život ukončila jednatřicetiletá Kristýna Litomerická 2. října loňského roku v den, kdy měla odjet domů. Podle její rodiny byla Kristýna terčem šikany. „Šikana u silových sborů má jinou podobu. Stejně tak jako má šikana jinou podobu ve škole nebo v běžném civilním pracovišti. Vzniká vždy jako průsečík tří oblastí, které se musí v jednu chvíli potkat: oběť, pachatel a hlavně systém,“ uvedl psycholog Daniel Štrobl.

A právě poslední oblast podle něj v případu Litomerické selhala. „Z reportáže o zesnulé, kterou jsem si měl možnost poslechnout, mi přišlo nejvíce zajímavé to, že Frontex incident dále nevyšetřoval,“ řekl Štrobl. Podle něj samotná šikana nepředstavuje nic burcujícího, na některých pracovištích k ní však bohužel zkrátka dochází. „Ale co vždycky vrhá dobré nebo špatné světlo na tu danou organizaci, je, jak takovou situaci bude dále řešit. Měl by ji řešit tak, aby se to už nikdy neopakovalo. A otázka zní, jak tento systém mohl tak fatálně selhat,“ tázal se psycholog.

Podle něj je šikana něco, co se „strašně špatně v právní rovině zpracovává“, a proto je nesmírně důležité, aby oběť šikany uměla problém nejen pojmenovat, ale také říct, co by nechtěla, aby se dělo. „Je důležité, aby se nebála přijít za svým zaměstavatelem a jasně řekla, že například chce, aby ji přeřadili na jiné pracovní místo nebo aby si dotyčný kolega odpustil ty a ty nevhodné poznámky,“ vysvětlil psycholog.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama