Známý prodejce elektroniky Okay oznamuje uzavření 16 prodejen po celé České republice. Zatímco společnost tvrdí, že důvodem jsou finanční problémy a silná konkurence, veřejnost je skeptická. Podobné kroky totiž v minulosti sloužily jako marketingový tah.
Řetězec Okay, který patří k předním prodejcům spotřební elektroniky a nábytku v Česku i na Slovensku, na svých webových stránkách oznámil, že do konce listopadu uzavře šestnáct poboček. Konkrétně půjde o obchody v Prostějově, Přerově, Ostravě, Jihlavě, Vyškově, Litoměřicích, Frýdku-Místku, Ostravě, Karlových Varech, Chebu, České Lípě, Neratovicích, Děčíně, Velkém Meziříčí, Kroměříži a Rakovníku.
ČTĚTE TAKÉ: Falešné slevy i špatně markované zboží. Podívejte se, které řetězce dostaly nejvyšší pokuty
Důvodem mají být dlouhodobé finanční potíže a konkurenční tlak, který firma podle svého vyjádření už delší dobu nedokáže ustát. „Zavíráme prodejny Okay. Elektro, nábytek, vše musí pryč!“ stojí dále na webu společnosti.
Zatímco vedení společnosti mluví o vážných problémech, zákazníci na sociálních sítích upozorňují, že podobné oznámení už v minulosti sloužilo jako marketingový tah. „Tohle je asi zase marketing, co? Především vám jde nahrabat co nejvíc,“ napsala jedna ze zákaznic. Například v červenci loňského roku se firma prezentovala sloganem „Zavíráme – vše musí pryč“, nešlo však o skutečné uzavření prodejen, ale spíše o reklamní kampaň. Česká obchodní inspekce tehdy obdržela několik stížností na možné klamání spotřebitelů.
Řetězec v Česku stahuje z prodeje dva druhy alkoholu. Mohou být kontaminované, varuje
Obchodní řetězec Penny na svém webu oznámil, že stahuje z prodeje dva druhy alkoholu výrobce Palírna U Zeleného stromu a.s. Důvodem je možná kontaminace sklem. Zakoupené produkty mohou zákazníci vrátit i bez účtenky.
Okay však podle dostupných informací skutečně čelí hluboké krizi. Podle Hospodářských novin firma kvůli platebním problémům přišla o klíčové dodavatele. Mezi nimi jsou i velcí hráči jako Beko nebo Gorenje. Nákupní oddělení společnosti se smrsklo na pouhých osm zaměstnanců, další vlna propouštění má přijít začátkem roku 2025.
Navzdory pokusům o nalezení investora, například prostřednictvím jednání s německou společností Mutares, se zatím nepodařilo získat potřebné finanční prostředky. Tlak na restrukturalizaci přináší nejen uzavírání prodejen, ale i změny v majetkové struktuře. Podle obchodního rejstříku došlo k přesunu některých aktiv, včetně luxusních vozů a letounu majitele Jindřicha Životského, do nástupnické firmy Prosperity wave s.r.o.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Češi ochutnávali vzorky potravin z domácích a německých obchodů. Rozdíl v kvalitě byl závratný