Rozhovor s Pavlem Žáčkem a Janem Řehounkem
Tálibánu by se rozhodně nemělo věřit. Shodli se na tom poslanci Pavel Žáček (ODS) a Jan Řehounek (ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle nich se mohou některé věci změnit, posunout, ale rozhodně na území Afghánistánu po nástupu Tálibánu nezavládne demokracie. Polici tak reagovali na pondělní prohlášení radikálního hnutí, které vyhlásilo amnestii pro všechny státní úředníky a vyzvalo je k návratu do práce. Na chodu státu se mohou prý podílet také ženy. Tomu ale experti ani politici příliš nevěří.
„Přestože se Tálibán po dvaceti letech změnil, tak si myslím, že je to jen velmi obratná taktika při převzetí moci v Afghánistánu. Nejspíše nechtějí úplné zhroucení vládních struktur, přesto bych jim nevěřil. Dnes potlačili pouze své radikální prvky a snaží se komunikovat. Snaží se, aby v Kábulu nebylo krveprolití, ale ty jednotlivé excesy, o kterých se dozvídáme, jsou tím zdvižným prstem, jak to může vypadat do budoucna,“ shrnul poslanec za ODS a historik Pavel Žáček.
Tálibán podle něj svou povahu moci nezmění a je jen otázka času, kdy se vypořádá s každým, kdo spojencům pomáhal. „Byl bych opatrný a rozhodně bych nelegitimizoval vládu Talibánu,“ doplnil historik.
S tím souhlasil také Jan Řehounek z hnutí ANO. „Nejsem historik, ale tady se shodnu s kolegou Žáčkem. Některé věci se mohou změnit, posunout, ale určitě nezavládne na území Afghánistánu po nástupu Talibánu demokracie. Je potřeba si uvědomit, že je to odlišná kultura,“ zhodnotil Řehounek.
Události, které se v zemi odehrály za posledních několik týdnů, podle nich předběhly všechny plány a očekávání. „Američané určitě měli nějakou jednoduchou strategii, ale všechno se zhroutilo. Talibán obsazoval jednu metropoli za druhou, izoloval jednotky, které byly schopny se bránit, a až nakonec, během několika dnů, se dostal až do Kábulu,“ popsal stručně sled událostí posledního měsíce Žáček.
Podle nich je teď největší prioritou, dostat ze země všechny ty, kteří potřebují pomoc. „Nikdo nepočítal s tím, že obsazování bude natolik rychlé. Mám informaci, že druhé české letadlo už je na cestě do Kábulu, kde bude moci, doufáme, přistát, a zvládne evakuovat všechny, které bychom měli z Afghánistánu dostat,“ uvedl poslanec Řehounek.
Mise v Afghánistánu smysl měla
Požadavek několika desítek zemí, aby pokračoval provoz na afghánských letištích a zemi mohl opustit každý, kdo bude chtít, považují politici za nereálný. Podle Žáčka taková situace nikdy nenastane, Tálibán totiž zatím dělá přesný opak.
„Politika Talibánu je úplně opačná. Chtějí ponechat maximální množství Afghánců na území Afghánistánu a uzavírají jakékoliv přechody do země. Je otázka, jestli se podaří rozšířit ten letecký most, který je dneska pouze na mezinárodní letiště v Kábulu. Velmi o tom pochybuji. Kdo se na to letiště nedostane, nebude moci odletět,“ prohlásil Žáček.
Měla tedy dvacetiletá mise v Afghánistánu vůbec smysl?
Podle obou poslanců rozhodně ano. „Když člověk mluví s vojáky, kteří tam působili, tak i oni vnímali, že pomáhají Afgháncům vytvořit lepší budoucnost a zároveň i chrání nás. Otázka je, co bude dál,“ řekl Žáček. Podobně na otázku reagoval také Řehounek. „Mise určitě smysl měla,“ okomentoval stručně.