Krátce poté, co se v Afghánistánu v srpnu 2021 dostalo k moci hnutí Tálibán, uzavřelo pro dívky většinu středních škol. Loni v prosinci navíc zakázalo ženám až do odvolání navštěvovat i vysoké školy. V zemi proto vznikají tajné podzemní školy, v nichž se dívky scházejí, aby se tajně učily.
Afghánistán je jedinou zemí na světě, kde dívky nemají přístup k vyššímu vzdělání. Proto zde začaly vznikat tajné podzemní školy, v nichž mladé dívky učí dobrovolníci z řad pedagogů. Vzdělání je v nich bezplatné, protože si většina tamních rodin nemůže dovolit platit školné. Zatím jich existuje osm v celkem pěti městech.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tálibánci vyměnili šlapadla za luxusní sporťák. Respekt ztrácí motorem z městského hatchbacku
Mezi zakladatele tajných škol patří i učitelka Parasto. „Ženy i samotné děti k nám přicházejí a žádají o pomoc,“ uvedla pro web VOA, z bezpečnostních důvodů ovšem nechtěla sdělit své celé jméno. Spolu s dalšími učiteli proměnila sklepy, obývací pokoje a ložnice v hlavním městě Kábulu v tajné školy pro učitele a studenty, kteří jsou kvůli vzdělání ochotni riskovat vše.
„V Afghánistánu bývaly časy, kdy dívky snily o tom, že se stanou doktorkami, vědkyněmi nebo inženýrkami, ale nyní je boj jen získat středoškolský diplom,“ postěžovala si Parasto.
Vzdor a zoufalství
Další dobrovolnicí je učitelka matematiky Rahila. Když hnutí Tálibán předloni uzavřelo dívčí školy, upadla do depresí. K učení se vrátila poté, co ji sousedé začali žádat o pomoc s matematikou. „Uvědomila jsem si, že studenti a já jsme jeden pro druhého nezbytní. Dávali jsme si navzájem naději,“ řekla.
Rahila si spolu s dalšími pedagogy pronajala pokoj v domě, vyučují zde matematiku, angličtinu, přírodní vědy a další předměty. Do této školy dochází na tři hodiny téměř stovka afghánských dívek.
„Studuji, aby moje budoucnost byla jasná a uspořádaná. Nebudu negramotná jako moje matka,“ sdělila osmnáctiletá Rahilina studentka Kamila. Ve škole ji baví chemie a angličtina a chce se v budoucnu stát právničkou. Nebýt zákazu vzdělávání v zemi, mohla nyní dokončovat střední školu.
Majitelé domu počítají s tím, že kdykoliv mohou přijít na kontrolu zvědavé stráže Tálibánu. Dívkám proto přikázali, aby přicházely a odcházely ve dvojicích a nenosily s sebou žádné knihy. „Knihy necháváme doma a sešity ve třídě. Když máme domácí úkol, napíšeme si ho na papír a dáme si ho s perem do kapsy,“ popsala bezpečnostní opatření Kamila.
Je vzdělávání žen neislámské?
Hnutí Tálibán argumentuje tím, že je vzdělávání žen neislámské. Jenže jeho rozhodnutí odsoudila nejen řada států a mezinárodních lidskoprávních organizací, ale i náboženských organizací. Například Organizace islámské spolupráce zákaz naopak nazvala neislámským. Nařízení odmítl také vrcholný islámský učenec Ahmed Al-Tayeb z egyptské univerzity Al-Azhar. „Je v rozporu se zákonnými právy, která islám zaručuje ženám i mužům stejně,“ reagoval.
Tálibán přijal i další opatření omezující svobodu tamních žen. V současné době nemohou pracovat ve státním sektoru, cestovat bez mužského doprovodu, navštěvovat parky, zahrady, posilovny nebo veřejné bazény.