Když Tálibán převzal moc v Afghánistánu, bylo jasné, že dojde k velkým změnám, například že v zemi bude platit právo šaría. Nicméně zároveň slibovali, že má výklad platit ve zmírněné verzi. To by mělo do jisté míry znamenat i respektování ženských práv. Video, které se šíří po sociálních sítích, ale ukazuje reportérku Hind Hassanovou, která se ptá tří stoupenců hnutí Tálibán na to, jestli by ženy mohly kandidovat ve volbách. Ti se neudrží, začnou se smát a zastavují natáčení.
Od doby, kdy Tálibán naposledy vládl v Afghánistánu, uplynulou více než 20 let. Nabízí se otázka, jestli se postoje radikálního hnutí nějak změnily. Odpověď možná nabízí video, které je součástí dokumentu o Tálibánu a bylo údajně natáčeno v lednu. V něm se reportérka Hind Hassanová ptá tří zástupců Tálibánu mimo jiné na to, jestli si v čele země dovedou představit tálibánského prezidenta. Muži přikyvují a dodávají, že to „díky Bohu není daleko“.
Na otázku, jestli bude hnutí respektovat práva žen, muži také přikyvují. „Práva žen by byla v souladu s právem šaría,“ vysvětluje jeden z bojovníků. Reportérka se ale následně zeptá, jestli by to znamenalo, že by se ženy mohly účastnit voleb, propadnou muži smíchu a zastavují natáčení. „To mě rozesmálo,“ je slyšet z nahrávky předtím, než se kamera vypne.
Tálibán zasahoval do natáčení
Hassanová na Twitteru napsala k videu, že těsně před rozhovorem viděla, jak velitel Tálibánu udeřil chlapce a donutil ho mluvit před kamerou. Podle ní hnutí do natáčení zasahovalo a snažilo se v dokumentu ukázat, jak se stará o lidi.
Reportérka Hassanová z Vice News byla jedinou ženou v natáčecím štábu, když před několika měsíci vedla rozhovor s třemi zástupci tálibánu v místě, které hnutí ovládalo. Tehdy ještě zemi kontrolovala Afghánská vláda. Podle Vice News byla Hassanová požádána, aby na sobě během rozhovoru měla tradiční modrou afghánskou burku.
Po tom, co Tálibán převzal moc v zemi, se video začalo rychle šířit po internetu. Lidé diskutují, jestli se politika hnutí nějak změnila anebo bude stejná jako na přelomu století, kdy byl Tálibán naposledy u moci. Tehdy byly ženy nuceny nosit burku a byly značně připravené o svá práva. Zavřeli dívčí školy a ženy musely opustit zaměstnání.
V úterý vedení Tálibánu uvedlo, že ženy budou mít svobodu podle islámského práva nebo práva šaría. Skupina v zemi údajně nezavede povinnou burku, ale bude vyžadovat, aby ženy nosily hidžáb, který nezakrývá obličej. Hnutí ale v posledních dnech uvádělo, že chce zajistit základní fungování státu a ženy na pozicích jako jsou například nemocnice a školy se mohou vrátit do práce. Většina obyvatel ale radikálnímu hnutí nevěří.