
Gazdík poslal kontrolu na Cermat. Jeho zakázky se zdají předražené, vysvětluje
Kdysi se tam sjížděli lidé z celého Československa na vyhlášené výstavní trhy, aby si domů odvezli nedostatkové zboží. Dnes si z libereckého výstaviště odvezete především zážitky. Část zdejších pavilonů totiž obsadilo Technické muzeum plné unikátů, které nikde jinde nespatříte.
Sbírka automobilů dědečků zahrnuje veterány, které pamatují ještě habsburskou monarchii. Většina z nich je přitom stále ještě pojízdná. Jejich hrdý majitel Slavomír Hadraba k nim přistupuje s úctou přiměřenou jejich věku.
„Při procesu startování je třeba sundat kapotu, spojit proud a nastartovat klikou. Nechytne samozřejmě vždy hned. Když k němu přijdu, pohovořím s ním a poprosím, aby mě svezlo. Je to rituál,“ říká Hadraba, když představuje americký Maxwell, kterému je neskutečných 112 let a je druhým nejstarším kouskem jeho sbírky nyní nastálo vystavené pod střechou libereckého Technického muzea. „Proč nepotěšit i ostatní lidi, kteří běžně tato auta neuvidí,“ dodává hrdý majitel veteránů.
Chloubou technického muzea je ale především tramvajová sekce. Jak připomíná ředitel muzea Jiří Němeček, Liberec byl třetím městem v českých zemích, kde byla zvedena tramvajová doprava. Někdejší Československo bylo světovou tramvajovou velmocí. V rámci plánování RVHP bylo rozhodnuto, že v pražském ČKD budou vyráběny tramvaje pro celý socialistický blok, ale i pro export na Západ. Slavná „Té trojka“, která zde pochopitelně nechybí, jezdí dodnes na několika kontinentech.
Svatopluk Hadraba ve 112 let starém Maxwellu Zdroj: archiv FTV Prima / Teď vaří šéf!, Archiv FTV Prima/ CNN Prima NEWS, FTV Prima
Historické tramvaje v Technickém muzeu v Liberci Zdroj: Archiv FTV Prima/ CNN Prima NEWS
Volant v historické tramvaji v Technickém muzeu v Liberci Zdroj: Archiv FTV Prima/ CNN Prima NEWS
Reportér Libor Tampier s ředitelem TM Jiřím Němečkem Zdroj: Archiv FTV Prima/ CNN Prima NEWS
V Technickém muzeu v Liberci najdete i další unikátní kousky Zdroj: Archiv FTV Prima/ CNN Prima NEWS
V Technickém muzeu v Liberci najdete i další unikátní kousky Zdroj: Archiv FTV Prima/ CNN Prima NEWS
V Technickém muzeu v Liberci najdete i další unikátní kousky Zdroj: Archiv FTV Prima/ CNN Prima NEWS
Jeden z vozů si tu dokonce můžete zkusit řídit. V pořadu Prima Česko si to pod vedením Jiřího Němečka vyzkoušel reportér CNN Prima NEWS Libor Tampier. „V životě jsem neviděl tramvaj s volantem, tak jak je to možné?“ ptal se a ředitel muzea vysvětlil: „Nejste první, kdo se na to ptá, protože volant v tramvaji je něco naprosto neobvyklého, ale není to volant, jak ho známe. Slouží k tomu, co v jiných tramvajích ovládáte buď pedály, nebo klikou. Na kolejích s jeho pomocí nezatočíte, slouží k tomu, abyste se rozjel nebo brzdil.“ Pokyny „jedu“ a „brzdím“ jsou napsány německy, protože jde o německou tramvaj. V Česku se takový systém nikdy nepoužíval.
I tuto tramvaj s volantem ovšem vyrobili v pražském ČKD. Cestující ale vozila pouze v Německé demokratické republice – a právě z Německa ji liberečtí nadšenci před časem dovezli. V budoucnu je dokonce v plánu, že přímo do pavilonu povede odbočka tramvajové trati a historické kousky ze sbírky se tak budou moci představit i venku a v pohybu.
Němeček si myslí, že by návštěva muzea mohla děti inspirovat ke studiu technických oborů. „Rodiče si s dětmi mohou říci, že jde o krásný obor a děti mohou jít studovat průmyslovku, která se nachází hned vedle výstaviště a na kterou chodil i Ferdinand Porsche. A stanou se z nich třeba konstruktéři,“ dodává.
Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle zahraničních zpravodajských agentur dodal, že Čína si zahrává s ohněm. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření na podporu Tchaj-wanu za poslední desetiletí.
Ministerstvo školství poslalo kontrolu do Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Vadí mu jeho smlouva na tisk materiálů týkajících se přijímacích zkoušek na střední školy a maturit, informuje iDNES.cz.
Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát.
Sledujeme on-line
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) v Partii na CNN Prima NEWS zopakoval, že ve svém regionu už nechce přijímat další romské uprchlíky z Ukrajiny. Podle něj nejde o žádný rasismus, ale důvodem jsou specifické potřeby, které tito běženci mají. Kraj na to ale nemá zejména personální kapacitu.
Jeden muž zemřel a další utrpěl vážná zranění při nedělním požáru rodinného domu v Kopřivnici na Novojičínsku. Příčinu požáru ještě policisté neznají, s největší pravděpodobností se ale na jeho zavinění nepodílel nikdo cizí. Při dohašování požáru se pak odpoledne zranil i jeden hasič, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.
Dcera bývalého amerického prezidenta Ivanka Trumpová se při pobytu v Krakově a Varšavě setkala s ukrajinskými rodinami v polském exilu, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Ivanka na Twitteru napsala, že je vděčná za poslední dny a za to, že se mohla stát svědkem lásky, síly a odhodlání ukrajinských rodin.
Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.
Policisté z Litoměřicka pátrají po neznámém pachateli, který se vydává za bankéře. Ze svých obětí dokázal vylákat i desítky tisíc korun. Podobným podvodníkům v poslední době naletěli nejen senioři, ale také mladí a vysokoškolsky vzdělaní lidé.
Opičí neštovice se dál šíří západními zeměmi. Nákazu již potvrdily Velká Británie, Německo, Švýcarsko, Španělsko, Švédsko, Itálie, Belgie, Nizozemsko, Francie, USA, Kanada či Austrálie. Jak moc je třeba se tohoto virového onemocnění obávat?
V sobotu odpoledne osobně zavolal šéfovi Realu Madrid Florentinu Pérezovi, aby mu sdělil, že zůstává tam, kde byl posledních několik let. Francouzská fotbalová hvězda Kylian Mbappé navzdory dlouhodobým dohadům o odchodu do Španělska setrvává v ráji jménem Paris Saint-Germain. A bude ještě více hýčkaná než doposud. Její rozhodnutí a velkorysost Pařížanů naráží na těžké nepochopení nejen u veřejnosti, mluví se o ryzím žoldáctví.
Ukrajinské úřady zveřejnily záběry z ruského raketového útoku na kulturní dům ve městě Lozovaja v Charkovské oblasti. Masivní výbuch, který zaznamenaly bezpečnostní kamery, si vyžádal sedm zraněných včetně jednoho dítěte.
Přemýšlíte o tom, že byste kvůli drahému plynu a elektřině přešli na alternativní zdroje vytápění a ohřevu vody? Nabízejí se tepelná čerpadla, fotovoltaika i kotle na tuhá paliva. Odborníci ale radí, aby se lidé plynového kotle zbavovali jen v případě, že dosluhuje. Alternativy jako solární kolektory nebo tepelná čerpadla slouží spíše jako doplněk.
Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
V babyboxu v Českých Budějovicích v neděli někdo odložil novorozeného chlapečka. Dítě bylo zabalené v ručníku a je zdravé. Dostalo jméno Jaromír Jirsa, sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Letos bylo do těchto speciálních schránek v Česku odloženo zatím sedm dětí a celkově od vzniku jejich sítě 238, z toho 130 dívek a 108 chlapců.
O češtině jako noční můře letošních maturit, jsme vám už v týdnu říkali. Ukázalo se, že za nižší úspěšností maturantů při zkouškách z mateřského jazyka stojí nejen pocovidový návrat do škol, ale i náročné testy. Mnoho studentů mělo například problém i s tím pochopit zadání některých otázek.
Opouští českou společnost zájem pomáhat ukrajinským uprchlíkům? Podle exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro CNN Prima NEWS chce 23 % Čechů, aby se utečenci začali na Ukrajinu vracet. Podle sociologa Jana Buriance mají Češi stále chuť lidem ohroženým boji na Ukrajině pomáhat. Zároveň si však jsou vědomi skutečnosti, že Česko není nafukovací.