Češi mohou letos očekávat další propad reálných mezd a s tím spojené snížení životní úrovně. Firmy totiž budou letos přidávat méně, než bude podle očekávání průměrná inflace. Domácnosti přitom v roce 2022 zchudly nejvíce v historii a pokles mezd se zastavil až na deseti procentech. Lidé si tak i letos koupí méně zboží a služeb, než byli zvyklí v minulosti.
V letošním roce musíme počítat s tím, že životní úroveň zaměstnanců klesne. Vyplývá to z dat personálních společností. Firma Hays zaměřující se na nábor specialistů a kvalifikovaných pracovníků odhaduje, že letos porostou mzdy mezi 5 až 10 procenty. Česká národní banka loni v listopadu předpověděla, že letošní průměrná inflace dosáhne 9,1 procenta.
Většina zaměstnanců se i letos bude potýkat s propadem reálných mezd. „Určitě to očekávejme. Veškeré renomované instituce se shodují, že inflace se za celý rok bude pohybovat mezi 9 a 10 procenty. Samozřejmě bude velmi záležet, jaký vývoj budeme sledovat během roku,“ řekl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Podle něj mzdy porostou mnohem méně dynamicky, než odhadují personální firmy. „Záležet bude na odvětví a kvalifikaci. Veškeré predikce, které jsem mohl nastudovat, hovoří o růstu mezi 6 a 7 procenty. Jinými slovy budeme sledovat propad reálných mezd,“ řekl Křeček.
V minulém roce propadly reálné mzdy nejvíce v historii. Klesly totiž o 10,7 procenta, přičemž průměrná inflace byla podle České národní banky 15,1 procenta. O propadu životní úrovně se dá hovořit zejména u zaměstnanců, protože jejich mzdy nereagují na vysokou inflaci. To je rozdíl oproti seniorům, jejichž důchody se pravidelně i mimořádně valorizují právě v závislosti na růstu spotřebních cen.
Lidé omezují svou spotřebu
Letos se očekává, že pokles reálných mezd bude mírnější než v roce 2022. „Opět se prohloubí situace, kdy si lidé budou moci koupit méně zboží a služeb ze svých výplat, než byli zvyklí v minulosti,“ dodal Křeček.
Poslední čísla navíc ukazují, že lidé stále omezují svou spotřebu. I to je způsobené tím, že zaměstnanci chudnou. Zatímco v první polovině loňského roku mohly domácnosti sáhnout do svých úspor, v posledních měsících se reálná spotřeba propadá.
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy na omezení spotřeby reagovali zejména lidé s příjmem ze zaměstnání. Tito pracovníci, a nikoliv třeba příjemci důchodů nebo lidé těžící z pronájmu nemovitostí či akcií, si tudíž reálně pohoršili ještě více než populace jako celek,“ řekl Kovanda.