S naprosto neuvěřitelným tvrzením vyšla ven první žena ve vesmíru a dnes poslankyně ruské Státní dumy za stranu Jednotné Rusko Valentina Těreškovová. Kosmonautka tvrdí, že během jejího letu na oběžné dráze planety Země v roce 1963 hovořila s Bohem. A ten jí měl předpovědět, že v roce 2022 dojde na příchod antikrista, který se má jmenovat „Zelenskyj“. Těreškovová, která je dnes věrnou političkou ruského prezidenta Vladimira Putina, se tak zjevně plně zapojila do propagandy Kremlu, jehož snahou je jakkoliv očernit ukrajinskou hlavu státu Volodymyra Zelenského.
O nynějších slovech Těreškovové informovala ukrajinská novinářka Lydia Nevzorovová prostřednictvím sdílení videa, na němž ruský televizní moderátor vysloužilou kosmonautku cituje. Podle těchto slov měla Těreškovová pronést, že během svého letu na palubě Vostoku 6 v červnu 1963 hovořila ve vesmíru s Bohem.
Ten jí měl sdělit, že „v roce 2022 na Zemi přijde antikrist jménem Zelenskyj“. Jak známo, právě tak se jmenuje současný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Slova Těreškovové se tak zařadila mezi nejneuvěřitelnější hlášky ruské propagandy, které padly od zahájení ruské války na Ukrajině v únoru minulého roku.
Let do vesmíru plný problémů
Svět zná Valentinu Těreškovovou již od roku 1963. Tehdy se totiž do vesmíru dostala coby první žena v historii. Pro Sovětský svaz se jednalo o další velký úspěch na poli dobývání kosmu. O dva roky dříve totiž Sověti vyhráli závod o vůbec prvního člověka ve vesmíru – na oběžnou dráhu se dostal Jurij Gagarin, jeho let trval necelé dvě hodiny.
Těreškovová strávila ve vesmíru času více, její let trval téměř tři dny. Ačkoliv jej Sověti prezentovali jako další mimořádný úspěch, později se ukázalo, že mise byla plná nezdarů a sama kosmonautka měla celou řadu problémů.
Její loď Vostok 6 se potýkala s technickými problémy, které se však podařilo vyřešit. Větším problémem byla přímo Těreškovová. Během letu zvracela, což namísto kritické situaci na orbitu přisuzovala kvalitě jídla. Na palubě zároveň několikrát plakala a prosila velení, aby její mise byla předčasně ukončena. Sověti z ní však dělali hrdinku a v jejích lepších momentech přenášeli let na obrazovky domácností.
Po návratu na Zemi se stala sovětskou legendou a postupně se prosadila i v komunistické straně. Od 70. do konce 80. byla dokonce členkou prezidia Nejvyššího sovětu. Po rozpadu Sovětského svazu zůstala v politice a dnes je v 85ti letech stále poslankyní ruské Státní dumy za Putinovu stranu Jednotné Rusko.