Přírůstky nově nakažených nemocí COVID-19 tento týden lámou denní rekordy, což vede k tomu, že ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) zavádí další velmi přísná opatření, která znovu tvrdě dopadnou na sport, kulturu a gastronomii. Vyloučen není dokonce ani lockdown. Jednotlivá opatření často kritizují představitelé opozice. Jaká řešení by však sami nabídli, pokud by dnes seděli ve vládě? Obecně se shodují, že současný kabinet nezvládá především efektivně testovat a trasovat.
Po čtvrtečním jednání šéfů sněmovních stran s Prymulou a s premiérem Andrejem Babišem (ANO) vyzval Fiala veřejnost ke dvěma týdnům disciplíny a sebezapření. Pro CNN Prima NEWS však upozornil, že stát selhává především v testování a trasování.
„Od nástupu ministra Prymuly jsme ho žádali o transparentnost – aby bylo jasné, za jakých podmínek se budou opatření zpřísňovat a za jakých uvolňovat. Současná opatření se navíc i podle vyjádření epidemiologů ještě neměla šanci projevit. Zatím víme jen to, že nám prudce stoupá počet pozitivních případů v poměru k testovaným, což znamená, že stále absolutně selháváme v testování a trasování. To je základní úkol, který ministerstvo a vláda dosud nezvládly splnit,“ sdělil Fiala.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zdůrazňuje, že je především potřeba se vyhnout lockdownu, který by ohrozil českou ekonomiku. „Nemuseli jsme být v tak špatné situaci, my bychom se tomu snažili zamezit. Nyní už je ale nutné jednat tak, abychom se za každou cenu vyhnuli plošnému uzavření ekonomiky, škol, zkrátka lockdownu,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.
Zavést centrální vedení hygien, radí TOP 09
Opatření by se podle ní měla týkat především zdravotnictví a hygieny. „Obecně definovat úzká hrdla ve zdravotnictví a na ta se soustředit. On-line informace o JIP a kyslíku a tam, kde je úzké hrdlo, posílit. Zavést centrální vedení hygien. Zapojit akademická pracoviště i do analýz. V případě restrikcí jasný parametr, kterým budou sledovat, zda fungují, a zavádět je pouze v nejvíce postižených regionech. Zásadní je co nejšíře udržet ostatní zdravotní péči, aby se nemusela omezovat. Jakékoliv omezeni výdělečné činnosti musí být kompenzováno, proto TOP 09 předložila odškodňovací zákon, aby živnostníci a podnikatelé tuto jistotu měli,“ uvedla.
Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je zase chybou, že se nezavedla opatření, která v srpnu navrhoval ministr zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO). „Od začátku září měla platit opatření, které navrhoval v srpnu ministr Vojtěch, tedy maximálně využít plošné ochrany formou roušek, dále chránit ohrožené skupiny. Bohužel od března doteď nebyla vláda schopna realizovat funkční systém testováni a trasování. Z terénu mám informace, že se stále v mnoha lokalitách čeká na testováni pět až sedm dnů a trasování už hygienické stanice prakticky vzdaly. Tedy tady vláda stále selhává, zde opakovaně říkáme, že testovat a trasovat se musí do 24 hodin,“ sdělil bývalý ministr zemědělství CNN Prima NEWS.
O selhání současného vedení státu mluví za Piráty také předseda jejich poslaneckého klubu Jakub Michálek. „Před druhou vlnou jsme varovali v dubnu a červnu, pan premiér to zlehčoval a hrál si na mistra světa omeleta. V polovině září jsme to opět urgovali. Teď řešíme zbytečně zhoršenou situaci,“ řekl CNN Prima NEWS. Piráti rovněž přišli s návrhem vlastních opatření.