Prymula o ptačí chřipce
Ptačí chřipka je časovaná bomba. Na rozdíl od té klasické má vysokou smrtnost v řádu desítek procent. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog Roman Prymula. Pokud by se tento virus spojil s lidskou chřipkou, vznikla by podle něj nemoc mnohem nebezpečnější než covid.
Ptačí chřipka je respirační onemocnění, které se podle Prymuly šíří obrovskou rychlostí. „To, čeho se nejvíce bojíme, je, že by se ta ptačí chřipka nějak spojila s lidskou chřipkou. Pokud by došlo k propojení jejich parametrů, vznikl by virus, který by se šířil jako lidská chřipka, to znamená velmi rychlý mezilidský přenos, a zároveň by měl smrtnost chřipky ptačí,“ řekl Prymula. Takový patogen by podle něj decimoval populaci mnohem více než covid.
ČTĚTE TAKÉ: Klíšťová encefalitida začíná nenápadně, varuje lékařka. Případů přibývá, na co dát pozor?
Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu oznámila, že v důsledku nákazy ptačí chřipkou zemřel před třemi týdny člověk v Mexiku. Mělo se jednat o první laboratorně potvrzený případ infekce chřipkovým virem A(H5N1) u člověka. Podle Prymuly však k podobným přenosům došlo již v minulosti a nejedná se o jediný případ. „Stává se to třeba ošetřovatelům v zoologických zahradách, když krmí zvířata infikovanou drůbeží,“ vysvětlil epidemiolog.
Nebezpečí, které ptačí chřipka představuje, je podle Prymuly všeobecně známé a odborníci i úřady dělají vše pro to, aby k přenosům nedocházelo. „Proto dochází k hubení obrovských chovů nakažené drůbeže. Cílem je zabránit vzniku mutace, která by se mohla přenést na lidskou populaci,“ dodal Prymula.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Na „horečku lámající kosti“ není účinná léčba. Přenašeč se může usadit i v ČR, varují experti