Tim Lister ze CNN: V Česku rozjíždíme náš největší partnerský projekt v Evropě

Budeme lidem vyprávět příběhy, říká někdejší viceprezident CNN a zpravodaj z Blízkého východu Tim Lister. V rozhovoru prozrazuje, jak bude vypadat zpravodajská platforma CNN Prima NEWS, kterou během posledního roku pomáhal v České republice rozjíždět. Kromě toho vypráví o své práci v Afghánistánu, koronavirové krizi i budoucnosti médií.

Jak moc zasáhla CNN koronavirová krize?
Stejně jako pro většinu lidí, i pro CNN jde o těžké období. Je to náročné jak fyzicky, tak psychicky. Všechny kanceláře zely poslední týdny prázdnotou, ale televize je zrovna takové zaměstnání, kde musí být všichni na jednom místě, aby mohli efektivně pracovat. Koordinovat se po internetu je složité, i pro reportéry bylo těžší něco natočit. Přitom po zprávách byla obrovská poptávka. Takže to byl takový neuvěřitelný mix – na jedné straně máte spoustu překážek, které vám brání vykonávat vaši práci jak jste zvyklí, na druhou stranu máte obrovskou potřebu informovat a šířit nejnovější zprávy. Chcete podávat zpravodajství ze všech míst na světě a maximálně přesné. Například bylo těžké zjistit, co přesně se děje v Číně. Já jsem třeba dělal zpravodajství z 11. září 2001 a tohle bylo možná ještě těžší.

Události 11. září jsou jedním z témat v kampani CNN. Co jste ten den dělal?
Nikdy na ten den nezapomenu. Byl jsem v režii a bylo to naprosto neskutečné. Každých patnáct minut přišly nové zprávy, že letadlo narazilo do Pentagonu, další v Pensylvánii. Měli jsme první živý vstup a náš reportér Garrick Utley stál poměrně blízko od místa, kde se to stalo. Všude kolem něj poletoval popílek, který vydržel ve vzduchu celý den. Byl to šokující záběr a pohled. Potom jsem se přesunul do Afghánistánu do míst, kde působila Al-Káida. Takže jsem to zažil z obou stran, jak v USA, tak v Afghánistánu. Bylo to něco naprosto výjimečného.

Je nesmírně zajímavé sledovat, jak se všechno děje přímo před vašima očima a vy se potom snažíte předat informace dál.

Jaké jste měl pocity, když jste po útocích 11. září mířil do Afghánistánu?
Hrozně jsem se na to těšil.

Neměl jste strach?
Ani ne. Když přejíždíte hranici z Pákistánu do Afghánistánu, je to úžasný pocit. Hnala mě dopředu obrovská touha, že budu u toho. Člověk si ale samozřejmě musí dát pozor a nedělat hlouposti. Je nesmírně zajímavé sledovat, jak se všechno děje přímo před vašima očima a vy se potom snažíte předat informace dál. Byl jsem také i v Iráku, odkud například CNN podává zpravodajství o jezídech. Na základě toho, že jsme o nich vysílali, začaly západní vlády jednat. To je ta naše zodpovědnost. Musíme na těch místech být, i když to s sebou nese nějaké riziko. Doufáme, že když se to objeví na CNN, tak se něco změní.

CNN bude v červnu slavit 40 let od počátku vysílání. Za tu dobu informovala o všech důležitých milnících v dějinách. Bude koronavirus jedním z nich?
Rozhodně ano. Určitě je to jeden z velkých milníků. Koronavirus změní způsob, jakým o věcech přemýšlíme. Uvidíme, jaké budou ekonomické dopady a jak dlouho budou změny trvat, ale podle mě budou dost výrazné. Tahle krize je navíc odlišná od všech ostatních. Bylo to takové plíživé. Předešlé události na nás dopadly najednou, invaze do Iráku, pád Berlínské zdi. Tuhle krizi nelze definovat na základě jedné události.

V čem bude CNN Prima NEWS jiná než ostatní česká média?
Vysílání bude lidi bavit. Jde nám o to, abychom byli dynamičtí a zajímaví, zároveň půjdeme do hloubky. Budeme mít rozmanitý program, budeme zábavní, ale budeme dělat i investigativní novinařinu, vysílat mezinárodní zprávy. Když se podíváte na naše nové studio, je velmi atraktivní. Budeme dodržovat hodnoty a standardy celé CNN, která zaručuje neutralitu, přesnost, spolehlivost a důvěryhodnost. Chceme vyprávět příběhy jednotlivců, nebýt povrchní. Budeme televize pro lidi. Tak to dělají kolegové v CNN i mí bývalí kolegové v BBC.

Rozjížděl jste stanice CNN ve Švédsku a Albánii, teď jste u nás v České republice. Jaké jsou rozdíly?
Obrovské. Byly to úplně jiné trhy, různí klienti. V Albánii jsme pobočku CNN vytvářeli úplně z ničeho. Neměli jsme žádné zaměstnance, na trhu do té doby nebyly úplně kvalitní televizní kanály. Museli jsme najít spoustu novinářů, což znamená absolvovat hodně, hodně pohovorů. Ale musím říct, že se nám podařilo dát dokupy slušný tým. Švédsko bylo úplně jiné. Jednalo se o web Expressen, který chtěl vlastní televizní stanici. Nejprve jsme začali vysílat jako on-line televize a poté spustili kabelovou televizi. Kdežto tady v České republice jde o fungující silnou mediální skupinu, která dost výrazně rozšiřuje své vysílání. Prima dříve měla několik pořadů a jedny velké zprávy, CNN Prima NEWS bude vysílat osmnáct hodin denně. V tom je výzva, která mě baví.

CNN i CNN Prima NEWS musejí zůstat spolehlivé a důvěryhodné

Budete dohlížet na vysílání CNN Prima NEWS i po spuštění?
Jsem členem redakční rady, která dohlíží na to, jak si televize vede a kam se rozvíjí. Budu sledovat i nadále, jak vysílání vypadá. CNN Prima NEWS je jeden z našich největších projektů v této části světa. Máme podobně velké projekty v Asii, ale v Evropě je to náš největší projekt.

Ve světě i v Česku se hodně mluví o fake news a dezinformacích. Bojuje se proti nim dostatečně?
Fake news jsou teď všude. Lidé využívají sociální sítě pro rozšiřování různých konspiračních teorií. Některé technologické společnosti se proti tomu snaží bojovat. Musíme se nad to povznést. CNN i CNN Prima NEWS musejí zůstat spolehlivé a důvěryhodné. To nás odliší od toho šumu sociálních sítí.

Je právě tohle role tradičních médií oproti všem sociálním sítím a alternativním platformám?
Přesně tak. Velmi důležitá role mainstreamových médií jako CNN nebo The New York Times je v tom, že mají peníze, své zdroje a mají zodpovědnost jít do hloubky některých témat. Naše role je posvítit si do temných koutů, kde se to všem lidem nemusí úplně líbit. Říká se, že světlo je nejlepší dezinfekce. Proto se občas novináři stávají cílem útoků některých vlád, kterým se nelíbí, co se o nich píše.

Svoboda novinářů se podle organizace Reportéři bez hranic zhoršuje dlouhodobě. Vnímáte to tak?
Žurnalistika není úplně všude bezpečná profese, například v Egyptě nebo v Turecku novináři často končí ve vězení jen za to, co říkají. Tamní vlády mají úplně jinou představu o tom, co to znamená být svobodným novinářem. Dříve také platilo takové pravidlo, že když jste byli novinářem v nějaké zóně, ve které probíhá konflikt, tak vás většinou nechali být a mohli jste tam pracovat. Teď už tomu tak není. Někde jsou novináři naopak hlavním cílem. Je to pro ně těžká doba.

Nemyslím si, že by se situace ve Španělsku blížila apokalypse

Když se vrátíme ke koronavirové krizi, její velkou část jste strávil doma ve Španělsku. Jak jste to tam prožíval?
Bylo to zvláštní. Všichni, včetně mě, žili v izolaci. Byly to takové čtyři týdny na samotce. Chodil jsem jen do obchodu, abych si koupil jídlo. Žiji v malé vesnici, kde je jen jeden obchod, ale je tam spousta barů a restaurací. Všechny byly zavřené, což bylo smutné o to víc, že Španělé jsou takoví veselí, rádi se chodí ven bavit a jsou hluční. Najednou bylo všude ticho. Ale přišlo mi, že lidé pořád drží spolu. Každý večer v osm hodin tleskali zdravotníkům v první linii, což jste dělali i vy v Česku, pokud vím.

Jak celou tu situaci ve Španělsku zvládli? Odsud dění v Itálii nebo právě ve Španělsku vypadalo jako apokalypsa.
Nemyslím si, že se to blížilo apokalypse. Byly chvíle, kdy byl zdravotnický systém pod velkým tlakem, docházela lůžka na JIP. Měli jsme stejný problém jako Švédsko nebo Velká Británie, když byly zasaženy domovy důchodců. Jakmile se tam koronavirus dostane, rychle se šíří. Problém ve Španělsku byl, že opatření byla zavedena pozdě, virus už byl rozšířený. Ale vláda se podle mě snaží dělat, co může.

Jak se vám takhle na dálku dařilo rozjíždět CNN v Česku?
Posílali mi do Španělska natočené pořady, já jsem se na ně díval a poté odpovídal s návrhy, co by se dalo změnit. Bavili jsme se po Skypu, jak zorganizovat redakci, pořád jsme udržovali konverzaci. Ale není to stejné, jako být na místě a bavit se s lidmi z očí do očí. Jsem rád, že u rozjezdu už můžu být osobně v Praze.

Tim Lister

Pracoval jako redaktor televizních stanic BBC i CNN. Během své novinářské kariéry byl reportérem z Blízkého východu. Působil v Afghánistánu a Pákistánu, točil reportáže v Sýrii i na Ukrajině. Je spoluautorem knihy Agent Storm: Můj život v Al-Káidě a CIA. Rozjížděl stanici BBC World, v letech 1998-2002 řídil tuto zpravodajskou stanici. Pomáhal ke spuštění stanic CNN v Albánii a ve Švédsku a letos ke startu kanálu CNN Prima NEWS v České republice.

Tagy: