CNN Prima News tlumočník

tlumočník

Výpis příspěvků ke štítku „tlumočník“

Tragický potrat na Bulovce: Šéf Svazu pacientů vypíchl hlavní chyby, nemocnice se brání

Během protestů za lepší platy se zaměstnanci Fakultní nemocnice Bulovka stavěli na barikády, ale jinak nejsou podle ředitele Svazu pacientů ČR Luboše Olejára schopni sehnat ani tlumočníka pro pacientku z ciziny. Olejár to prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS v souvislosti s tragickým omylem v pražské nemocnici, jehož následkem došlo k potratu u zdravé ženy. Absence překladatele je podle něj neomluvitelná. Vedení zdravotnického zařízení zkritizoval také za nedostatečně viditelnou omluvu ve veřejném prostoru. Zástupci nemocnice v reakci pro CNN Prima NEWS sdělili, že aktéry incidentu postavili mimo službu.

Drama ve švýcarském vlaku: Íránec držel cestující jako rukojmí, ohrožoval je nožem a sekerou

Smrtí pachatele skončilo čtvrteční drama, při němž muž ozbrojený sekerou a nožem ve vlaku ve Švýcarsku zajal 14 cestujících a strojvůdce a téměř čtyři hodiny je držel jako rukojmí. S odvoláním na policii o tom v pátek informovala agentura DPA, podle níž byl dvaatřicetiletý pachatel íránským žadatelem o azyl. Motiv jeho činu zatím není známý.

Čech s pistolí a kuší přepadl restauraci v Římě, došlo i na střelbu. Vyslechnout ho nelze

Muže z České republiky, který se ve čtvrtek pokusil přepadnout restauraci na druhém největším římském nádraží Tiburtina, nebylo možné dosud vyslechnout. Italským úřadům se totiž nepodařilo sehnat tlumočníka do češtiny, píše v sobotu deník La Repubblica. Postarší muž, který je podle tisku bez domova, tak zůstává ve vazbě, protože se úřady domnívají, že může být nebezpečný.

Čtyřletý Denys z Ukrajiny trpí dětskou mozkovou obrnou a hluchotou. Rodina prosí o pomoc

Čtyřletému Denysovi z Ukrajiny nedávali lékaři po porodu šanci na přežití. Kvůli krvácení do mozku trpí dětskou mozkovou obrnou. Aby toho nebylo málo, chlapec má ještě zrakové a sluchové obtíže. Kvůli válce se rodina přesunula do České republiky, kde se Denysovi daří dobře. Potřebuje ale neustálou péči ve specializovaném stacionáři, který je však finančně velmi nákladný. Rodina proto založila sbírku, z jejíchž prostředků by mohla pobyt ve stacionáři financovat.

Překládat neslyšícím Ukrajincům do znakového jazyka je velmi náročné, říká tlumočnice

V Česku je nedostatek tlumočníků do znakových jazyků, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sociální pracovnice Kristýna Voříšková, která se tlumočnictvím zabývá už řadu let. Zmiňuje také, jak tuto práci ovlivnil COVID-19 a následně i válečný konflikt, kvůli kterému se musela naučit překládat ve znakovém jazyce ukrajinským uprchlíkům. V pátek 23. září si připomínáme Mezinárodní den znakových jazyků.

Nejen angličtina, Stanjuru trápí i počty. Jak odpověděl na snadnou otázku z matematiky?

Pět členů vlády Petra Fialy má prý potíže domluvit se anglicky a pro svá pracovní jednání na mezinárodní úrovni hodlá využívat tlumočníka. Patří mezi ně také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Jenže angličtina není jediný handicap, který nového šéfa státní kasy tíží. Podívejte se, jak ve vysílání CNN Prima NEWS odpověděl na poměrně snadné matematické zadání.

Pomohli nám. Zabíjení tlumočníků Talibánem bych si na svědomí nevzala, má jasno Kovářová

Někteří spolupracovníci Armády České republiky jsou nadále v Afghánistánu. Podle poslankyně Věry Kovářové (STAN) by Česko mělo těmto rodinám pomoci a přijmout je. V zemi jim totiž podle ní hrozí od hnutí Tálibán nebezpečí. „Pokud někdo armádě pomáhá a pak mu hrozí, že přijde o život, tak to bych si jako žena na svědomí nevzala,“ uvedla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Česko už ale podle vlády další evakuační lety do Kábulu neplánuje.

V Afghánistánu máme ještě čtyři tlumočníky. Prosí o záchranu svých dětí, říká Pašková

V Afghánistánu zůstali čtyři tlumočníci s rodinami a dva Čechoafghánci, kteří v Česku mají trvalý pobyt. V pořadu Interview televize CNN Prima NEWS to řekla předsedkyně spolku Vlčí Máky Miroslava Pašková, která je s nimi v kontaktu. Podle ní s těmito lidmi ministerstvo zahraničí nekomunikuje a je možné, že se ze země ani nedostanou. Mají velký strach a prosí, ať je Česko zachrání, nebo alespoň jejich děti.

Sloužíte nevěřícím křižákům, stálo v rozsudku. Tálibánci popravují i příbuzné tlumočníků

Tálibán v Afghánistánu pokračuje v sérii poprav svých odpůrců. Poté, co se ujali vlády nad poničenou zemí sice radikálové slibovali, že se budou chovat umírněněji než v předešlých letech, jejich činy však zatím dokládají opak. Po převzetí moci zavraždili tálibánští bojovníci podle zahraničních pozorovatelů desítky lidí. Mezi mrtvými je mimo jiné i bratr jednoho z tlumočníků či novinář agentury Reuters.