reklama
CNN Prima News tlumočník

tlumočník

Výpis příspěvků ke štítku „tlumočník“

Děsivé video z Afghánistánu: Zavěsil Tálibán pod vrtulník oběšeného člověka?

1. září 2021 22:35
Aktualizováno

Na sociálních sítích se objevily záběry natočené v Afghánistánu, na nichž je vidět ve vzduchu helikoptéra, pod níž je zavěšeno lidské tělo. Zatím není jasné, zda šlo o brutální popravu v režii radikálního hnutí Tálibán, nebo jestli byla tato osoba naživu. Například podle agentury Reuters je pravděpodobnější spíš druhá možnost.

Pomohli nám. Zabíjení tlumočníků Talibánem bych si na svědomí nevzala, má jasno Kovářová

25. srpna 2021 22:41

Někteří spolupracovníci Armády České republiky jsou nadále v Afghánistánu. Podle poslankyně Věry Kovářové (STAN) by Česko mělo těmto rodinám pomoci a přijmout je. V zemi jim totiž podle ní hrozí od hnutí Tálibán nebezpečí. „Pokud někdo armádě pomáhá a pak mu hrozí, že přijde o život, tak to bych si jako žena na svědomí nevzala,“ uvedla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Česko už ale podle vlády další evakuační lety do Kábulu neplánuje.

V Afghánistánu máme ještě čtyři tlumočníky. Prosí o záchranu svých dětí, říká Pašková

25. srpna 2021 20:31

V Afghánistánu zůstali čtyři tlumočníci s rodinami a dva Čechoafghánci, kteří v Česku mají trvalý pobyt. V pořadu Interview televize CNN Prima NEWS to řekla předsedkyně spolku Vlčí Máky Miroslava Pašková, která je s nimi v kontaktu. Podle ní s těmito lidmi ministerstvo zahraničí nekomunikuje a je možné, že se ze země ani nedostanou. Mají velký strach a prosí, ať je Česko zachrání, nebo alespoň jejich děti.

Sloužíte nevěřícím křižákům, stálo v rozsudku. Tálibánci popravují i příbuzné tlumočníků

25. srpna 2021 12:58

Tálibán v Afghánistánu pokračuje v sérii poprav svých odpůrců. Poté, co se ujali vlády nad poničenou zemí sice radikálové slibovali, že se budou chovat umírněněji než v předešlých letech, jejich činy však zatím dokládají opak. Po převzetí moci zavraždili tálibánští bojovníci podle zahraničních pozorovatelů desítky lidí. Mezi mrtvými je mimo jiné i bratr jednoho z tlumočníků či novinář agentury Reuters.

Experti: Můžeme si dovolit přijmout část Afghánců. Chtějí v Česku žít, mají tu přátele

16. srpna 2021 23:05

Chtějí afghánští tlumočníci zůstat po evakuaci z Kábulu v Česku a integrovat se do společnosti, nebo bude naše země jen přechodnou stanicí na cestě například do USA? V pořadu 360° na CNN Prima NEWS o tom debatovali experti Matyáš Zrno, Lumír Němec a Petr Pelikán. Zatímco Němec si myslí, že Afghánci v Česku zůstanou, podle Zrna zamíří do USA. Podle Pelikána se tak Češi dostanou do role pašeráků lidí.

Veterán z Afghánistánu: Na lidi v zemi jsme se vykašlali. Letadlo bylo poloprázdné

16. srpna 2021 15:57

Situace v Afghánistánu je kritická. V zemi jsou nadále desítky spolupracovníků, na které se česká vláda vykašlala. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl bývalý náčelník Speciálního oddělení Útvaru speciálních operací Vojenské policie Lumír Němec. „Většina lidí, se kterými jsme v kontaktu, se ukrývá,“ uvedl s tím, že mu připadá smutné, že se do Česka z Afghánistánu vracelo poloprázdné letadlo.

Msta Tálibánu začíná: Zmizelý tlumočník byl propuštěn, je ale zbitý a na útěku

16. srpna 2021 12:05

Islamistické hnutí Tálibán podle spolku Vlčí máky unesl jednoho z tlumočníků, který v minulosti pracoval pro českou armádu. Spolek, který stojí za iniciativou Zachraňme tlumočníky, to uvedl na svém Facebooku. Informaci mu sdělil bratr tlumočníka. Další ze spolupracovníků české armády se podle spolku s rodinami skrývají. Do evakuačního letu naopak ministerstvo obrany pozvalo další dva z někdejších tlumočníků, kteří v něm původně nebyli.

Zoufalý tlumočník: Tálibán nás kvůli práci pro Česko zabije. Na seznamu pro evakuaci chybí

15. srpna 2021 19:45

Jsme pro Tálibán terčem číslo jedna a bojíme se, že nás zabijí, popsal redakci CNN Prima NEWS jeden z afghánských tlumočníků, který s českou armádou spolupracoval přibližně devět let. Od českých úřadů mu prý přišlo vyjádření, že není na seznamu pro evakuaci. S rodinou se tak skrývá v ulicích hlavního města Kábulu.

První Češi se vrátili z Afghánistánu domů. Záchranná akce pokračuje, ujistil Kulhánek

15. srpna 2021 09:57

Na letišti v pražských Kbelích přistálo v pondělí ráno první české vojenské letadlo, které z Afghánistánu přivezlo 46 Čechů a jejich spolupracovníků s rodinami. K evakuaci diplomatů přistoupila Česká republika poté, co se v Afghánistánu rapidně zhoršila situace a islamistické hnutí Tálibán prakticky ovládlo celou zemi včetně Kábulu. Podle nedělního vyjádření ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) bude záchranná akce pokračovat.

Ženám a dětem hrozí v Afghánistánu smrt, řekl Kulhánek. Česko evakuuje i tlumočníky

14. srpna 2021 22:03

Česká republika z Afghánistánu evakuuje kromě českých diplomatů i místní síly, které na kábulském velvyslanectví pracovaly, a to včetně jejich rodin. Česko přemístí i tlumočníky pomáhající české armádě, kteří o to požádali. Evakuační lety se uskuteční v nejbližších dnech. Informovala o tom vláda po jednání Bezpečnostní rady státu. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) uvedl, že ženám a malým dětem našich spolupracovníků hrozí smrt a mučení, což stát nemůže připustit.

reklama