V Česku nebude skoro žádná úroda ovoce, mráz vše zničil
V Česku nebude takřka žádná úroda ovoce, protože dubnové mrazy poškodily většinu stromů v sadech. V Čechách mrazy podle CNN Prima NEWS zničily veškerou úrodu. Na Moravě asi polovinu, ale situace se tam může ještě zhoršit. Podle prvních odhadů přesahuje výše škody miliardu korun.
Katastrofa. Tak jedním slovem reagují ovocnáři. Jedním z nich je Pavel Kašpárek, který za třicet let podobnou situaci nepamatuje. „Celý rok běháte a staráte se o něco, co vám najednou během jedné noci zmizí nenávratně pryč. Ani jsem nečekal, že něco takového je možné. Ta škoda je stoprocentní a to na všech ovocných druzích,“ řekl hlavní agronom společnosti SAD Kašpárek.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bleskové záplavy v Dubaji byly vidět až z vesmíru. Snímky potopy pořídila družice NASA
Třídička třešní v jednom ze sadů dokáže v sezóně zpracovat zhruba 20 tun ovoce denně. Letos ale zůstane vypnutá. A jinak tomu není ani v dalších sadech. „Po 31 letech historie firmy, stoprocentní mrazové poškození, nepamatujeme to. Na tržbách to je asi 300 milionů,“ sdělil majitel firmy Bohemia Apple Robert Vyšata.
Zamrzlé rybníky na konci dubna a prvomájový průvod ve sněhu aneb Je letos počasí výjimečné?
Mráz až minus 14 stupňů, sníh a rybníky pokryté ledem, to byl 22. duben v roce 1938. Zima se nechtěla vzdát vlády, ovšem sněžení v dubnu a květnu nebylo nikdy neobvyklé, to jen lidé na jarní vločky pokaždé reagují s novým údivem. „Na Českomoravské vysočině zamrzly i rybníky,“ uvádí se v novinové zprávě z 23. dubna 1938. „Zatímco v jiných letech jsme se již připravovali na koupání, musíme letos stále ještě spokojiti – se zimníkem,“ postěžoval si autor. Sněžilo v Chebu, Čáslavi, Českých Budějovicích, Hradci Králové, ale i na italské Riviéře.
Ministerstvo zemědělství plánuje pro ovocnáře finanční pomoc. „Nenecháme padnout české ovocnáře. Chceme, aby nám zůstalo nejen české ovoce, ale i ovocné sady, které patří do krajiny pro příští generace. Ty škody jsou katastrofální, taková katastrofa tady nebyla už 100 let. Připravujeme aktivaci mimořádného programu pro řešení krizí,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Pomoc se má pohybovat ve výši 70 až 100 milionů korun, přesné číslo ale resort zatím nesdělil. „Nebude to jen tato pomoc, samozřejmě je to jenom začátek. Byli bychom rádi, kdyby to nebyla jen aktivace krizového balíčku. Ty malé rodinné farmy budou potřebovat podpořit spíše pomocí provozních úvěrů, aby to nějak přežily,“ řekl předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
Jestli se letos v obchodech dočkáme alespoň nějakých českých jablek, není zatím jisté, rozhodne o tom až počasí na Moravě v následujících dnech. „V noci a v pátek ráno očekáváme teploty vzduchu většinou od +1 do –3 °C, v údolích mohou teploty klesnout i na –4 °C, přičemž o něco tepleji bude na Moravě, kde bude kolem nuly,“ popsal meteorolog František Šopko.
V následujících dnech by pak teploty měly výrazně vzrůst. „Ještě se vyskytnou přízemní mrazy v sobotu, ale postupně se oteplí. V dalších dnech půjdeme do opačného extrému, a to do teplot kolem 24 stupňů,“ dodal Šopko.