reklama

To nejhorší ohledně cen potravin máme za sebou, říká ekonom Bartoň

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se česká ekonomika měla po koronavirové pandemii rychle nastartovat. V pořadu K Věci na CNN Prima NEWS to řekl hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň. Podle něj už byly ceny potravin v Česku na samotném vrcholu.

reklama

„Co se týče potravin, to nejhorší máme za sebou. Smíchal se dohromady koronavirus s klasickým jarním zdražování,“ uvedl Petr Bartoň a dodal, že ovoce nedosáhlo cen z předminulého roku. Co se týče zeleniny, ta je prý levnější než loni. Největším problémem u potravin byla v poslední době logistika, ta se podle ekonoma ale výrazně zlepší.

Kupovat jen domácí potraviny je nebezpečné

Během debaty došlo také na vládní výzvu, aby lidé kupovali zejména tuzemské potraviny a pomohli tím tak k nastartování ekonomiky. Bartoň tvrdí, že tento apel na občany je spíše nebezpečný. „Volání po domácí spotřebě způsobilo například světovou ekonomickou krizi ve 30. letech. Žádný pád newyorské burzy,“ vysvětlil. „Po pandemii zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se česká ekonomika měla znovu nastartovat, protože ani nevíme, jak moc spí,“ dodal.

K tématu

Podle ekonoma veškeré vládní výzvy týkající se ekonomiky málokdy fungují, protože lidé se v těchto případech rozhodují zejména podle obsahu peněženky. „Vláda by si u lidí měla získat důvěru v její kroky a peníze vynakládat spolehlivě a podle plánu, ne náhodně,“ okomentoval současné počínání kabinetu premiéra Andreje Babiše Bartoň.

Jak se bude vyvíjet česká ekonomika

S šéfem hnutí ANO ale člen společnosti Natland souhlasí v otázce výhodnosti fondu obnovy evropské ekonomiky, podle kterého by za současných podmínek měla Česká republika dostat 520 miliard korun. Prý pro naši zemi není výhodný. „Momentální kritéria nerozdělují peníze podle postižení koronavirem, ale spíše potírají dlouhodobé problémy evropského jihu,“ vysvětlil Bartoň, podle kterého by tedy čeští zástupci měli během jednání v Evropské unii víc prosazovat kritéria týkající se dopadu vlivu pandemie na státní ekonomiku.

Na závěr Bartoň odhadl, jak se česká ekonomika bude vyvíjet. „Málokdo pochybuje, že bychom nepropadli o více než 10 procent. O to těžší bude návrat, protože i kdybychom příští rok o stejná procenta rostli, tak se nedostaneme na stejnou úroveň. Základ pro případný růst bude totiž nižší,“ uvedl ekonom.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Sestry z Moskvy ubily otce, když spal. Místo vraždy je mají vyšetřovat jako oběti
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Kampaň za miliony obnoví důvěru, tvrdí Havlíčkův úřad. Bábek: Stačí změnit komunikaci
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama