Když vicepremiér Jan Hamáček v polovině dubna přišel s nápadem, že by zájemci z řad nezaměstnaných mohli jít v sezóně pracovat do zemědělství, zřejmě vůbec netušil, co tím spustí. Známý komunistický poslanec Zdeněk Ondráček totiž zareagoval v podstatě ihned: „Pošlete na pole studenty, mnohým z nich by práce prospěla,“ navrhoval. Ani tím ovšem ponižování benevolentních deseti milionů neskončilo.
„Já navrhl povolat studenty nižších ročníků VŠ. To prý ale naráží na nemožnost jim to nařídit, respektive ta možnost tu je jen ve stavu nouze a ten má končit už 30. dubna. ODS a celé pravicová opozice další prodloužení už odmítají. Co tedy budeme na podzim sklízet, je stále ve hvězdách,“ napsal Zdeněk Ondráček, poslanec a někdejší člen Pohotovostního útvaru VB, na svůj Facebook.
To je samozřejmě výborný a promyšlený nápad. Jak všichni dobře víme, na poli se pěstují například okopaniny, a s kopáním má Ondráček ještě z Palachova týdne v roce 1989 bohaté zkušenosti. Takže je to odborník na slovo vzatý. Poslanec navíc připomíná, že on sám zvládal při škole brigádu. To by mu zcela jistě potvrdila i Univerzita Palackého v Olomouci, na níž během brigádničení opisoval svou disertační práci.
Cesty do světa sobectví
Ono to ale dost možná neskončí tím, že nás politici po letech v duchu hesla „povaleči z čítáren do polí a továren“ zase začínají posílat na pole. Staré pořádky totiž čím dál častěji připomíná i styl jejich chování a komunikace.
Vezměte si například partičku kolem prezidenta Miloše Zemana. Jeho poradce Martin Nejedlý zásadně nerespektuje pravidla karantény, místo sezení doma se po městě vozí svým černým terénním mercedesem. Když už má nasazenou roušku, tak zásadně na čele (takzvaný model čelovka). To kancléř Vratislav Mynář se alespoň na rozdíl od něj drží doma, respektive ve své hospodě v legendárních Osvětimanech, kde si v době nouzového stavu pořádá zabijačky. „To byla normálně zabijačka nutná, nedělalo se žádný hogo fogo, jenom se rychle zabilo prase, rozbouralo se na maso, rychle se to ukončilo,“ vysvětloval spěšně kancléř pro Blesk Zprávy s tím, že čuník neměl co žrát, a tak by stejně pošel. Tak hlavně, že nešlo o žádné hogo fogo. Zřejmě nejlépe celou kauzu shrnul v titulku již zmiňovaného online deníku sám prezident Miloš Zeman. „To prase bylo hladové,“ bránil Mynáře.
Český člověk je mimo jiné známý svým nekonečným smyslem pro humor. I historie opakovaně potvrdila, že jsme schopní otočit ve vtip téměř vše. Občas už je toho ale vážně moc a jednoho skoro uráží, kdo a jakým způsobem nám to tu vládne. Ponižování je jedna věc, a někdo to má dokonce rád, ale nic by se nemělo přehánět. Musím souhlasit s hradním mluvčím Jiřím Ovčáčkem, který se pozastavil nad tím, že dnes lidé řeší samé malichernosti – třeba, že kvůli koronaviru nemohou cestovat. „Přitom už vycestovali. Do světa sobectví,“ rozjímá mluvčí hradní suity.
Tak požehnanou neděli, přátelé!