Sucho a nedostatek vody patří mezi jeden z nejpalčivějších problémů. Někteří poslanci už loni problém pojali „po svém“ a spustili závody v tom, kdo ochrání vodu Ústavou. Přidal se i ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), který právě finišuje vlastní předlohu.
Finální podoba ústavního zákona o ochraně vody a vodních zdrojů se právě ladí na ministerstvu zemědělství. Podle informací CNN Prima NEWS by měla být hotová do prázdnin.
Současná verze předlohy, kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici, například zakotvuje povinnost pro každého chránit přírodní prostředí, přírodu, krajinu a krajinný ráz.
„Nikdo nesmí ohrožovat vodní zdroje škodlivými zásahy do životního prostředí. Dojde-li k takovému zásahu, ten, kdo jej způsobil, je povinen odstranit nebo alespoň zmírnit jeho škodlivé následky,“ stojí v prvním článku.
Návrh také zakotvuje právo každého člověka na přístup k pitné vodě v místě svého trvalého bydliště. Předloha stanovuje, že ochrana vodních zdrojů sloužících k hromadnému zásobování obyvatel pitnou vodou je „výsostným veřejným zájmem“.
Voda je víc než štěrkopísek
„Nadřazujeme zájem pitné vody nad všechno ostatní,“ komentoval Toman. Nyní probíhají jednání s poslaneckými kluby, předloha by tak mohla ještě doznat drobných změn.
Na otázku CNN Prima NEWS, co zákon fakticky změní, Toman odpověděl, že předloha bude částečně deklaratorní. „Ale když se bude rozhodovat, jestli někde bude těžba štěrkopísku, nebo jestli tam budou vodní zdroje, tak pitná voda bude mít jednoznačně přednost,“ uvedl Toman.
Ministr zemědělství není sám, kdo chce vodu chránit Ústavou. Ve Sněmovně už téměř rok leží další tři návrhy. Jeden od komunistů, druhý napsali lidovci a třetí Starostové a nezávislí.
Lidovci navrhují Ústavu změnit pouze přidáním pěti slov. Do článku 7, který uvádí, že „stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství“, by chtěli doplnit, že stát kromě toho dbá zejména o ochranu vodních zdrojů a půdy.
Návrh KSČM by znamenal zestátnění
KSČM zase navrhuje, aby bylo v Ústavě napsáno: „Voda, jakož i ostatní přírodní zdroje a přírodní bohatství, je ve vlastnictví České republiky. ČR chrání a zvelebuje přírodní zdroje a bohatství a je povinna zajistit ochranu a šetrné využívání vody jako základní životní potřeby i ostatních přírodních zdrojů a přírodního bohatství ve prospěch svých občanů a následujících generací.“
První věta, která říká, že by voda a ostatní přírodní zdroje a přírodní bohatství měly být ve vlastnictví České republiky, by však v praxi znamenalo zestátňování.
Starostové a nezávislí by chtěli do Listiny základních práv a svobod napsat, že každý má právo na pitnou vodu a že vodní zdroje jsou statkem veřejného užívání a jsou ve správě státu. „Zdroje pitné vody mají být využity prioritně a udržitelným způsobem k zásobování pitnou vodou ke spotřebě. Zásobování pitnou vodou zajišťují obce na neziskovém základě,“ stojí v návrhu.
Náš návrh je lepší, tvrdí lidovec Bartošek
Vláda už loni v létě dala ke všem třem předlohám nesouhlasná stanoviska. Návrhy tak už téměř rok leží ve Sněmovně a nedostaly se ještě ani do prvních čtení. Ministerstvo zemědělství se rozhodlo připravit svůj vlastní návrh, který má být kompromisem.
„Je to standardní cesta, už mě to nepřekvapuje. Poslanci něco navrhnou a ministři to pak obšlehnou. To je způsob jednání vlády,“ komentoval pro CNN Prima NEWS šéf poslanců STAN Jan Farský.
„Jsem přesvědčený, že náš návrh je lepší. Je důležité, když se bavíme o ochraně vody, se bavit i o ochraně půdy. Náš návrh na to pamatuje,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Zda lidovci Tomanův návrh podpoří, zatím neřekl.
Toman ale bude potřebovat hlasy i opozičních zákonodárců. Jelikož se jedná o ústavní zákon, musí ho schválit minimálně 120 poslanců a tři pětiny přítomných senátorů.
Momentálně je v České republice takové sucho, jako kdyby rok nepršelo. Začátkem května to CNN Prima NEWS řekl ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder. Podle údajů portálu Intersucho je zemědělským suchem postiženo už 80 procent území republiky.