360°, Alexander Tomský, Barbora Koukalová, Kamil Rodan - 9.4. v 20:14
Publicista Alexander Tomský tvrdí, že královna Alžběta II. se smrtí prince Philipa počítala. Podle něj určitě nehrozí, že by panovnice kvůli úmrtí svého chotě po více než 70 letech na trůně abdikovala. Tomský to řekl během vysílání 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Dalšími hosty pořadu byli novinářka Barbora Koukalová, spisovatel Kamil Rodan, exministr zahraničí Cyril Svoboda a bývalý velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský.
Že by britská královna kvůli smrti svého manžela, prince Philipa, po 68 letech na trůně abdikovala, podle Tomského nehrozí. „Není k tomu žádný důvod,“ řekl publicista, který strávil část života ve Velké Británii. S tím souhlasili v další části pořadu i Svoboda se Žantovským. „Bude to pro ni extrémně těžké, protože tvořili dohromady jednu bytost. Ale tohle není důvod k abdikaci,“ zmínil exministr Svoboda.
Smrt prince Philipa, který by letos v červnu oslavil 100. narozeniny, se navíc svým způsobem očekávala. „Královna s tím počítala, není to žádné překvapení,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS Tomský.
Webová editorka Barbora Koukalová v pořadu 360° Pavlíny Wolfová zmínila, že Philipova smrt se může negativně odrazit i na královnině zdraví. „Může jí to i zkrátit zdraví, protože přišla o celoživotní oporu. Sice je čiperka, ale odešel člověk, který jí byl blízký,“ řekla Koukalová s tím, že se ale neočekává, že by královna na pohřbu plakala.
Philip a jeho humor
Princ Philip byl podle hostů pátečního vydání 360° Pavlíny Wolfové zastáncem tradic, ale zároveň se snažil královskou rodinu přiblížit veřejnosti. Byl proslulý zejména svým břitkým humorem, který se k jeho roli manžela královny příliš nehodil, minimálně ve světě diplomacie. „Princ Philip s tím žádné problémy neměl, ty měli lidé kolem něj. Skutečně, na některých recepcích obcházel dvojice velvyslanců a jejich partnerů, a když s každým prohodil pár slov, tak ti dvořané za ním stáli dost napjatě a čekali, co bude,“ popsal Michael Žantovský, který ve Velké Británii působil coby velvyslanec, tudíž se sám se členy královské rodiny setkal.
Novinářka Koukalová má za to, že svými výroky a humorem se mu ale zároveň dařilo zajistit královské rodině popularitu. „Byl to velice zábavný člověk a tím, jak dělal faux pas, tak novináři měli co psát, a přibližoval veřejnosti královskou rodinu,“ zmínila Koukalová. Tomský doplnil, že jeho výroky byly občas tak kontroverzní, že dnes by byly považovány za porušení politické korektnosti.
Zkušenost má i exministr zahraničí Svoboda. Ten ve vysílání CNN Prima NEWS připomněl návštěvu královského páru v Česku v roce 1996. Během jedné slavnostní večeře přišel Philip s Alžbětou II. do sálu, přičemž podle pravidel do místnosti vstupoval jako poslední hlavní host, kterým byla samozřejmě královna. Následně měl ale dojít zpěvák Karel Gott. Ten tak nakonec musel zůstat za dveřmi. „To, že je někdo Karel Gott, neznamenalo nic,“ zavzpomínal na situaci Svoboda.
Manželství královny bylo šťastné
Hosté pořadu 360° Pavlíny Wolfové se shodli v tom, že soužití panovnického páru bylo s největší pravděpodobností šťastné. „Naučili se spolu fungovat. Měli k sobě velmi blízko, je tam vidět ta řeč těla,“ řekla ve vysílání Koukalová s tím, že pouze na začátku panování Alžběty II. mohlo manželství lehce drhnout. Že byl princ Philip ve vztahu nejspíš šťastný, uvedl i Tomský. „Představa, že by se pár rozešel, byla dost děsivá. Každopádně vyzařoval jakýsi optimismus a pohodu,“ dodal publicista.
Spisovatel Kamil Rodan zároveň uvedl, že manželství ovšem nebyla pohádka. „Byl to tvrdý chleba. Byli vychováni k zodpovědnosti a k vedení národa,“ doplnil Rodan.
Podle Cyrila Svobody však princ Philip zároveň těžce nesl, že se rozpadla manželství některých jeho dětí. „Víc ho trápilo, že se nepodařilo zajistit šťastná manželství dětí. Víc ho trápila rodina, než to, co bylo kolem,“ dodal exministr zahraničí.
Pohřeb jen pro nejbližší, veřejnost se nebude moci ani dívat
Spisovatel Kamil Rodan připisuje zesnulému choti britské panovnice k dobru zejména to, jak po dlouhých 74 let stál po jejím boku a dokázal přijmout roli v pozadí, když se Alžběta stala britskou královnou. „Největší zásluhou bude to, že celý život stál po boku královny a vytvořil jí určitou kotvu. Byl hodně pracovitý, diskrétní a vždycky jí byl tou oporou, kterou potřebovala,“ vysvětlil ve vysílání Rodan.
Poslední rozloučení se zesnulým chotěm královny by se mělo odehrát na konci příštího týdne. Tradičně totiž královská rodina za zesnulého člena truchlí osm dní. Podle prvotních informací by se pohřbu mělo účastnit jen malé množství lidí kvůli, pandemickým opatřením. Zároveň by neměl být k vidění on-line. „Nedovedu si představit, že pohřeb takovéto osobnosti bude probíhat v takovém režimu a nebude se ho účastnit britská veřejnost,“ dodala Koukalová.
Podle Tomského by na ceremoniálu posledního rozloučení měla svou roli hrát i vojenská kariéra prince Philipa předtím, než se v roce 1947 oženil s Alžbětou, tehdy korunní princeznou. Tomský doplnil, že princi byla již na škole předvídána velká kariéra v námořnictvu a dokonce se účastnil námořní bitvy během 2. světové války.