Korespondent CNN Cyril Vanier o smrti prince Philipa (zdroj: CNN Prima NEWS)
Pohřeb prince Philipa by se podle tradic královské rodiny měl konat v sobotu 17. dubna, obřad už ale Britové plánují roky. Korespondent americké CNN Cyril Vanier v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS prozradil, že pohřeb čtyřiadevadesátileté královny Alžběty II. se už chystá také. Philip zemřel v nedožitých sto letech, o jeho špatném zdraví už ale lidé věděli déle.
„Bylo mu 99 let, byl nemocný a několik posledních týdnů strávil kvůli operaci srdce v nemocnici. Veřejnost věděla, že jeho zdraví je velmi křehké, takže jeho úmrtí není překvapením,“ uvedl Cyril Vanier přímo z anglického Windsoru, kde Philip poslední léta žil.
I přes všechny předzvěsti byla ale podle Vaniera zpráva o princově úmrtí šokující. „Lidé se tady na hradě Windsor schází, přinášejí květiny a věnce. Jsou zarmoucení kvůli královně, princ Philip stál po jejím boku téměř po celý život,“ popsal atmosféru nedaleko Londýna Vanier.
Smuteční ceremoniál by se měl konat podle tradic královské rodiny osm dní po úmrtí, v tomto případě tedy v sobotu 17. dubna. „Plánování pohřbu probíhá už několik let. Tady se nic nenechává náhodě a víme, že královská rodina tyto věci plánuje roky dopředu. Stejně tak se plánuje také pohřeb královny, až na to dojde,“ prozradil korespondent americké CNN.
Nechtěl pompézní pohřeb
Pohřeb ale nebude státní a rakev nebude veřejně vystavena. Podle Vaniera částečně proto, že by si to tak Philip přál. „Nechtěl by pohřeb jako nějakou pompézní záležitost,“ zdůraznil Vanier. Pohřeb ale budou také provázet omezení proti šíření koronaviru, velká část Britů se k rakvi zřejmě nepodívá a není jisté, zda se bude obřad v kapli svatého Jiří ve Windsoru vysílat on-line.
Atmosféru v anglickém Windsoru po smrti prince Philipa popsal korespondent CNN Cyril Vanier. Zdroj: CNN Prima NEWS
Atmosféru v anglickém Windsoru po smrti prince Philipa popsal korespondent CNN Cyril Vanier. Zdroj: CNN Prima NEWS
Philip byl známý svým humorem, i když například jeho narážky na černošské chlapečky by se už v současnosti nesetkaly s pochopením. „Často pronášel komentáře na veřejnosti, za které by byl dnes velmi kritizován. Na mnoha ceremoniích vtipkoval, že nedělá nic jiného, než odhalování pamětních desek,“ zavzpomínal Vanier.
Podle něj hrál princ velkou roli při stabilizaci královské rodiny, protože stál po boku královny Alžběty II. přes sedmdesát let. „Na veřejnosti byl vždy o krok za ní, v jejím stínu, ale když byli spolu doma, byl mnohem výraznější figurou. Jeho odkaz spočívá v tom, že byl jako skála a spojencem královny po celou dobu jejího panování,“ dodal.